• امروز : یکشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۰
 • برابر با : Sunday - 26 September - 2021
4

سوالات متداول درمورد تحصیل در ترکیهYÖS

 • کد خبر : 2372
 • 09 آذر 1394 - 15:05
سوالات متداول درمورد تحصیل در ترکیهYÖS

به سایت آذر یوس خوش آمدید بر روی سوالات کلیک کنید تا جواب را مشاهده نمایید . هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چقدر است ? دانشگاه های دولتی ترکیه در مقاطع مختلف شهریه ها و هزینه های متفاوتی دارند به صورت کلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی سالانه از ۲۰۰۰ لیر تا ۴۰۰۰۰ […]

به سایت آذر یوس خوش آمدید بر روی سوالات کلیک کنید تا جواب را مشاهده نمایید .

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چقدر است ?

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه چقدر است ?

دانشگاه های دولتی ترکیه در مقاطع مختلف شهریه ها و هزینه های متفاوتی دارند به صورت کلی در رشته های پزشکی و دندانپزشکی سالانه از ۲۰۰۰ لیر تا ۴۰۰۰۰ لیر نسبت به هر دانشگاه در حال تغییر می باشد.

آرمون یوس چه موقعی از سال برگزار میشود ?

آرمون یوس چه موقعی از سال برگزار میشود

در بازه فروردین تا خرداد ماه هر سال طبق تقویم اعلامی از طرف هر دانشگاه

آیا محدودیت به لحاظ تعداد دفعات شرکت در آزمون یوس وجود دارد ?

آزمون یوس تنها برای تحصیل در مقطع لیسانس برگزار میشود .دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس یا دکترا دارند هیچ گونه ارتباطی با این آزمون نخواهند داشت

آیا تشابهی بین YÖS و آزمون های دیگرِ ورودی نظیر YGS و LYS (ÖSS)، که در ترکیه برگزار می شود، وجود دارد؟

به غیر از وجه مشترک آزمون های فوق برای ورودی به دانشگاه های ترکیه، نکته مشترک قابل توجه دیگری وجود ندارد. در حقیقت، آنها در ارزیابی کلی، توزیع دروس، تعداد سوالات، نوع سوالات، روش های محاسبه نمرات و نحوه پذیرشبه دانشگاه، کاملا متفاوت از یکدیگرند.

یکی دیگر از تفاوت های تعیین کننده در این آزمون ها، جداسازی برحسب منطقه می باشد که صرفا برای خود این آزمون ها معتبر بوده و در آزمون YÖS اعتباری ندارد. همچنین، در آزمون YÖS میانگین نمرات رشته تحصیلی در دبیرستان یا نوع دبیرستانی که متقاضیان شرکت در آزمون از آن فارغ التحصیل شده اند، هیچ تاثیری در سیستم نمره دهی نخواهد داشت.

اما با وجود این و به ویژه در سال های اخیر، برخی دانشگاه ها با مدنظر قرار دادن برخی معیارهای اضافی خاص چون: رشته تحصیلی، میانگین نمرات و یا نوع دبیرستانی که از آن فارغ التحصیل شده اند، اقدام به پذیرش دانشجو نموده اند.

چه کسانی قادر به ارائه درخواست به YÖS بوده و چه کسانی نمی توانند؟

بمنظور ارائه درخواست در این آزمون، داشتن تابعیت خارجی (شامل کسانی که تابعیت هیچ کشوری را نداشته یا پناهنده هستند)، گذراندن دوره آخر تحصیلی که معادل با سال آخر دبیرستان در ترکیه و یا فارغ التحصیلی از مدرسه ای مشابه، ضروری می باشد. علاوه بر این، داوطلبان پس از آزمون YÖS و ضمن ارائه درخواست به دانشگاه ها، باید حائز شرایط تعیین شده از سوی موسسات آموزش عالی منتخبشان نیز باشند. این افراد قادر به شرکت در آزمون YÖS می باشند. اما در مقابل، افراد نیز نمی توانند به عنوان داوطلب در این آزمون شرکت کنند:

