7

معرفی شهر ازمیر ترکیه

  • کد خبر : 2639
  • 12 تیر 1397 - 9:54
معرفی شهر ازمیر ترکیه

شهر ازمیر که نام پیشین آن اسمیرنا (Smyrna) است، شهری در غرب ترکیه است. ازمیر سومین شهر بزرگ و یکی از بزرگترین بنادر این کشور است که در راس خلیج ازمیر و در سواحل عمیق دریای اژه واقع شده است. شهر ازمیر بخشی از ترکیه است و از سمت شرقی-غربی حدود ۱۷۰ کیلومتر و از سمت […]


شهر ازمیر که نام پیشین آن اسمیرنا (Smyrna) است، شهری در غرب ترکیه است. ازمیر سومین شهر بزرگ و یکی از بزرگترین بنادر این کشور است که در راس خلیج ازمیر و در سواحل عمیق دریای اژه واقع شده است. شهر ازمیر بخشی از ترکیه است و از سمت شرقی-غربی حدود ۱۷۰ کیلومتر و از سمت شمالی-جنوبی تقریبا ۱۳۰ کیلومتر طول دارد. بزرگترین شهرهای آن نیز ازمیر و کاراباغلار هستند.

شهر ازمیر

شهر ازمیر واقع در منطقه غربی آناتولی، سومین شهر بزرگ کشور ترکیه است و از نظر وسعت و جمعیت بعد از شهر استانبول و شهر آنکارا قرار می گیرد. این شهر از زمان امپراتوری عثمانی یک قطب مهم تجارت و ترانزیت بوده و امروزه برای تجارت واردات و صادرات ترکیه شهری مهم و حیاتی محسوب می شود. شهر ازمیر محل زندگی بیش از چهار میلیون نفر جمعیت است و از دهه ۱۹۴۰ جمعیت آن به طور پیوسته در حال رشد بوده است. وسعت آن نیز رشد کرده و اکنون ۷۳۴۰ کیلومتر مربع مساحت دارد که در راستای خلیج ازمیر به سمت شمال و در امتداد رودخانه گدیز امتداد یافته است.

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت شهر ازمیر ترک هستند، اما همچنان شهری بسیار متنوع است. این شهر دومین جامعه بزرگ یهودی در ترکیه و تعداد قابل توجهی از لوانتین ها، مسیحیان با تبار ونیزی و فرانسو ی را در خود جای داده است. زبان رسمی ازمیری ها ترکی است، اگرچه ممکن است برخی از مردم نیز انگلیسی صحبت کنند.

تاریخچه شهر ازمیر

شهر ازمیر

شهر ازمیر یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور ترکیه است و تقریبا در طول ۵۰۰۰ سال گذشته از اهمیت تاریخی مستمر برخوردار بوده است. کاوش ها حاکی از شهرک سازی معاصر با شهر اول تروی است که قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد می رسد. شهرک یونانی با حضور سفال هایی با قدمت حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد به وضوح گواه این ادعا است. به گفته مورخ یونانی، هرودوت، شهر یونان توسط برادران آئولوس و آیولیایی‌ها (Aeolians) تاسیس گشت، اما خیلی زود توسط یونانی ها تصرف شد. از همان ابتدا، در قرن هفتم با استحکام سازی و خانه های دوطبقه بلوکی به یک شهر بسیار زیبا تبدیل شد.

در حدود ۶۰۰ قبل از میلاد مسیح، آلیاتس (Alyattes) از لیدیا، برای حدود ۳۰۰ سال این شهر را متوقف کرد تا زمانی که توسط اسکندر مقدونی در قرن ۴ قبل از میلاد در یک مکان جدید در اطراف کوه احیا شد و خیلی زود به عنوان یکی از شهرهای اصلی آسیای صغیر (آناتولی) ظهور پیدا کرد و بعدها مرکز اشیاء مدنی در استان روم آسیا شد و با شهرهای افسوس و پرگامون تحت عنوان “اولین شهر آسیا” رقابت کرد. امپراطوران رومی از آنجا بازدید کردند و به خاطر ثروت، زیبایی، کتابخانه، دانشکده پزشکی و … ازآن بسیار تجلیل شد. اسمیرنا یکی از مقر های اولیه مسیحیت بود.

در اوایل قرن ۱۴ قبل از میلاد، پایتخت دریایی ساموس (استان ازمیر) تحت سلطه امپراطوران بیزانس، توسط Turkmen Aydın تصاحب شد. پس از فتح، توسط صلیبیون پاپ کلمنت ششم و دودمان تیمور (تامرلان) تسخیر و سپس حدود سال ۱۴۲۵ توسط امپراطوری عثمانی با جمعیت بزرگ اروپایی تصاحب شد.

