11

تعداد سوالات و مباحث آزمون یوس

 • کد خبر : 615
 • 29 مهر 1399 - 11:13
تعداد سوالات و مباحث آزمون یوس

کلیه داوطلبان خارجی تحصیل در ترکیه باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در آزمون YOS ( یوس ) شرکت کنند. در واقع معیار پذیرش دانشگاه های ترکیه از کشور های خارجی شرکت و کسب نمره مناسب در آزمون YOS ( یوس ) است . این آزمون در گذشته بصورت سراسری در ترکیه گرفته می شود ( مانند کنکور سراسری ایران ) ولی در حال حاضر بیشتر دانشگاه ها به […]

کلیه داوطلبان خارجی تحصیل در ترکیه باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در آزمون YOS ( یوس ) شرکت کنند. در واقع معیار پذیرش دانشگاه های ترکیه از کشور های خارجی شرکت و کسب نمره مناسب در آزمون YOS ( یوس ) است . این آزمون در گذشته بصورت سراسری در ترکیه گرفته می شود ( مانند کنکور سراسری ایران ) ولی در حال حاضر بیشتر دانشگاه ها به صورت مجزا آزمون YOS ( یوس ) را برگزار می کند.

شرایط شرکت در آزمون YOS ( یوس )

همانطور که در مقدمه گفتیم این آزمون تنها برای کسانی که تبعه ترکیه نیستند برگزار می شود. پس اولین شرط شرکت در آزمون YOS ( یوس ) این است که تبعه ترکیه نباشید.
شرط دوم برای شرکت در آزمون YOS ( یوس ) این است که یا دیپلم و پیش دانشگاهی داشته باشید یا اینکه دانش آموز سال چهارم دبیرستان ( پیش دانشگاهی ) باشید. از آنجایی که نظام آموزشی ترکیه مشابه ایران است پس برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید حتما مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفته باشید.

سوالات آزمون YOS ( یوس )

آزمون YOS ( یوس ) از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول دانش هوش و ریاضی شما را می سنجد و بخش دوم سوالاتی درباره زبان ترکی است. دفترچه سوالات به دو زبان انگلیسی و ترکی آماده شده است و هر داوطلب به آن زبانی به سوالات پاسخ می دهد که هنگام ثبت نام آزمون YOS ( یوس ) مشخص کرده است. تجربه ما در سال های گذشته نشان می دهد حتی دانش آموزانی که با معدل دیپلم متوسط از مدارس ایران فارغ التحصیل شده اند به راحتی می توانند از پس سوالات هوش و ریاضی آزمون YOS ( یوس )  بربیایند.

بخش دوم آزمون YOS ( یوس ) که مربوط به پاسخ به سوالات زبان ترکی است فقط برای کسانی مهم است که قصد تحصیل به زبان ترکی در ترکیه را داشته باشند. اگر شما قصد دارید از طریق ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس از دانشگاه های ترکیه پذیرش بگیرید دیگر لازم نیست به بخش سوالات زبان ترکی آزمون YOS ( یوس ) پاسخ بدهید.

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون YOS ( یوس )

همانطور که در بالا گفتیم در حال حاضر آزمون YOS ( یوس ) توسط دانشگاه ها و بصورت مجزا برگزار می گردد. و هر دانشگاهی هم در یک زمان مجزایی آزمون YOS ( یوس ) را برگزار می کند. ولی معمولا فروردین ماه هر سال ( آپریل ) زمان ثبت نام آزمون YOS ( یوس ) در دانشگاه های مختلف است و دانشگاه های مختلف آزمون YOS ( یوس ) را در بازه زمانی بین اردیبهشت ماه تا تیر ماه برگزار می کنند. با توجه به اینکه در چه دانشگاهی آزمون YOS ( یوس ) را ثبت نام و شرکت کرده اید نتیجه آن معمولا دوهفته بعد از برگزاری آزمون در سایت دانشگاه برگزار کننده منتشر می شود

سطح آزمون یوس ترکیه:

نمی‌توان به طور قطع سخن از سطح آزمون یوس زد سختی یا آسان بودن به متقاضی‌ها ربط دارد که سوالات را چگونه ارزیابی می‌کنند برای عده ای بسیار سخت و برای افرادی دیگر آزمون آسان خواهد بود (بستگی به آشنایی و علاقه شما به ریاضی دارد و اینکه شما در زمان آزمون چه اندازه آماده هستید می‌توانید از هوش خود به درستی استفاده کنید؟) البته بهتر است که حتما از کتاب‌های آمادگی آزمون یوس استفاده کنید.