 • کسانی که شهروند ترکیه یا جمهوری قبرس شمالی یا دارای شهروندی دوگانه (یکی متعلق به قبرس شمالی و دیگری ترکیه) هستند
 • افرادی که با وجود شهروندی ترکیه، تحصیلات دبیرستانی خود را خارج از کشور یا قبرس شمالی به پایان رسانده اند
 • کسانی که به دلیل بی انضباطی از موسسه آموزش عالی در ترکیه اخراج شده اند
 • کسانی که در آزمون های سال قبل، جرم تقلب برای آنها ثبت شده
 • متقاضیانی که بواسطه توافقنامه های فرهنگی یا برنامه های تبادل دانشجو (مواردی از این دست)، در ترکیه در حال تحصیل هستند
 • افرادی که برای ادامه تحصیل در ترکیه، از کشور خود بورس تحصیلی دریافت نموده اند
 • افرادی که پیش از این، از امکانات آموزش عالی بهره مند شده اند

این داوطلبین، نمی توانند برای ورود به دانشگاه با سهمیه دانشجویان خارجی یا نمره آزمون بین المللی، درخواست دهند.

تذکر: کسانی که تابعیت دوگانه دارند (یکی از تابعیتشان ترک است)، برای شرکت در آزمون، ابتدا می بایست از شهروندی خارج شوند، فرآیند خروج از شهروندی اگر با بهره مندی از قانون «خروج از شهروندی با اجازه موقت» صورت بگیرد، داوطلبین بعد اتمام تحصیلات دانشگاهی خود، مجددا می توانند تابعیت ترک خود را پس بگیرند.

فرآیند خروج از تابعیت را فقط برای افراد بالای ۱۸ سال مقدور است و افراد زیر ۱۸ سالی که می خواهند از تابعیت ترک خارج شوند، نخست باید والدینشان به دادگاهی تحت عنوان «فرآیند رشد» مراجعه کنند. پس از پایان مراحل دادگاه، روند مربوط به خروج از شهروندی اغاز می گردد که بطور میانگین، ۳ ماه به طول می انجامد.

پرونده فرآیند رشد: فرزندی که ۱۵ سال خود را تمام کرده باشد، با رضایت خود و اذن والدین، می تواند بر اساس حکم دادگاه از تحصیل فارغ شود. اگر فرزند تحت سرپرستی باشد، به سخنان سرپرست نیز باید گوش داده شود.

زبان مورد استفاده در برگزاری آزمون چیست؟

کلیه سوالات این آزمون به دو زبان ترکی و انگلیسی تهیه و ارائه می شوند

سوالات مهارت عمومی (IQ)، به چه شکلی است؟

سوالات مهارت های عمومی که در قسمت مهارت های یادگیری پایه طرح شده اند، به دو بخش مهارت عددی و تصویری تقسیم می شود. سوالات مهارت های عددی بر پایه توانایی برقراری روابط ریاضی و حل آن بنا شده است و برای حل این سوالات، باید دارای اطلاعات عملیات پایه ریاضی و مهارت کافی باشید.

سوالات مربوط به توانایی های اشکال، بر مبنای تست هایی که هدف آن اندازه گیری قدرت تفکر انتزاعیِ داوطلبین است، می باشد. برای حل این سوالات، بیشتر از اطلاعات نیاز به توانایی تفسیر ارتباط بین تصاویر و برقراری ارتباط بین آن ها می باشد؛ این توانایی نیز، تنها در سایه تمرینات فراوان افزایش می یابد.

سوالات ریاضی و هندسه در بخش ارزیابی مهارت های یادگیری پایه، به چه شکل می باشد؟

سوالات ریاضی و هندسه در آزمون مهارت های یادگیری پایه، شامل سرفصل هایی است که در سطح دبیرستان و طی گذراندن دروس ریاضی و هندسه، تدریس می شدند. زمانی که نوع سوالات و توزیع آن ها بر حسب سال و به لحاظ محتوا بررسی شود، می توانید متوجه سنجش اطالاعات ریاضی و تمرین های انجام شده داوطلبین، شوید

هنگام آزمون یوس چه مدارکی باید همراه داشت؟‌

 • کارت ورود به جلسه
 • گذرنامه و شناسنامه

همچنین اگر داوطلب از آنکارا در آزمون شرکت کرده باشد و دارای مجوز اقامت نیز باشد حتما باید این مجوز را نیز به همراه داشته باشد.

