• امروز : جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰
 • برابر با : Friday - 7 May - 2021
4

چرا ترکیه را برای تحصیل انتخاب میکنیم

 • کد خبر : 607
 • 29 مهر 1399 - 10:14
چرا ترکیه را برای تحصیل انتخاب میکنیم

تحصیل در ترکیه در یک نگاه پایتخت ترکیه: آنکارا زبان تحصیل: ترکی-انگلیسی مدت تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه: ۴ سال مدت تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه: ۲ سال مدت تحصیل دکتری در ترکیه: ۴ سال هزینۀ تحصیل در ترکیه (دانشگاه های دولتی): دورۀ کارشناسی: ۳۰۰تا ۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس ترکی )-۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی)  دورۀ کارشناسی ارشد : ۳۰۰ […]

تحصیل در ترکیه در یک نگاه

 • پایتخت ترکیه: آنکارا
 • زبان تحصیل: ترکی-انگلیسی
 • مدت تحصیل مقطع کارشناسی در ترکیه: ۴ سال
 • مدت تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه: ۲ سال
 • مدت تحصیل دکتری در ترکیه: ۴ سال

هزینۀ تحصیل در ترکیه (دانشگاه های دولتی):

 • دورۀ کارشناسی: ۳۰۰تا ۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس ترکی )-۵۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی) 
 • دورۀ کارشناسی ارشد : ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار در سال (زبان تدریس ترکی )-۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی) 
 • دورۀ دکتری: ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال (زبان تدریس  انگلیسی) 

تعداد دانشجویان بین المللی که تحصیل در ترکیه را انتخاب کرده اند هر ساله افزایش قابل توجهی داشته است. در سال ۲۰۱۹ حدود ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول به تحصیل هستند که نشان می دهداین کشور به عنوان یک مقصد آموزشی عالی در بین دانشجویان بین المللی محبوب شده است. از دلایل و انگیزه های تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی می توان به تحصیل با هزینه ای نسبتا ارزان همراه با کیفیت آموزشی بالا اشاره کرد. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه نیز وجود دارد که هزینه اسکان و اقامت، شهریه، بیمه درمانی و هزینه های مسافرت را پوشش می دهد.

تحصیل در ترکیه

از طرفی امروزه ترکیه به یک مقصد گردشگری جذاب و پرطرفدار تبدیل شده است به طوری که در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ میلیون توریست از سراسر دنیا از این کشور دیدن کرده اند. همچنین ترکیه به عنوان دهمین مقصد محبوب برای گذراندن تعطیلات معرفی شده است.

چرا تحصیل در ترکیه

مزایای تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه دارای تاریخی کهن است که در نقطه اتصال غرب و شرق پایه‌گذاری شده است و از موقعیت استراتژیک بسیار خوبی برخوردار است. کشور ترکیه که از سه طرف با دریا احاطه شده است، با داشتن گذرگاه‌های همچون چناق‌قلعه و تنگه بوسفور و غیره از اهمیت بیشتری برخوردار است و موقعیت مهمی برایش فراهم ساخته است.

کشور ترکیه که روابط خوبی با کشورهای غربی ایجاد کرده و نظام آن از سال ۱۹۲۳ به جمهوری تغییر یافته است، با اتخاذ سیستم اقتصادی لیبرالی، به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شده است. در ترکیه گروه‌های قومی مختلفی با یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای فرهنگی بسیار غنی است که به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه شناخته می شود و تحصیل در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد. سیستم آموزشی دانشگاه‌ دارای سبکی مدرن است که به ترکیه اعتبار بین‌المللی بخشیده است. زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکی است؛ و آموزش زبان برای هر دانشجوی پذیرفته‌شده ارائه می‌گردد و پس از کلاس‌های آماده‌سازی، انتقال به دپارتمان‌های دانشگاه صورت می‌گیرد.

استانداردهای آموزشی بالا در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند که سطح آموزش‌های ارائه شده بالاتر از استاندارد  است و دارای آموزش با کیفیت، اساتید موفق و سیستم آموزشی یکپارچه جهانی است. با توجه به این مزایا، دانشجویان به راحتی می‌توانند از پله‌های ترقی بالا رفته و برای زندگی و حرفه خود آماده شوند.