شهر ازمیر در ماه مه ۱۹۱۹ توسط نیروهای یونانی اشغال شد و در تاریخ ۹ سپتامبر ۱۹۲۲ توسط نیروهای ترکیه تحت سرپرستی مصطفی کمال (کمال آتاتورک) بازپس گرفته شد. نیروهای خاص اعم از یونانی و ترکی بیشترین دخالت را در این رویدادها بر عهده داشتند. پس از آنکه ترک ها این شهر را پس گرفتند، پس از سه روز، آتش سوزی گسترده این شهر را ویران کرد.

شهر معاصر ازمیر

شهر ازمیر

این شهر مدرن، با خیابان ها و ساختمان های بزرگ که از سال ۱۹۲۴ ساخته شده اند، در جلگه دلتای کوچک رودخانه Kızılçullu  در حاشیه شرقی خلیج و در ارتفاعات سمت جنوب قرار دارد.

پس از جنگ جهانی دوم ازمیر به سرعت رشد کرد، بخشی از آن به دلیل موقعیت مکانی کاربردی اش، به عنوان محل ستاد فرماندهی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای نیروهای زمینی در جنوب شرقی اروپا انتخاب شد. این مقر همچنین دارای یک آموزشگاه تربیت معلم و دانشگاه اژه است که در سال ۱۹۵۵ تاسیس شده است.

شهر ازمیر در رتبه دوم بعد از شهر استانبول در بخش صنعت، مواد غذایی، سیمان، پنبه و منسوجات پشمی قرار دارد و دارای منابع پتروشیمی و مهندسی است. همه ساله یک نمایشگاه بزرگ تجاری بین المللی در این شهر برگزار می شود. صادرات این شهر نیز شامل محصولات کشاورزی از مناطق داخلی آن است که عمدتا تنباکو، انجیر، پنبه و سبزیجات و همچنین فرآورده های تولیدی فرش و ابریشم را شامل می شود.

نقاط دیدنی شهر ازمیر شامل بقایای بازار آگورا و قنات های باستانی Kızılçullu است. موزه باستان شناسی نیز دارای مجموعه ای زیبا از آثار باستانی محلی است. شهر ازمیر در نزدیکی مکان های باستانی معروف مانند افسوس و پرگامون و اقامتگاههای تفریحی بیشماری واقع شده است و تجارت توریستی رو به رشدی دارد. شهر ازمیر در یکی از پرجمعیت ترین مناطق ترکیه واقع شده است.

آب و هوای شهر ازمیر

شهر ازمیر

آب و هوا در شهر ازمیر تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای داخلی است. آب و هوای ملایم با تابستان خشک و گرم. در گرم ترین ماه سال دمای میانگین بیش از ۷۲ درجه سانتی گراد (۲۲ درجه سانتی گراد) است. گرم ترین ماه جولای است که دمای هوای حداکثر آن در حدود ۳۵ ℃ است. سردترین ماه ژانویه است. در این ماه دما ممکن است حتی به منفی ۲ ℃ در شب نیز برسد. در این ماه باید گرمترین لباس ها را بپوشید و برای باران، تگرگ، رعد و برق و برف آماده شوید.

شهر ازمیر یکی از گرمترین مناطق ترکیه است که میانگین دمای روزانه آن ۲۳ درجه سانتیگراد است. در ۶ ماه به طور متوسط دما بیش از ۲۵ درجه است. دمای آب ۲۳ درجه ای در فصل گرم سال قطعا انگیزه رفتن به حمام را بیشتر می کند. با توجه به دمای گرم این منطقه، بهترین زمان برای سفر از ژوئن تا آگوست است. ماه های سرد سال از ماه نوامبر تا مارس برای گردشگران چندان سفر جذابی رقم نمی زند. روزهایی با باران شدید و میزان بارش زیاد را در ماه جولای در این منطقه تجربه خواهید کرد.

هزینه زندگی در شهر ازمیر

شهر ازمیر

وقتی مردم به عنوان توریست به ترکیه سفر می کنند، قطعا میراث فرهنگی و تاریخی غنی این کشور برایشان دلپذیر خواهد بود. برخی از آنها ممکن است عاشق شهرهای بزرگی مانند استانبول شوند، در حالی که برخی دیگر شهرهای کوچکتر را ترجیح می دهند. آب و هوا در شهر ازمیر عموما معتدل و مطبوع است و فواید زندگی در ازمیر بیشمار است، بنابراین مردم غالبا آن را به عنوان مقصد دائمی آینده خود انتخاب می کنند.