علاوه بر آن، داوطلبینی که در آنکارا آزمون می دهند باید دارای مهر «رویت شد» در گذرنامه یا مجوز اقامت باشند. این مهر تا آخرین مهلت اعلام شده توسط ÖSYM در دفترچه YÖS و پیش از آزمون سال جاری، با مراجعه به اداره امنیت آنکارا (آدرس اداره امنیت آنکارا و مدیریت اتباع خارجی: سامسون آسفالتی، روبروی هیپودروم)، قابل دریافت می باشد. افرادی که در گذرنامه یا مجوز اقامت خود، مهر «رویت شد» را نداشته باشند، نمی توانند در آزمون برگزاری شرکت کنند.

در همین راستا، اگر در گذرنامه یا برگه مجوز اقامت داوطلبِ دارای کارت آبی که از شهروندی کشور ترکیه خارج شده اند (مطابق قانون ۵۲۰۳ و گواهی مربوط به برخورداری از حقوق اعطا شده توسط قانون)، نیاز به وجود مهر «رویت شد»، نمی باشد. اما این داوطلبین هنگام ورود به آزمون، علاوه بر کارت ورود به جلسه، گذرنامه/شناسنامه، باید کارت آبی خود را نیز همراه داشته باشند.

حین آزمون به چه چیزهایی باید دقت شود؟

در آزمون، ابتدا سوالات مهارت های یادگیری پایه (IQ، ریاضی و هندسه)، توزیع می شود. پس از ۹۰ دقیقه، این دفترچه ها جمع آوری شده و به داوطلبینی که در آزمون ترکی شرکت خواهند کرد، دفترچه مرتبط برای ۶۰ دقیقه، ارائه می شود. تمام سوالات دفترچه ها بصورت تستی و چند گزینه ای یعنی، ۵ گزینه برای هر سوال، طراحی شده است که داوطلبین می بایست گزینه صحیح را در پاسخنامه خود، علامت بزند.

اگر در پاسخنامه برای هر سوال، بیش از یک گزینه علامت زده شود یا پاسخ سوال به طرز اشتباهی علامت خورده باشد، آن سوال غلط تلقی خواهد شد. از این رو، پاسخ ها باید در پاسخنامه علامت زده شوند و هرگونه پاسخ دهی در دفترچه سوالات، نامعتبر تلقی خواهد شد.

نتایج ÖSYM از چه محتوایی تشکیل شده؟

در برگه جواب آزمون، نتیجه تست مهارت های یادگیری پایه و تست ترکی بطور جداگانه درج شده اند. یعنی در بخش تست مهارت های یادگیری پایه، امتیاز مربوز به آن آزمون و بخش تست زبان ترکی نیز، امتیاز مربوط به همان بخش قید شده است که سطح تسلط داوطلب در یکی از ۳ سطح زیر بیان می گردد:

 • (سطح A)، افرادی که تسلط کافی به زبان ترکی دارند: در اسرع وقت می توانند آموزش های عالیه خود را آغاز کنند.
 • (سطح B)، افرادی که در مدت کوتاهی سطح تسلطشان به حد نصاب خواهد رسید: ضمن تحصیل موظف به بهبود زبان ترکی شان هستند.
 • (سطح C)، افرادی که میزان تسلطشان به زبان ترکی ناکافی است و می بایست ظرف یک سال که در مرخصی به شمار می روند، دوره آموزش ترکی را گذرانده و در پایان این یک سال، پس از محقق شدن تسلط آنها به زبان ترکی، می توانند در موسسه آموزش عالی که در آن ثبت نام کرده اند، به تحصیل بپردازند. چنانچه داوطلب در مدت یک سالی که به وی اجازه داده شده، نتواند آموزشش را با مدرک رسمی به اثبات برساند، حق تحصیل او از بین خواهد رفت.

آیا در صورت قبولی در کنکور ترکیه متقاضی میتواند اقامت دایم داشته باشد

در صورتیکه داوطلب در یکی از دانشگاههای ترکیه پذیرش بگیرد به آن شخص ویزای تحصیل در مدت زمان تحصیلی داده میشود

حداقل نمره قبولی در آزمون یوس برای رشته دندانپزشکی چقدر است

برای دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت ایران نمره ۹۵ تا ۱۰۰

لینک کوتاه : http://azaryos.com/?p=2372

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.