برخی از مزایای تحصیل در ترکیه:

این کشور نیازی به ویزا ندارد و می‌توانید با پذیرش در یکی از دانشگاه‌هایش بلافاصله ویزای تحصیلی بگیرید این مزیت بزرگی است چون گاهی اوقات بخاطر دردسرهای ویزای بعضی از کشورها دانشجو از تحصیل در خارج از کشور منصرف می‌شوند.

مزیت دوم اینکه کشور ترکیه همسایه‌ی ایران است و تفاوت‌های زیادی با ما ندارند (۹۸ درصد مردم ترکیه مسلمان هستند از لحاظ عقیده و مذهب هم می‌توان گفت شما تفاوت زیادی را احساس نمی‌کنید) حتی هزینه‌ها هم مشابه ایران است و یک دانشجوی دانشگاه دولتی نیاز به پرداخت هزینه‌های زیادی ندارد (نسب به سایر کشورهای خارجی ترکیه کشوری با هزینه‌های ارزان برای تحصیل است) تخفیف‌های زیادی برای دانشجویان در این کشور وجود دارد

برخی از هزینه های تقریبی دانشگاه های دولتی و خصوصی:

شهریه‌ی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی(دولتی): از ۲۰۰۰ لیر ترکیه در سال تا ۱۵۰۰۰ لیر در سال (هزینه‌ها در هر دانشگاه متفاوت است)
شهریه‌ی رشته‌های کارشناسی(دولتی) :از ۵۰۰ لیر ترکیه در سال تا ۲۵۰۰ لیر در سال نسبت به دانشگاهی که پذیرش گرفتید
شهریه‌ی مقطع ارشد و دکترا(دولتی): از ۵۰۰ لیر در هر ترم گرفته تا ۱۵۰۰ لیر در هر ترم نسبت به دانشگاهی که پذیرش گرفته‌اید متغیر هست
نکته: قیمت هر لیر ترکیه در حال حاظر نزدیک به ۲ هزارتومان خودمان است.

شهریه‌ی رشته‌های پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی (خصوصی): از ۱۲۰۰۰ دلار تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال باز هم به نسبت دانشگاهی که قبول می‌شوید.
شهریه‌ی رشته های کارشناسی(خصوصی): از ۱۵۰۰ دلار در سال تا ۳۵۰۰ دلار در یک سال تحصیلی
شهریه‌ی مقطع ارشد و دکترا(خصوصی): از ۲۰۰۰ دلار در هر ترم تا ۳۵۰۰ دلار در هر ترم نسبت به دانشگاه و برخی مخارج دیگر.
نکته: قیمت هر دلار در حال حاظر نزدیک به ۱۱ هزارتومان خودمان است.

و مزیت سوم اینکه ترکیه کشوری پیشرفته است (شانزدهمین کشور قدرتمند دنیا) و دانشگاه های آن اعم از دولتی و خصوصی دارای امکانات بی‌نظیری هستند همچنین بسیاری از دانشگاه‌های این کشور دارای شهرت جهانی هستند و صد البته که استادان بسیار خوبی در این دانشگاه‌ها هستند پس با فارغ التحصیلی از یکی از این دانشگاه‌ها ساده‌تر می‌توانید شغل خوبی پیدا کنید.

آزمون YOS همانند تمامی آزمون­‌های لوکال و بین‌المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها خواهد بود. آزمون YOS توصیه‌شده برای تمامی سنین است؛ به شرط اینکه قوانین زیر رعایت شده باشند:

 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • کپی پاسپورت به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.
 • خارج کردن برگه­ امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • به‌هیچ‌وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر و مدادرنگی اکیداً ممنوع است.
 • همراه داشتن ساعت‌مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیداً ممنوع است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده خواهد شد و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی به دیگران برعهدۀ­ خود فرد است.
 • درب حوزه­ امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی عودت داده نخواهد شد.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی‌برداری اکیدا ممنوع است و در صورت مشاهده توسط دوربین مداربسته، از جلسه­ امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • افرادی که تابعیت ترکیه را داشته باشند مجاز به شرکت در آزمون YOS نیستند.
 • حتما باید در مقطع دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشید یا دانش‌آموز سال آخر باشید.
 • اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره‌­ دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می­‌توانید در آزمون YOS شرکت کنید.
لینک کوتاه : http://azaryos.com/?p=615

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.