مدارک معتبر بین‌المللی دانشگاه های ترکیه

مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند، در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و جهان معتبر است. از آنجایی که ارزش مدرک تحصیلی هر دانشگاه متفاوت است، دانشجویان می‌بایست آیین‌نامه ارزش مدرک تحصیلی را پیش از ورود خود مطالعه کنند تا از تحصیل بهتری بهره‌مند شوند.

پردیس‌های مدرن و مجهز دانشگاه های ترکیه

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هر دو، برای دانشجویان فرصت دسترسی آسان‌ به اطلاعات را فراهم می‌سازند و محیط آموزشی وسیع، راحت و مجهزی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشجویان می‌توانند با استفاده از آزمایشگاه‌، کتابخانه‌، انجمن‌های دانشجویی، فعالیت‌های هنری و فعالیت‌های دانشجویی دیگر، تحصیلات عالی خود را در مکانی مدرن به اتمام برسانند.

فرصت تحصیلی امن و مقرون به صرفه در ترکیه

درحالی که ترکیه در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار پیشرفته است، از امنیت بالاتری نیز برخوردار است. صرف نظر از زندگی فعال اجتماعی این کشور در مقایسه با همسایگانش، دانشجویان می‌توانند در شرایط مقرون به صرفه و اقتصادی‌تری در مقایسه با اروپا و آمریکا تحصیل کنند.

مهمان‌نوازی و روابط دوستانه مردم ترکیه

جمعیت جوانان در ترکیه بسیار زیاد است و به دلیل پذیرش سریع خارجی‌ها و ارائه تمام امکانات موجود برای راحتی هرچه بیشتر آنها، به کشوری خاص تبدیل شده‌است. مهمان‌نوازی تُرک‌ها حتی در ادبیات جهان ذکر شده است، در عین حال صداقت و صمیمیت آنها نیز همیشه در بالاترین سطح بوده است.

کیفیت و دسترسی آسان به امکانات اقامتی، تغذیه و حمل و نقل عمومی

امکانات اقامتی، تغذیه و حمل و نقل، یکی از اساسی‌ترین نیازهای دانشجویان است که در سیستم پیشرفته ترکیه مد نظر قرار گرفته است. بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند تا آنها بتوانند هرچه سریع‌تر با زندگی در ترکیه سازگار شوند.هر دانشگاه دارای سالن‌های غذاخوری تمیز و باکیفیت است که در آنها غذاهایی با قیمت مناسب ارائه می­شود. دانشجویان می‌توانند در هر روز سه وعده غذایی در غذا خوری دانشگاه میل کنند و یا از سلف دانشگاه استفاده کنند.سیستم حمل و نقل عمومی در کلان‌شهرها بسیار پیشرفته است.

با استفاده از امکانات حمل و نقل عمومی از جمله مترو، تراموا، اتوبوس، تاکسی شراکتی (کورسی) و سامانه اتوبوس‌های تندرو جابه‌جایی از مکانی به مکانی دیگر بسیار آسان است. دانشجویان می‌توانند از کارت‌های تخفیف برای حمل و نقل داخل شهری استفاده کنند و هزینه‌های حمل و نقل عمدتا بسیار ارزان است.

هر دانشگاه چندین خوابگاه دارد که در فاصله بسیار کوتاهی از دانشگاه قرار دارد. خوابگاه‌ها به دو صورت دولتی و خصوصی اداره می‌شوند. علاوه بر خوابگاه، اجاره­ی خانه از دیگر گزینه‌های موجود برای اقامت است. دانشجویان می‌توانند در اطراف دانشگاه آپارتمان، اتاق و یا خانه اجاره کنند.

آیا می‌دانید:

 • رشد اقتصاد ترکیه در میان کشورهایی که با سرعت بالایی رو به پیشرفت هستند، پس از چین در رده دوم قرار دارد.
 • رتبه ترکیه در میان کشورهای G-20 از لحاظ اقتصاد و سیاست جهان به سرعت رو به افزایش است.
 • با افزایش محبوبیت ترکیه، این کشور موقعیت اقتصادی و سیاسی فوق‌العاده‌ای برای ورود به بازارهای جدید کسب کرده است.
 • تعداد دانشگاه‌های بین‌المللی در کشور ترکیه از سال ۲۰۰۶ دو برابر شده است. این افزایش نشان‌ دهنده سرمایه‌گذاری گسترده دولت ترکیه بر روی جذب دانشجویان و محققان خارجی است.
 • طبق آمار منتشر یافته، تعداد دانشجویان بین المللی که مشغول به تحصیل در ترکیه هستند در سال ۲۰۱۹ به ۶۵ هزار نفر رسیده است. مهمترین دلیل استقبال دانشجویان به دانشگاه‌های ترکیه را می توان به شهریه‌های ارزان و کیفیت مناسب آموزش‌ در دانشگاه های ترکیه اشاره کرد.
 • بر اساس رتبه بندی برترین کشورهای جهان از نظر کیفیت زندگی در سال ۲۰۱۹ در سایت S. News & World Report، ترکیه در بین ۴۵ کشور دنیا قرار دارد.
 • براساس رتبه بندی جهانی سایت Universitas 21 در سال ۲۰۱۹ ترکیه در زمینه ی کیفیت تحصیلات آموزش عالی  در بین ۴۵ کشور جهان قرار دارد.
 • سیستم آموزشی ترکیه کاملا منطبق بر استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا می باشد.
 • در تمامی رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورس تحصیلی توسط دانشگاه های آمریکایی و اروپایی وجود دارد.
 • در برخی از دانشگاه ها می توان از ترم دوم به بعد به صورت دانشجوی انتقالی وارد دانشگاه های آمریکا شد.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه

بیش از ۲۰۰ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که اکثر آنها توسط دولت اداره می‌شوند. اکثر این موسسات تازه تاسیس می‌باشند. در اوایل سال ۱۹۷۰ تنها هشت موسسه دولتی وجود داشت و اولین دانشگاه خصوصی (دانشگاه بیلکنت) در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد. دانشگاه بین‌المللی آنتالیا (AIU)، تازه تاسیس‌ترین دانشگاه ترکیه است که اولین سال تحصیلی خود را در سال ۱۳/۲۰۱۲ آغاز کرد و هدف آن جذب دانشجویان خارجی بوده است.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در ترکیه پیرو توافق‌نامه بولونیا هستند و دوره‌های تحصیلی خود را مطابق با اروپا یکسان‌سازی می‌کنند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه در برنامه آراسموس پلاس (Erasmus+) شرکت کرده‌اند؛ این برنامه از مبادلات دانشجویان بین‌الملل پشتیبانی می‌کند. در آخرین تغییرات سیستم رده بندی آموزش عالی کیو.اس(QS Higher Education System Strength Rankings)، سیستم آموزش عالی ترکیه در رده ۴۳ جهان قرار گرفت.

دانشگاه‌ها و دیگر موسسات آموزش عالی به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند:

 • دانشگاه‌های دولتی اکثرا توسط دولت پایه‌گذاری شده‌اند و در نتیجه شهریه کمتری از دانشجویان دریافت می‌کنند. در این دانشگاه‌ها از زبان‌های ترکی، انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی به عنوان زبان آموزشی استفاده می‌شود.
 • دانشگاه‌های خصوصی معمولا شهریه بیشتری از دانشجویان دریافت می‌کنند اما در سطح بین‌الملل فعالیت گسترده‌تری دارند و با صنعت همکاری‌های بیشتری دارند. زبان آموزشی در کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی اغلب انگلیسی است.
 • دانشگاه آیدین استانبول  و دانشگاه بیرونی ترکیه از جمله دانشگاه های حصوصی ترکیه هستند که در زمینه پزشکی نیز بسیار مطرح می باشند.

تمام دانشگاه‌های ترکیه تحت نظارت شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) می‌باشند. این امر تضمین می‌کند که تمام دانشگاه‎ها در سطح بین‌المللی هستند و به تمام استانداردهای آموزشی پایبند می‌باشند.

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

۱۰ دانشگاه ترکیه، در رده‌بندی کیو.اس قرار دارند و ۴۵ دانشگاه ترکیه در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس ۲۰۱۹ جای گرفتند: EECA سایت رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر در ادغام اروپا و آسیای مرکزی می‌باشد. اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول قرار دارند. دانشگاه فنی خاورمیانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe) در شهر آنکارا واقع شده‌اند (تمامی این دانشگاه‌ها جزء ۵۰ دانشگاه برتر هستند)؛ این درحالی است که دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانجی (Boğaziçi Üniversitesi, Koç University, Sabancı University)، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول در شهر استانبول واقع شده‌اند- تمامی این دانشگاه‌ها جزء ۳۰ دانشگاه برتر هستند.

