Image

YÖS کنکور پزشکی و مهندسی ترکیه

دانشجویان خارجی که قصد دارند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مهندسی و علوم انسانی به زبان ترکی ادامه تحصیل دهند

باید در  آزمون یوس  شرکت کنند اکثرا این امتحان تنها در دانشگاههای دولتی ترکیه برگزار میشود  اما در حال حاضر  آزمون در دانشگاههای خصوصی متفاوت تر و آسانتر برگزار می شود به طوریکه که با مدرک آزمون صادر شده از یک دانشگاه خصوصی قادر به شرکت در دانشگاه های دولتی نیستید. هرچند الگوی سوالات مطابق با نمونه ی اصلی است اما در دانشگاههای خصوصی محتوا و نوع سوالات را تغییر می دهند.

 

نسخه ی اصلی این ازمون از دو مرحله تشکیل شده است  ، مرحله اول شامل سوالاتی در زمینه های هوش و ریاضیات است. این مرحله از ۴۵ تست ۳۵ سوال ریاضی (8۰ سوال) تشکیل شده و ۹۰ دقیقه زمان می برد.مرحله دوم ازمون برای ارزیابی درک دانشجو از درک نوشتاری زبان ترکی میباشد .مرحله دوم ۶۰ دقیقه زمان می برد. در صورتی که متقاضی نتواند در قسمت زبان حد نصاب لازم را کسب کند باید یک دوره آمادگی زبان ترکی قبل از شروع دوره اصلی بگذارند و به زبان ترکی تسلز کامل داشته باشد . اما در نظر داشته باشد که حتما  شرایط پذیرش دانشگاه مورد نظر خود را به درستی چک کنید.

 

این آزمون هر ساله در آوریل  برگزار می شود. همچنین در سالهای اخیر امکان شرکت در این آزمون در کشورهای مجاور مانند قبرس نیز فراهم شده است. نمره کسب شده در این آزمون نقش مهمی در انتخاب رشته و دانشگاه بهتر برای متقاضیان ایفا می کند.این مطلب به سوالات رایجی که درباره این آزمون جهت  تحصیل در ترکیه مطرح می شود پاسخ خواهیم داد.آزمون یوس که شامل مباحث ریاضی هندسه و هوش میباشد و برای ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع کاردانی کارشناسی و پزشکی شرکت در این آزمون لازم میباشد.

۱) تعداد سوالات 

استاندارد تعداد سوالات ۸۰ میباشد که به طور میانگین ۴۳-۴۵ هوش ۵-۷ هندسه و بقیه شامل سوالات ریاضی میباشد البته بعضی استثناها نیز وجود دارد و برخی از دانشگاهها تعداد سوالات را کمتر و یا بیشتر میکنند.بستگی به دانشگاه دارد

۲) شرط سنی 

برای شرکت در آزمون یوس جهت تحصیل در ترکیه، شرط سنی وجود ندارد و هیچ گونه مشکلی برای ثبت نام متقاضیان وجود ندارد. اما در شرایط یکسان همواره افراد با سن پایین شانس قبولی بالاتری دارند به همین علت هر چه سن متقاضی بالاتر باشد باید نمره ی کسب شده اش بالاتر باشد تا شانس قبولی خود را بالا ببرد.

۳) نمره ی کافی برای قبولی 

نمره ی قبولی مورد نیاز این آزمون جهت تحصیل در ترکیه، به عوامل زیادی از قبیل ظرفیت ،سطح سوالات  و تعداد شرکت کننده بستگی دارد اما در حالت کلی رشته های پزشکی، دندان و دارو در رشته های علوم تجربی و رشته های عمران، مکاترونیک، معماری، شهرسازی، هوا فضا، و مهندسی هواپیما در رشته های فنی و رشته ی حقوق در علوم انسانی و موسیقی و کارگردانی در رشته های هنر نمرات بالاتری می طلبند.و رقابت تنگاتنگی را باید پشت سر بگذارید

۴) تاریخ آزمونها

تاریخ آزمونهای یوس اکثر دانشگاهها همه ساله دو/سه ماه قبل از ازمون اعلان میگردد بازه ی زمانی آزمون ها اردیبهشت میباشد.

