• امروز : یکشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۰
 • برابر با : Sunday - 26 September - 2021
7

هزینه زندگی در ترکیه درسال۲۰۲۰

 • کد خبر : 630
 • 29 مهر 1399 - 12:39
هزینه زندگی در ترکیه درسال۲۰۲۰

بی تردید هزینه زندگی در ترکیه فاکتور محرک و اثرگذار مهمی است که به مهاجران خارجی در تصمیم گیری درباره محل اقامت در ترکیه کمک فراوانی می کند. هزینه زندگی در کشور ترکیه به عوامل متعددی همانند نرخ تورم، میزان درآمد خانوار، قدرت خرید مردم، سبک زندگی افراد و محل زندگی آنها بستگی کاملی دارد. بنابراین، مدیریت […]

بی تردید هزینه زندگی در ترکیه فاکتور محرک و اثرگذار مهمی است که به مهاجران خارجی در تصمیم گیری درباره محل اقامت در ترکیه کمک فراوانی می کند. هزینه زندگی در کشور ترکیه به عوامل متعددی همانند نرخ تورم، میزان درآمد خانوار، قدرت خرید مردم، سبک زندگی افراد و محل زندگی آنها بستگی کاملی دارد. بنابراین، مدیریت سبک زندگی می تواند کمک قابل توجهی در کاهش هزینه های زندگی در ترکیه انجام داده و ترکیه را به یکی از ارزان ترین کشورها برای زندگی تبدیل کند. اما قبل از رفتن به سراغ هزینه زندگی در ترکیه، اطلاع از برخی فاکتورها همانند حداقل و میانگین درآمد در ترکیه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

در این مقاله تلاش شده است تا با استفاده از آمار و اطلاعات روز و نیز با کمک از مشاوره های کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تصویری جامع و روشن از واقعیت هزینه زندگی در کشور ترکیه در سال ۲۰۲۰ تهیه شود. بر اساس همین آمار و اطلاعات، میانگین ماهیانه هزینه زندگی یک نفر در کشور ترکیه در حدود TRY2500 الی TRY3000 (لیر) می باشد. این در حالی است که هزینه ماهیانه یک خانواده دو نفره در ترکیه چیزی در حدود TRY5000 (لیر) می باشد. در این مقاله به سوالات زیر پرداخته می شود:

 • شرایط هزینه زندگی در بخش های مختلف آن چگونه است؟
 • آیا ترکیه کشور گرانی برای زندگی مهاجران خارجی است؟
 • گرانترین شهر ترکیه کدام شهر است؟
 • امتیازات مهاجرت و اقامت در ترکیه چیست؟

امتیازات اخذ اقامت در ترکیه

مهاجرت  نه از دوره های جدید بلکه از همان ایام قدیم مورد توجه اکثز مهاجران خارجی از جمله هموطنان ایرانی بوده است و دلیل این امر را می توان در فاکتورهای متعدد اقتصادی و اجتماعی یافت. مسلما هر کس دلیل خاصی برای مهاجرت به کشور ترکیه دارد. اما مهمترین دلایل این امر را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اقتصادی پایدار و روبه رشد ترکیه
 • استاندارد زندگی بالا
 • سیستم آموزش عالی با کیفیت
 • تبدیل آسان اقامت موقتی به اقامت دائمی

کیفیت زندگی در ترکیه ۲۰۲۰

اغلب مهاجران خارجی قبل از شروع مسافرت خود به کشور ترکیه سوالات مهم و کلیدی درباره کیفیت زندگی در ترکیه دارند و این سوال بجا و بحقی است. به همین دلیل ما در این قسمت لازم دانستیم تا با استفاده از آمار و اطلاعات به روز به این سوال عزیزان پاسخ دهیم. مطمئنا کیفیت زندگی در ترکیه نسبت به خیلی از کشورهای خاورمیانه ای بالا است اما نسبت به کشورهای اروپایی پیشرو شاید نسبتا پایین باشد. شما سروران گرامی در جدول زیر می توانید با انواع شاخصه های کیفیت زندگی در کشور ترکیه ۲۰۲۰ و مجموع امتیاز این کشور آشنا شوید:

شاخص هاامتیازشرح
قدرت خرید۳۸٫۱۰خیلی پایین
امنیت۶۰٫۵۰بالا
بهداشت و درمان۷۰٫۴۹بالا
آب و هوا۹۳٫۲۶خیلی بالا
هزینه زندگی۳۲٫۸۱خیلی پایین
نسبت قیمت ملک به درآمد۸٫۴۱متوسط
زمان رفت و آمد ترافیکی۴۴٫۸۸متوسط
آلودگی۶۶٫۰۸بالا
کیفیت زندگانی۱۲۶٫۵۹متوسط