دانشگاه فنی خاورمیانه (METU)

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) که در آنکارا قرار دارد، اکنون به رتبه هشتم در رده‌بندی EECA ارتقا یافته است. این دانشگاه که در سال ۱۹۵۶ تاسیس شده است، در رشته‌های علوم طبیعی و اجتماعی تخصص دارد. دانشگاه فنی خاورمیانه در توسعه ترکیه و کشورهای خاورمیانه نقش بسزایی داشته است و امروزه حدود ۳۱ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. بسیاری از دانشجویان تنها برای یک ترم یا یک سال در این دانشگاه حضور یافته‌اند. بدلیل تقاضای بالا، دانشگاه METU تنها ۱.۵ درصد از ۱.۵ میلیون دانشجوی برتر متقاضی را می‌پذیرد. زبان آموزشی در این دانشگاه انگلیسی می‌باشد.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi Üniversitesi) که در سال ۱۸۶۳ به عنوان کالج رابرت پایه‌گذاری شد، اولین دانشگاه آمریکایی است که در خارج از آمریکا تاسیس شده‌است. طبق آخرین رتبه‌بندی‌های صورت گرفته توسط رده‌‌بندی EECA در میان دانشگاه‌های برتر، رتبه دهم را از آن خود ساخته است. دانشگاه بغازیچی در استانبول در نزدیکی تنگه بسفر و قلعه تاریخی روملی‌حصار واقع شده‌است؛ این دو مکان در کنار مرز شرقی پردیس جنوبی دانشگاه قرار دارند. در دانشگاه بغازیچی، همانند دانشگاه فنی خاورمیانه، کلاس‌های درس به زبان انگلیسی برگزار می‌شود؛ همچنین این دانشگاه با نظام آموزش عالی آمریکا ارتباطات نزدیکی دارد.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ (Koç University) در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس شد و در حال حاضر در رتبه دوازدهم رده‌بندی منطقه EECA قرار دارد. بنیان‌گذار این دانشگاه وهبی کوچ، فردی کارآفرین و نیکوکار بود و نام وی برروی دانشگاه نهاده شد. دانشگاه کوچ به عنوان یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی ترکیه، آماده ارائه کلاس‌های آموزشی در سطح بین‌الملل می‌باشد و توانسته است ۲۲ دوره کارشناسی، ۳۲ دوره کارشناسی ارشد و ۱۸ دوره دکترا را در این دانشگاه برگزار کند؛ همچنین حدود ۵.۵۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‎باشند. هدف دانشگاه «تربیت دانشجویانی شایسته، ماهر و واجد شرایط، دارای ذهنی خلاق، مستقل و بی‌طرف می‌باشد که بتوانند مدیرانی با اعتماد به‌نفس باشند».

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) در رتبه چهاردهم رده‌بندی EECA در سال ۲۰۱۹ قرار دارد و نام آن مخفف جمله‌ی ترکی «bilim kenti» است که به معنای «شهر علم و یادگیری» می‌باشد. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه خصوصی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۸۴ توسط پروفسور ایهسن دوغارماچی تاسیس شد. این دانشگاه که دارای وسیع‌ترین کتابخانه ‌دانشگاهی در کشور است، یکی از دانشگاه‌های ملی و برجسته پژوهش محور می‌باشد. در حال حاضر حدود ۱۳.۰۰۰ دانشجو در ۹ دانشکده و دو مدرسه تخصصی چهار‌ ساله در حال تحصیل هستند که بسیاری از این دانشجویان، خارجی هستند.

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه سابانجی (Sabanci University) که در استانبول قرار دارد، پنجمین دانشگاه برتر ترکیه است و در رده‌بندی EECA در جایگاه ۱۸ام قرار دارد. دانشگاه سابانجی یکی دیگر از دانشگاه‌های تازه تاسیس در ترکیه است که کار خود را از پاییز ۱۹۹۹ آغاز کرده و در حال حاضر حدود ۴.۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل می‌باشند. این دانشگاه در کنار دانشکده مهندسی و علوم طبیعی (FENS) و دانشکده هنر و علوم اجتماعی (FASS)، به دانشجویان خود طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌کند. حدود ۴۲ درصد از دانشجویان کارشناسی موفق به کسب بورس تحصیلی شده‌اند.

ب

لینک کوتاه : http://azaryos.com/?p=607

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.