 

 

اطلاعات بیشتر در مورد آزمون yos ترکیه

امروزه متقاضیان زیادی جهت تحصیل در ترکیه اقدام میکنند اما بیش از نیمی از آنها از سایر کشور های همسایه می باشند. اما اگر شما متقاضی تحصیل داروسازی در ترکیه و یا گذشته از آن مشتاق سرمایه گذاری در ترکیه هستید؛ بهتر آن است که با مشاورین موسسه میرداماد به گفت و گو بپردازید.

فرم های ثبت نام متقاضیان توسط دانشگاه استانبول ارزیابی می شوند. در کنار سنجش اینکه آیا اطلاعات فراهم شده توسط متقاضی کامل است یا خیر، اینکه آیا مبلغ شرکت در آزمون به حساب بانکی گفته شده منتقل شده یا نه هم در طول پروسه ی ارزیابی فرم ها مشخص می شود. متقاضیانی که پس از ارزیابی فرم ها اجازه ی شرکت در آزمون را پیدا می کنند، باید گواهی ثبت نام در آزمون خود را همراه با شماره ی فرم روی آن پرینت کنند و روز آزمون به جلسه ی امتحان بیاورند.

  • ساختمان و سالن برگزاری امتحان متقاضیان در گواهی ثبت نام در آزمون مشخص خواهد شد.
  • متقاضیان باید گام های شرکت در آزمون İÜYÖS و خارج شدن از کشور خود را طبق قوانین کشور مبدا بردارند.
  • دانشگاه استانبول هیچگونه مسئولیتی را در قبال صدور جواز شرکت در آزمون توسط کشور مبدا یا اخذ پاسپورت برای دانشجو به عهده نمی گیرد.

آزمون yos ترکیه

نحوه برگزاری آزمون yos ترکیه

آزمون در تاریخ شنبه 16 می 2015 ساعت 3 بعدازظهر، طبق زمان ترکیه برگزار خواهد شد. İÜYÖS در زمانی ثابت در تمام مراکز برگزاری امتحان، برگزار می شود.

  • به همراه داشتن گواهی ثبت نام در آزمون 2015 و پاسپورت در جلسه ی امتحان الزامی است.
  • به همراه داشتن مداد، پاک کن و تراش در جلسه ی امتحان الزامی است.
  • به همراه داشتن تلفن همراه و ماشین حساب در جلسه ی امتحان ممنوع است.
  • متقاضیان در ساعت 2 بعدازظهر و پس از چک کردن اوراق شناسایی شان به سالن امتحانات راهنمایی خواهند شد. امتحان راس ساعت 3 بعدازظهر شروع می شود و تک مرحله ای است. حاضر بودن متقاضی در جلوی درب ساختمان برگزاری امتحان 1 ساعت پیش از شروع آزمون ضروری است.

موارد آزمون yos ترکیه

در امتحان İÜYÖS، مهارت های آموخته در علوم پایه سنجیده می شود. این امتحان 80 سوال دارد. این سوالان شامل سوالات ریاضی و سوالات مربوط به سنجش توان فکری متقاضی می شوند. این آزمون بخش کلامی بسیار کمی دارد. هر سوال توضیحات ترکی و انگلیسی خواهد داشت.

  • تمام سوالات دفترچه ی آزمون چندگزینه ای هستند. هر سوال 5 گزینه دارد که تنها یکی از آنها صحیح است.
  • پاسخ ها باید در پاسخ نامه ی آزمون وارد شوند. پاسخ هایی که در دفترچه ی سوال باشند، به حساب نخواهند آمد.
  • صحبت حین آزمون یا تقلب، برخلاف قوانین آزمون است. اگر چنین رفتاری از متقاضی دیده شود، برگه ی پاسخ نامه ی او از اعتبار ساقط خواهد شد.