با این توضیح اکنون به بررسی مقایسه ای شاخص کیفیت زندگی در ترکیه، ایران و دانمارک (به عنوان برترین کشور جهان) می پردازیم تا از این طریق نتیجه ملموسی عاید هموطنان گرامی گردد:

هزینه های زندگی در ترکیه در سال ۲۰۲۰

هزینه زندگی در جمهوری ترکیه به مراتب ارزانتر از هر جای دیگر است. در حالی که کیفیت زندگی هم در ترکیه بالاتر است. در مقایسه با ایران، هزینه های زندگانی در کشور ترکیه در سال ۲۰۲۰ در حدود ۱۰٫۸۷% پایین تر از ایران است و اجاره خانه در ترکیه حدودا ۴۹٫۲۵% ارزانتر از کشور ما ایران می باشد. در لیست زیر می توان با جزئیات هزینه های زندگی در ترکیه آشنا شد:

عنوان هزینههزینه به لیر (TL)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان قیمتTRY25.00
شیر ۱ لیتریTRY4.10
یک عدد نان ۵۰۰ گرمیTRY2.34
یک کیلو سینه مرغTRY21.33
یک کیلو گوشت گاوTRY61.48
بطری آب ۱٫۵ لیتریTRY1.89
هزینه ایاب و ذهاب ماهانهTRY180.00
1 لیتر بنزینTRY6.80
خدمات شهری برای آپارتمان ۸۵ متر مربعیTRY371.01
1 دقیقه مکالمه تلفنیTRY0.68
اینترنت پرسرعت ADSLTRY89.39
آپارتمان ۱ خواب درون شهریTRY1344.97
آپارتمان ۱ خواب برون شهریTRY841.18

اجاره مسکن، مهمترین هزینه زندگی درکشور ترکیه

هزینه اجاره خانه در ترکیه در مقایسه با مقاصد معروف مهاجرتی ایرانیان هنوز هم پایین و مقرون به صرفه است. برای همین، هنوز هم اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در بین ایرانیان طرفداران خاص خود را دارد. در ترکیه انواع مختلف مسکن هم برای خرید و هم برای اجاره وجود دارد که قیمت این خانه ها بسته به محل اقامت و نیز شرایط مالی متقاضی می تواند متغییر باشد. اما نکته مهمی که درباره هزینه های اجاره خانه در ترکیه باید قید شود آن است که هزینه های مربوط به خدمات شهری همانند برق، تلفن، اینترنت، آب و غیره بر عهده خود مستاجر است. این هزینه ها را نیز باید بر هزینه ماهیانه اجاره منزل اضافه کرد.

هزینه اجاره خانه در ترکیه در سال ۲۰۲۰ در حدود ۴۹٫۲۵% پایین تر از ایران بوده است. بر این اساس، هزینه اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۳۴۸٫۵۹ لیر، هزینه اجاره آپارتمان ۱ خوابه در خارج از مرکز شهر حدود TRY847.07 (لیر) می باشد. هزینه اجاره آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود TRY2322.73 (لیر) و هزینه اجاره آپارتمان ۳ خوابه بیرون از شهر حدود TRY1459.17 (لیر) می باشد.

هزینه حمل و نقل در ترکیه

اگر چه هزینه بنزین در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی همانند یونان و پرتغال بسیار بالاست، اما هنوز هم هزینه بنزین در کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا و روسیه دو برابر قیمت بنزین در ترکیه می باشد. به همین دلیل، بسیاری از شهروندان ترک برای کاهش هزینه های حمل و نقل در این کشور، از ماشین های گازوئیلی بهره می گیرند. مالکان ماشین همچنین باید سالیانه در حدود TRY4000 (لیر) را برای هزینه هایی همانند جابجایی سوخت، بیمه و تعمیر ماشین کنار بگذارند.

در کشور ترکیه، انواع وسایل نقلیه اعم از تاکسی ها، تاکسی مترها، اتوبوس های تندرو، متروها و هواپیماها روزانه به ارائه خدمات حمل و نقلی به شهروندان ترک و اتباع خارجی می پردازند. اما استفاده از کارت های مترو یا کارت های اتوبوس برای تردد داخل شهری در این کشور رواج بیشتری دارد. میانگین هزینه ماهیانه حمل و نقل در کشور ترکیه در حدود TRY180 (لیر) می شود که نسبتا هزینه بالایی محسوب می شود.

هزینه زندگی در ترکیه در بخش درمانی

بر اساس قوانین مهاجرتی ترکیه، برای اقامت بیش از ۹۰ روز در ترکیه نیاز به اخذ ویزای اقامت ترکیه وجود دارد و اگر قصد اقامت در ترکیه برای مدت کمتر از ۶۵ روز باشد، فرد نیازمند دریافت مراقبت درمانی اجباری می باشد. هزینه اخذ ویزای اقامت ترکیه برای یک زوج در حدود TRY7000 (لیر) می باشد.