بازارهای شهر ازمیر

وقتی به جایی رسیدید که غذا و فرهنگ متفاوت از وطن تان است، یقینا پیروی از سبک زندگی ساکنان آن منطقه بسیار مهم است تا بتوانید متناسب با محیط اطراف خود را وفق دهید و پول خود را صرف چیزهای غیر ضروری نکنید. خرید مواد غذایی در شهر ازمیر باید در بازارهایی انجام شود که قیمت مناسب تری دارند.

وضعیت حمل و نقل در شهر ازمیر

شهر ازمیر از زیرساخت های جاده ای مناسبی برخوردار است، اما رانندگی در این شهر مانند کل کشور باید خیلی محتاطانه انجام شود، بنابراین به شما توصیه می شود در جاده ها بیشتر مراقب باشید و در صورت امکان از رانندگی پرهیز کنید. از آنجا که شهر ازمیر یک شهر کوچک است و شما به راحتی می توانید به هر نقطه آن بروید، بنابراین استفاده از اتوبوس و تراموا بهتر است و چندان نیز گران نیست.

هزینه پوشاک و کفش در شهر ازمیر

شهر ازمیر مکانی توریستی است و جمعیت زیادی از گردشگران، قیمت کالاها و پوشاک را تعیین می کنند و باعث رشد قیمت آنها در فصل تابستان می شوند. قیمت اقلام در فروشگاه های مختلف متفاوت است و باید دقت کنید تا ببینید کدام یک از آنها ممکن است خیلی گران باشند و کدام یک مناسب ترند.

اجاره ماهانه در شهر ازمیر

مناطق خاصی در شهر ازمیر وجود دارد که بسیار زیبا هستند و در آن مناطق اجاره ممکن است کمی بالاتر از جاهای دیگر باشد. به طور کلی، هزینه آپارتمان در شهر ازمیر ارزان تر از استانبول و آنکارا است و افراد با متوسط حقوق می توانند یک آپارتمان یک خوابه را با قیمتی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ دلار اجاره کنند.

غذاهای معروف شهر ازمیر

شهر ازمیر

کاتمر

ارولا حدودا نیم ساعت با شهر ازمیر فاصله دارد و به خاطر شراب و کرم هایش معروف است. شیرینی پفی و پروانه ای کاتمر پر از پنیر و جعفری یا گوشت چرخ کرده خیلی لذیذ است و بازدید کنندگان باید حتما آن را در رستوران اگینین لاله کاتمرجیسی (Ege’nin Lale Katmercisi) امتحان کنند.

مزه (Meze)

مزه پیش غذایی کلاسیک در شهرهای ترکیه حاشیه دریا است و از بهترین غذاهایی است که با جمع دوستان می چسبد. رستوران ینگچ (Yengeç) یکی از بهترین جاها برای امتحان کردن پیش غذای خوشمزه مزه است، زیرا منوی آنها گزینه های بسیار متنوعی از کالاماری عسلی گرفته تا بادمجان کبابی و خیلی موارد دیگر دارد.

گوزله

گوزله غذای راحت و فوق العاده ای است که از ورقه های خمیر کبابی با پر کردن انواع مختلف مواد تشکیل شده است. رستوران گوزلمه جیم (Gözlemecim) ازمیر بیش از ۷۰۰ نوع گوزله خوشمزه دارد و از این رو بسیار محبوب است.

غذای دریایی

به غیر از ماهی تازه، دریای اژه غذاهای دریایی شگفت انگیز زیادی ارائه می دهد و رستوران آکینین یری (Akının Yeri) یکی از محبوب ترین رستوران های دریایی ازمیر به شمار می آید. کالاماری(هشت پای سوخاری شده) در این رستوران شگفت انگیز است و بسیار توصیه می شود.

ماهی کبابی

سفر به دریای اژه بدون تست ماهی های تازه کامل نخواهد شد و رستوران دنیز یکی از بهترین مکان ها برای سرو انواع ماهی کبابی است.

شامبالی

شامبالی از آرد سمولینا، ماست و شکر تهیه می شود و روی آن پودر قند و بادام قرار می گیرد. رستوران مشهور حیصارونو شامبالیجیسی (Meşhur Hisarönü Şambalıcısı) در شهر ازمیر از سال ۱۹۴۲ این دسر را به همراه کرم سرو می کند.