لازمه پذیرش در چنین آزمون هایی مطالعه دقیق و مو به موی اطلاعات لازم و پیشنیاز های آن می باشد، شما قادرید از تجربه مشاورین تحصیل کرده ما در خارج از کشور استفاده کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را برگزینید.

مشاورین و وکلای موسسه حقوقی میرداماد آماده ارائه خدمات مشاوره و انجام امور مهاجرت شا متقاضیان می باشند.

مزایای تحصیل در ترکیه
 

کشور ترکیه دارای تاریخی کهن است که در نقطه اتصال غرب و شرق پایه‌گذاری شده است و از موقعیت استراتژیک بسیار خوبی برخوردار است. کشور ترکیه که از سه طرف با دریا احاطه شده است، با داشتن گذرگاه‌های همچون چناق‌قلعه و تنگه بوسفور و غیره از اهمیت بیشتری برخوردار است و موقعیت مهمی برایش فراهم ساخته است.

کشور ترکیه که روابط خوبی با کشورهای غربی ایجاد کرده و نظام آن از سال ۱۹۲۳ به جمهوری تغییر یافته است، با اتخاذ سیستم اقتصادی لیبرالی، به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شده است. در ترکیه گروه‌های قومی مختلفی با یکدیگر زندگی می‌کنند و دارای فرهنگی بسیار غنی است که به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه شناخته می شود و تحصیل در این کشور مزایای بسیار زیادی دارد. سیستم آموزشی دانشگاه‌ دارای سبکی مدرن است که به ترکیه اعتبار بین‌المللی بخشیده است. زبان آموزش در دانشگاه‌ها انگلیسی و ترکی است؛ و آموزش زبان برای هر دانشجوی پذیرفته‌شده ارائه می‌گردد و پس از کلاس‌های آماده‌سازی، انتقال به دپارتمان‌های دانشگاه صورت می‌گیرد.

استانداردهای آموزشی بالا در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند که سطح آموزش‌های ارائه شده بالاتر از استاندارد  است و دارای آموزش با کیفیت، اساتید موفق و سیستم آموزشی یکپارچه جهانی است. با توجه به این مزایا، دانشجویان به راحتی می‌توانند از پله‌های ترقی بالا رفته و برای زندگی و حرفه خود آماده شوند.

مدارک معتبر بین‌المللی دانشگاه های ترکیه

مدارک تحصیلی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل می‌کنند، در بسیاری از کشورهای اروپایی، آمریکا و جهان معتبر است. از آنجایی که ارزش مدرک تحصیلی هر دانشگاه متفاوت است، دانشجویان می‌بایست آیین‌نامه ارزش مدرک تحصیلی را پیش از ورود خود مطالعه کنند تا از تحصیل بهتری بهره‌مند شوند.

پردیس‌های مدرن و مجهز دانشگاه های ترکیه
 

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی هر دو، برای دانشجویان فرصت دسترسی آسان‌ به اطلاعات را فراهم می‌سازند و محیط آموزشی وسیع، راحت و مجهزی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. دانشجویان می‌توانند با استفاده از آزمایشگاه‌، کتابخانه‌، انجمن‌های دانشجویی، فعالیت‌های هنری و فعالیت‌های دانشجویی دیگر، تحصیلات عالی خود را در مکانی مدرن به اتمام برسانند.

فرصت تحصیلی امن و مقرون به صرفه در ترکیه

درحالی که ترکیه در مقایسه با کشورهای منطقه بسیار پیشرفته است، از امنیت بالاتری نیز برخوردار است. صرف نظر از زندگی فعال اجتماعی این کشور در مقایسه با همسایگانش، دانشجویان می‌توانند در شرایط مقرون به صرفه و اقتصادی‌تری در مقایسه با اروپا و آمریکا تحصیل کنند.