در ترکیه، مراقبت های درمانی بخشی از تامین اجتماعی به حساب می آید. پوشش تامین اجتماعی در ترکیه در قبال پرداخت هزینه منظم ماهیانه می باشد. متولی امور مراقبت های درمانی در کشور ترکیه، SGK (موسسه تامین اجتماعی) و وزارت بهداشت ترکیه محسوب می شوند. در طی سالیان اخیر، زیر ساخت بهداشتی و مراقبت های درمانی ترکیه دچار تحولات شگرفی شده است و این امر در ارائه خدمات درمانی کیفیت بالا منعکس می شود. مطابق مقررات جاری سازمان تامین اجتماعی ترکیه ، افراد باید حدود ۲۰% از مخارج درمانی خود را پرداخت کنند تا تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند.

هزینه های خدمات شهری خانوار جهت زندگی در ترکیه

این بخش از هزینه های زندگی در ترکیه شامل هزینه های مصرف گاز، برق، تلفن و اینترنت می باشد که به صورت ماهیانه باید پرداخت شود. هزینه خدمات شهری در ترکیه فوق العاده ارزان می باشد. در اکثر خانه ها، گاز در کپسول های مخصوصی از فروشگاه های محلی خریداری می شود که هزینه سالیانه مصرف این نوع گاز تا TRY100 (لیر) می رسد. میانگین ماهیانه هزینه مصرف برق شهری در ترکیه در حدود TRY150 (لیر) می باشد که با محدود سازی مصرف دستگاه های تهویه هوا می توان این هزینه را تا حدود زیادی کاهش داد. همچنین، میانگین هزینه ماهیانه مصرف آب و فاضلاب در ترکیه در حدود TRY40 (لیر) می باشد.

گران ترین و ارزان ترین شهر ترکیه در سال ۲۰۲۰

در جدول ذیل با بررسی شاخص هزینه ها٬ گران ترین و ارزان ترین شهر ترکیه در سال ۲۰۲۰ مشخص شده اند:

رتبهشهرشاخص هزینه زندگی
۱استانبول۳۸٫۷۹
۲بورسا۳۶٫۴۷
۳آنکارا۳۵٫۶۳
۴ازمیر۳۴٫۰۱
۵آنتالیا۳۳٫۷۰

مقایسه هزینه زندگی در ترکیه و ایران

مطابق آمارهای بدست آمده در ماه مارس سال ۲۰۲۰ تورم در کشور ترکیه ۱۲٫۶% می باشد. در نتیجه بر خلاف مردم سوئیس که به خاطر تورم ۱٫۲% افزایش قیمت ها را احساس نمی کنند٬ هزینه زندگی در ترکیه سال به سال به میزان تورم افزایش پیدا می کند. اما در مجموع هزینه زندگی در کشور ترکیه در سال ۲۰۲۰ بدون احتساب اجاره منزل به میزان ۱۲٫۰۱% از ایران ارزان تر است. اجاره منزل نیز در ترکیه به میزان ۵۳٫۸۱% از ایران ارزان تر می باشد. در جدول ذیل قیمت بخش اجاره منزل در ایران و ترکیه مقایسه شده است.

ایران به دلار آمریکاترکیه به دلار آمریکا
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: ۴۵۶$اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه: ۲۳۳$
اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: ۹۴۴$اجاره ماهیانه یک آپارتمان سه خوابه: ۴۰۷$

تورم در ترکیه

نرخ بالای تورم در ترکیه در سال ۲۰۲۰ نشان دهنده این است که متاسفانه مردم در این کشور امنیت اقتصادی بالایی نخواهند داشت و مدام با افزایش قیمت های مواجه اند. البته برخی از مشاغل در ترکیه از جمله مشاغل مربوطه به گردشگری مثل آژانس های مسافرتی، درآمد خود را غالبا به دلار یا یورو دریافت می کنند و در نتیجه آسیبی بابت تورم و کاهش ارزش پول ملی ترکیه نمی بینند. در جدولی که در ادامه ترسیم شده است نرخ تورم در ترکیه طی چند سال بررسی گردیده است:

سالنرخ تورم در ترکیه
۲۰۱۵%۷٫۶۷
۲۰۱۶%۷٫۷۸
۲۰۱۷%۱۱٫۱۴
۲۰۱۸%۱۶٫۳۳
۲۰۱۹%۱۲٫۲۶
لینک کوتاه : http://azaryos.com/?p=630

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.