هشت پا کبابی

رستوران مروه (Mavra) یکی از رستوران های مشهور در زمینه غذاهای دریایی ازمیر است که انواع غذاهای کلاسیک و ماهی در آن سرو می شود. با این حال، این رستوران به خاطر اختاپوس کبابی اش مشهور است.

نان خامه ای

نان خامه ای یک دسر دلپذیر  است که از توپک های ترد با خامه پر شده تهیه می شود و روی آن با سس شکلات با لایه ای ضخیم تزیین می شود. در ازمیر، شیرنی فروشی ریحان بهترین مکان برای تهیه این نوع شیرینی است.

گوشت بریانی

اگر در کنار تمام غذاهای دریایی مشتاق سرو گوشت هستید، رستوران تاواجی رجب اوستا (Tavacı Recep Usta) بهترین مکان برای سرو این غذا در شهر ازمیر است. انواع کباب از جمله کباب بره یا جگر را در این رستوران پیدا خواهید کرد.

لور تاتلیسی        

شهر ازمیر نانوایی ها و شیرینی فروشی های متنوع و خوبی دارد و شیرینی فروشی شورتان به خاطر سرو این دسر خوشمزه بسیار معروف است. این شیرینی که با پنیر لور تهیه می شود، به دلیل داشتن شربت شیرین، مرطوب است.

مکانهای دیدنی شهر ازمیر

شهر ازمیر

شهر ازمیر، مکانی است که برای تعطیلات به ویژه در ماه های تابستان پرطرفدار است. شهر ازمیر شهری است که تاریخ و طبیعت در آن در هم آمیخته شده است. ازمیر که رویای بسیاری از افراد برای دوره بازنشستگی است، مکان های بسیاری را برای بازدید در خود جای داده است. در ادامه چند تا از مکان های دیدنی زیبای شهر ازمیر معرفی می گردد.

موزه فضای باز آگورا

شهر ازمیر

قبل از وجود شهر ازمیر، اسمیرنا، یک شهر باستانی رومی در سواحل اژه آناتولی (در حال حاضر ترکیه) بود. ازمیر آگورا (اسمیرنا) یکی از بهترین آگوراهای باستانی امروزه در جهان است که بخش عمده ای از آن به دلیل داشتن موزه عالی در فضای باز مشهور است. این موزه توسط اسکندر کبیر ساخته شد و پس از زلزله بازسازی شد. ستون ها، طاق ها و بناهای آن هنوز شبیه به بازار رومی است. در حاشیه این نقطه عطف باستانی، بقایای قبرستان مسلمانان قرار دارد که بسیاری از سنگ قبرها حاشیه آن را تشکیل داده اند. در میان ستون های کرینتین و مجسمه ای از خدایان یونان باستان و الهه ها قدم بردارید تا به گذشته ها بروید.

برج ساعت ازمیر

شهر ازمیر

برج ساعت شهر ازمیر، یک برج تاریخی در میدان کوناک در مرکز ازمیر ترکیه است. معمار لوانتین فرانسوی، ریموند چارلز پیر، برج ساعت ازمیر را طراحی کرد. این بنا در سال ۱۹۰۱ به منظور گرامیداشت ۲۵ امین سالگرد تاج و تخت سلطان عبدالحمید دوم ساخته شد. سلطان در واقع ۲۵ امین سالگرد خود را با داشتن بیش از ۱۰۰ برج ساعت ساخته شده در میادین عمومی در سرتاسر امپراتوری عثمانی جشن گرفت.

ساعت روی برج ساعت ازمیر، هدیه ای از طرف امپراتور آلمان ویلهلم دوم بود. این برج ۸۲ فوت (۲۵ متر) ارتفاع دارد و به سبک عثمانی تزئین شده است. چهار فواره با سه شیر آب هر یک در اطراف پایه برج به صورت دایره ای تنظیم شده اند و ستون ها با الهام از نقوش موریس ساخته شده اند. برج ساعت به نمادی از شهر ازمیر تبدیل شده است و از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۹ در پشت اسکناس های ۵۰۰ تایی ترکیه چاپ می شده است.

قلعه کادیفکاله

شهر ازمیر

کادیفکاله که به قلعه مخملی نیز معروف است، در بالای تپه کادیفکاله واقع شده است. به نظر می رسد که کادیفکاله توسط ژنرال Lysimachos، جانشین اسکندر بزرگ، به عنوان سنگر و قلعه مورد استفاده بوده است و نماهای واضحی را در مورد این شهر و خلیج ازمیر به نمایش می گذارد. کار مرمت در کادیفکاله در حال انجام است اما می توانید دروازه قلعه، مخزن رومی، برج ساعت و برخی دیوارهای قلعه را مشاهده کنید.