مهمان‌نوازی و روابط دوستانه مردم ترکیه

جمعیت جوانان در ترکیه بسیار زیاد است و به دلیل پذیرش سریع خارجی‌ها و ارائه تمام امکانات موجود برای راحتی هرچه بیشتر آنها، به کشوری خاص تبدیل شده‌است. مهمان‌نوازی تُرک‌ها حتی در ادبیات جهان ذکر شده است، در عین حال صداقت و صمیمیت آنها نیز همیشه در بالاترین سطح بوده است.

کیفیت و دسترسی آسان به امکانات اقامتی، تغذیه و حمل و نقل عمومی

امکانات اقامتی، تغذیه و حمل و نقل، یکی از اساسی‌ترین نیازهای دانشجویان است که در سیستم پیشرفته ترکیه مد نظر قرار گرفته است. بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویان خارجی خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند تا آنها بتوانند هرچه سریع‌تر با زندگی در ترکیه سازگار شوند.هر دانشگاه دارای سالن‌های غذاخوری تمیز و باکیفیت است که در آنها غذاهایی با قیمت مناسب ارائه می­شود. دانشجویان می‌توانند در هر روز سه وعده غذایی در غذا خوری دانشگاه میل کنند و یا از سلف دانشگاه استفاده کنند.سیستم حمل و نقل عمومی در کلان‌شهرها بسیار پیشرفته است.

با استفاده از امکانات حمل و نقل عمومی از جمله مترو، تراموا، اتوبوس، تاکسی شراکتی (کورسی) و سامانه اتوبوس‌های تندرو جابه‌جایی از مکانی به مکانی دیگر بسیار آسان است. دانشجویان می‌توانند از کارت‌های تخفیف برای حمل و نقل داخل شهری استفاده کنند و هزینه‌های حمل و نقل عمدتا بسیار ارزان است.

هر دانشگاه چندین خوابگاه دارد که در فاصله بسیار کوتاهی از دانشگاه قرار دارد. خوابگاه‌ها به دو صورت دولتی و خصوصی اداره می‌شوند. علاوه بر خوابگاه، اجاره­ی خانه از دیگر گزینه‌های موجود برای اقامت است. دانشجویان می‌توانند در اطراف دانشگاه آپارتمان، اتاق و یا خانه اجاره کنند.

یباشند. هدف دانشگاه «تربیت دانشجویانی شایسته، ماهر و واجد شرایط، دارای ذهنی خلاق، مستقل و بی‌طرف می‌باشد که بتوانند مدیرانی با اعتماد به‌نفس باشند».

دانشگاه بیلکنت

 

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) در رتبه چهاردهم رده‌بندی EECA در سال ۲۰۱۹ قرار دارد و نام آن مخفف جمله‌ی ترکی «bilim kenti» است که به معنای «شهر علم و یادگیری» می‌باشد. دانشگاه بیلکنت اولین موسسه خصوصی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۸۴ توسط پروفسور ایهسن دوغارماچی تاسیس شد. این دانشگاه که دارای وسیع‌ترین کتابخانه ‌دانشگاهی در کشور است، یکی از دانشگاه‌های ملی و برجسته پژوهش محور می‌باشد. در حال حاضر حدود ۱۳.۰۰۰ دانشجو در ۹ دانشکده و دو مدرسه تخصصی چهار‌ ساله در حال تحصیل هستند که بسیاری از این دانشجویان، خارجی هستند.

دانشگاه سابانجی

 

دانشگاه سابانجی (Sabanci University) که در استانبول قرار دارد، پنجمین دانشگاه برتر ترکیه است و در رده‌بندی EECA در جایگاه ۱۸ام قرار دارد. دانشگاه سابانجی یکی دیگر از دانشگاه‌های تازه تاسیس در ترکیه است که کار خود را از پاییز ۱۹۹۹ آغاز کرده و در حال حاضر حدود ۴.۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل می‌باشند. این دانشگاه در کنار دانشکده مهندسی و علوم طبیعی (FENS) و دانشکده هنر و علوم اجتماعی (FASS)، به دانشجویان خود طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌کند. حدود ۴۲ درصد از دانشجویان کارشناسی موفق به کسب بورس تحصیلی شده‌اند.

 

;