تاریخ : سه شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۰ Tuesday, 30 November , 2021
8

تحصیل داروسازی در ترکیه

 • کد خبر : 745
 • 12 آبان 1399 - 14:52
تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه تحصیل داروسازی در ترکیه، طی چند سال اخیر از محبوبیت بالایی بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی برخوردار شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که تحصیل در رشته داروسازی به‌طور کل رشته لوکس و پردرآمدی به‌حساب می‌آید. رشته داروسازی در ترکیه در اکثر دانشگاه ها تدریس می‌شود. در […]


تحصیل داروسازی در ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه، طی چند سال اخیر از محبوبیت بالایی بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی برخوردار شده است. البته باید به این موضوع اشاره کرد که تحصیل در رشته داروسازی به‌طور کل رشته لوکس و پردرآمدی به‌حساب می‌آید. رشته داروسازی در ترکیه در اکثر دانشگاه ها تدریس می‌شود. در این رشته هرساله تعداد مشخصی دانشجو را پذیرش می کنند؛ که از این تعداد سهمیه مشخصی به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم شما را به‌طور کامل با رشته داروسازی آشنا کرده و هر آنچه برای تحصیل این رشته در کشور ترکیه نیاز دارید را مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

تحصیل داروسازی در ترکیه پس از تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، محبوب ترین رشته تحصیلی گروه علوم پزشکی در این کشور به‌حساب می‌آید. این رشته تأثیر به سزایی در تولید دارو و درمان بیماری‌های خاص دارد. سرفصل‌های رشته داروسازی بسیار زیاد بوده و به دو بخش دروس تخصصی و دروس پایه تقسیم می‌شوند. رشته داروسازی مزیت‌های بسیاری دارد که در ادامه مقاله به‌طور مفصل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد، اما باید بدانید که این رشته معایبی نیز دارد که مهم‌ترین آن‌ها دروس بسیار سخت با جذابیت کم برای مطالعه و عدم تناسب آموخته‌های دانشگاهی با کار عملی است.

برای قبولی در رشته داروسازی در ترکیه چه باید کرد

تحصیل داروسازی در ترکیه، تفاوت‌های مختصری با تحصیل در دیگر رشته های این کشور دارد. اگر در رشته داروسازی در ترکیه قبول شوید ابتدا باید یک سال، در کالج مخصوص دانشگاه تحصیل کنید و از سال بعد وارد دانشگاه شوید. رشته داروسازی در ترکیه ۵ سال طول می کشد. چیزی معادل با ۱۰ ترم تحصیلی. از مهم‌ترین شرایط تحصیل این رشته این است که مدرک پیش دانشگاهی در رشته ریاضی یا تجربی داشته باشید.

تقریباً می‌توان گفت تمامی کشورها آزمون مشخصی برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها مشخص کرده اند. اما آزمون‌های ورودی دانشگاه های ترکیه کاملاً متفاوت بوده و یک آزمون جامع برای پذیرش دانشجو ندارد. بسیاری از کسانی که متقاضی تحصیل رشته داروسازی هستند صرفاً از روی علاقه به شیمی و موارد این‌چنینی وارد این رشته می شوند. برای ورود به دانشگاه های ترکیه در رشته داروسازی ۴ راه وجود دارد:

 1. تحصیل بدون آزمون: در پذیرش بدون آزمون درخواست برای رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، معماری و … بسیار زیاد است.
 2. آزمون یوس: آزمون YOS اصلی‌ترین و مهم‌ترین آزمون برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. دانشگاه ها در زمان مشخصی از سال اقدام به گرفتن این آزمون می کنند. اگر می خواهید به زبان ترکی استانبولی تحصیل کنید باید در آزمون یوس شرکت نمایید.
 3. آزمون SAT: آزمون SAT را می‌توان به عنوان مهم‌ترین آزمون بین‌المللی نام برد که برای پذیرش دانشجویان در دانشگاه های اکثر کشورها برگزار می‌شود. اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل نمایید باید در آزمون SAT شرکت نمایید.
 4. بورسیه تحصیلی: بورسیه را می‌توان به عنوان اولین انتخاب برای تحصیل داروسازی در ترکیه برای تمامی کسانی که می‌خواهند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند دانست. یک فرصت عالی با ظرفیتی کم. اغلب دانشگاه های ترکیه دارای بورسیه تحصیلی هستند و افرادی را با شرایط خاص پذیرش می‌کنند.

تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون

یکی از راه‌های پذیرش این رشته، تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون است. دانشگاه های خصوصی ترکیه، به دلیل این‌که از طرف دولت حمایت مالی نمی‌شوند و باید هزینه‌ها را خودشان تأمین کنند، برخی از ظرفیت های تحصیلی رشته ها را به فروش می‌رسانند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با پرداخت مبلغ درخواستی دانشگاه بدون نیاز به آزمون‌های ورودی (آزمون YOS و SAT) می‌توانند در رشته دلخواهشان تحصیل کنند.

برخی از دانشگاه ها، ظرفیت مشخصی را برای پذیرش تیزهوشان و تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون در نظر گرفته اند. افرادی که از لحاظ علمی در سطح بالایی هستند، نیازی به آزمون ورودی ندارند. با پذیرش این دانشجویان، سطح علمی دانشگاه هم بالاتر خواهد رفت. این‌ افراد را عموماً معاونین و ریاست دانشگاه به طور مستقیم انتخاب می‌کنند. دپارتمان آرتان بورس تاپ میتواند پذیرش دانشجویان تیزهوش را از همین طریق قطعی نماید.

خود مبحث پذیرش بدون آزمون به دو حالت پذیرش بدون آزمون برای دانشگاه های خصوصی و دولتی تقسیم می شود. دپارتمان آرتان بورس تاپ با سابقه چندین ساله خود هم برای دانشگاه های خصوصی و هم دانشگاه های دولتی بدون نیاز به شرکت در آزمون پذیرش می گیرد. پذیرش های بدون کنکور دانشگاه های خصوصی برخی از دانشگاه ها شامل بورس های ۳۰ الی ۷۰ درصد نیز می باشد.

نکته مهم: دانشگاه های دولتی زمان مشخصی برای پذیرش ندارند و بستگی به این دارد که ظرفیتی برای پذیرش داروسازی در ترکیه بدون کنکور داشته باشند یا خیر. اما دانشگاه های خصوصی همیشه از ابتدای تیر ماه تا اواخر مهر ماه دانشجو اگر ظرفیتی داشته باشند دانشجو می پذیرند.

تخصص داروسازی در ترکیه

تخصص داروسازی در ترکیه یکی از دغدغه های فکری دانشجویان این رشته است. در ترکیه هر دانشگاه رشته داروسازی را به یک صورت ارائه می دهد. بیشتر دانشگاه ها به صورت دکتری و برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آتاتورک این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدهند. البته در هر دو صورت طول دوره تخصص داروسازی ترکیه ۵ ساله خواهد بود. برای کسانی که در دانشگاه هایی که به صورت کارشناسی ارشد ارائه می دهند، می توانند در خود دانشگاه و یا دانشگاه هایی که این تخصص داروسازی در ترکیه را به صورت ناپیوسته ارائه میدهند میتوانند ادامه تحصیل دهند.

هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه

باید به این موضوع اشاره کرد که هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه بسیار مناسب‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است. هزینه تحصیل داروسازی در کشور ترکیه، در دانشگاه های مختلف کاملاً متفاوت است. داروسازی در دانشگاه های خصوصی ترکیه حدودا ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد. این مقدار در دانشگاه های دولتی، نسبت به زبانی که دانشجو انتخاب کرده متفاوت است. هزینه تحصیل، به زبان ترکی استانبولی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار و به زبان انگلیسی ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار می‌باشد. هزینه تحصیل داروسازی به زبان ترکی به شرح زیر است:

 • هزینه دانشجویان خارجی برای تحصیل با زبان ترکی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار
 • دانشگاه های خصوصی ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار
 • دوره کارشناسی ارشد دانشجویان خارجی ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

البته باید به این موضوع دقت کرد هزینه‌های اشاره شده به ویژه برای تخصص داروسازی در ترکیه کلی نیستند. هزینه تحصیل داروسازی در ترکیه نسبت به دانشگاه انتخاب شده توسط متقاضی می تواند متفاوت باشد؛ اما چه هزینه شهریه دانشگاه ها و چه هزینه زندگی در ترکیه از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است.

معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه

دانشگاه های زیر مورد تائید وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران هستند. شما می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل داروسازی در ترکیه بدون آزمون یا با کنکور، به انتخاب خود در یکی از مراکز درمانی، تحقیقاتی، داروخانه، دانشگاه ها و … مشغول به کار شوید. دانشگاه هایی که برای رشته داروسازی در ترکیه مورد تائید وزارت بهداشت و درمان ایران هستند، شامل:

 • دانشگاه آتاتورک
 • دانشگاه اژه
 • دانشگاه آنکارا
 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه قاضی
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه آنادولو
 • دانشگاه بوغازچی
 • دانشگاه مدیترانه شرقی در قبرس

درآمد داروسازی در ترکیه

کار داروسازی در ترکیه در بسیاری از کشورها مانند ایران بازار بسیار خوبی دارد و افرادی که این رشته را انتخاب کرده‌اند بدون کار نمی مانند. داروسازی یکی از رشته های پر درآمد در ایران و کشورهای دیگر است. در کشورهایی مانند اتریش، قبرس، اسپانیا، مجارستان، آلمان، کانادا و آمریکا ارزش بسیار زیادی برای فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی قائلند. در ترکیه هم شرکت‌ها و مراکز تحقیقات زیادی برای فارغ التحصیلان رشته داروساز وجود دارد. به همین خاطر درآمد داروسازی در ترکیه بسیار خوب است. رشته داروسازی از بهترین رشته های روز دنیا بوده و درآمد بالایی به متخصصان این رشته در اغلب کشورها تعلق می‌گیرد.

سوالات متداول داروسازی ترکیه

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته داروسازی در ترکیه کدام ها می باشند؟

دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه یدیتپه، دانشگاه آلتین باش، دانشگاه آنکارا، دانشگاه قاضی

درآمد متوسط پزشک داروساز در ترکیه به ازای هرماه چقدر است؟ 

حداکثر حقوق داروساز ۱۵۵۰۰ لیر، میانگین حقوق ۱۰۳۰۰ لیر و حداق حقوق ۵۰۰۰ لیر در ماه می باشد.

کدام دانشگاه های ترکیه در وازارت بهداشت ایران مورد تائید می باشد؟

دانشگاه های حاجت تپه، استانبول، آنکارا، کوچ، آتاتورک و دانشگاه اژه شهر ازمیر مورد تائید وزارت بهداشت می باشد. به طوری که اگر شما پس از اتمام دوره تحصیل به ایران برگردید مدرک شما مورد تائید بوده و می توانید مستقیما وارد بازر کار شوید.

از چه راه هایی می توان کشور ترکیه در رشته داروسازی قبول شد؟

متداول ترین راه ها شرکت در یکی از دو آزمون یوس و یا SAT می باشد. همچنین اگر شما شرایط مناسب مانند سن کم، معدل بالا، مقالات بین المللی و …. داشته باشید می توانید شانس خود را برای بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه نیز امتحان کنید. آخرین راه نیز پذیرش بدون آزمون ورودی در دانشگاه های ترکیه می باشد.

لینک کوتاه : http://azaryos.com/?p=745

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.