موزه مردم شناسی ازمیر

شهر ازمیر

موزه باستان شناسی و مردم شناسی ازمیر ۲ موزه جداگانه است که در کنار تپه ای در پارک بهاری بابا واقع شده اند، تنها با پیاده روی کوتاهی از کوناک فاصله دارد. موزه باستان شناسی، با یادگارهای یونانی و رومی برگرفته از شهرهای باستانی همجوار آن رونق گرفته است. در این موزه ها تابوت سنگی آهکی و حکاکی های مقبره، با تزئینات بسیار پیچیده صحنه ای فوق العاده زیبا را به نمایش می گذارد.

موزه مردم شناسی، این مجموعه زیبا را با تعدادی از اقلامی که در اصل متعلق به آتاتورک، بنیانگذار ترکیه بوده، رونق داده است. این موزه در یک ساختمان سنگی زیبا (۱۸۳۱) به عنوان بیمارستان آغاز به کار کرد و نمایشگاه های این موزه نشان از هنر و صنعت و آداب و رسوم محلی مانند سفال، جواهرات، فرش و ساخت اسلحه و همچنین ورزش بسیار عجیب و غریب کشتی شتر است.

مرکز اسکی بوزداغ

شهر ازمیر

این تپه فوتوژنیکی که منظره ای از مسیر ویرانه های ساردیس را تداعی می کند، رشته کوه بوزداغ است. کوهستانی که از دسامبر تا مارس با برف پوشانده شده است. این منطقه تقریبا ۳۱۵۷ متر (۱۰۳۵۵ فوت) از سطح دریا بالا می رود و پیست اسکی نیز حدود ۱۵۳۰ تا ۲۱۵۵ متر (۵۰۱۸ تا ۷۰۶۸ پا) ارتفاع دارد. حتما در زمستان اسکی بازی را در این منطقه امتحان کنید.

در تابستان نیز، جنگل درختان شاه بلوط، گردو و سرو از گرمای هوا جلوگیری می کنند. همچنین می توانید در دامنه کوه، پیاده روی، دوچرخه سواری و ماهیگیری کنید. از امکانات موجود در پیست اسکی می توان به کافه ها، رستوران های ترکی و هتل تفریحی اشاره کرد که در طول سال باز است.

پرگامون

شهر ازمیر

پرگامون یک شهر باستانی است که قدمت آن به قرن ۵ قبل از میلاد بر می گردد. این شهر مقر اصلی یادگیری و فرهنگ بوده که دارای یک کتابخانه با بیش از ۲۰۰۰۰ جلد کتاب و یک مرکز پزشکی است که امروزه بقایای آن را هنوز هم می توان مشاهده کرد.

در کتاب مقدس از آن به عنوان یکی از هفت کلیسای آسیا یاد شده است، پرگامون تا قرن ۱۴ آباد شد، اما بعد تحت حکومت عثمانی رها شد و به ویرانه تبدیل شد. امروزه بخش اعظم بقایای این شهر با شکوه در زیر شهر مدرن پرگامون قرار دارد، اما به لطف موقعیت تپه ای پرگامون، بقایای مهمترین ساختمانهای آن هنوز هم مشهود است. آکروپولیس پرگامون از هر کجای پرگامون به وضوح قابل مشاهده است و با بررسی دقیق تر می توانید دو معبد با بازسازی جزئی (معبد تراژان و معبد آتنا)، قنات های باستانی و تئاتر شگفت انگیز تپه ای را ببنید که گفته می شود دارای تندترین شیب صندلی های تئاتری در جهان است.

پرگامون به معنای بازگشت به یکی از باسابقه ترین شهرهای یونان باستان است. این شهر تحت حاکمیت جانشین الکساندر کبیر، لیزیماخوس، برجسته شد که با ثروت خود بسیاری از سازه هایی را که امروزه مانند ویرانه است، بنا کرد. دو منطقه اصلی برای کشف وجود دارد: آکروپولیس فوقانی و پایین شهر. مسیر صعود به تپه به سمت آکروپولیس به پایه محراب زئوس منتهی می شود (این بخش توسط کاشفان آلمانی کشف شد و اکنون در موزه پرگامون در برلین در معرض نمایش است).

.

لینک کوتاه : http://azaryos.com/?p=2639

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.