Image

پزشکی در ترکیه

تركيه به دليل همجواري با كشور ايران، از ديرباز مقصد بسياري از مهاجرت‌هاي برون‌مرزي بوده است. در زمان حمله مغول، بيشترين ميزان مهاجرت از ممالك شرقي ايران به سمت سرزمين‌هاي آناتولي صورت گرفت. مهاجرت علما و دانشمندان و انديشمندان از جمله اين مهاجرت‌هاست. سفر مولوي بلخي به سمت غرب و سكونت در روم شرقي (تركيه فعلي) به اعتبار علمي اين كشور افزوده است. اشتراكات فرهنگي مردمان اين سرزمين با مردم ايران، از ديگر دلايل مهاجرت به اين منطقه است. با فروپاشي امپراتوري عثماني و تشكيل حكومت جمهوري در اين كشور،‌ سياست‌هاي اين مرز و بوم به كلي زير و رو گشت؛ مذهب مهمترين عامل بازدارنده از پيشرفت شناخته شد و لذا كليه آثار مذهبي از سياست و قوانين اين كشور زدوده شد. در زمينه آموزش نيز، تغييرات عمده‌اي بر كليه نظام آموزشي اين كشور اعمال شد؛ طب به عنوان يكي از شاخه‌هاي مهم علوم تجربي، به طور كلي از آموزه‌ها و توصيه‌هاي مذهبي پاك شده و بر اساس متد دانشگاه‌هاي آمريكا تدوين شد.

مختصات عمومي رشته پزشكي در تركيه

 دروس رشته پزشكي در دانشگاه‌هاي تركيه عمدتا به زبان تركي ارائه مي‌شود، برخي از دانشگاه‌ها دوره‌هاي آموزشي خود را به زبان انگليسي برگزار مي‌كنند. دانشجوياني كه موفق به اجازه تحصيل در رشته پزشكي در دانشگاه‌هاي تركيه مي‌شوند؛ چنانچه به زبان تركي مسلط نيستند، مي‌بايست در آزمون آيلتس زبان انگليسي شركت نموده و حداقل نمره 5/5 را كسب نمايند. مدت زمان تحصيل در رشته‌هاي علوم پزشكي بين 5 الي 6 سال است. تحصيل در دانشگاه‌هايي كه دروس به زبان تركي ارائه مي‌شود نيازمند گذراندن دوره آموزشي زبان تركي به مدت 6 ماه (دو نيم‌سال تحصيلي) براي دانشجوياني است كه به اين زبان مسلط نيستند. آزمون ديگري به نام SAT در برخي دانشگاه‌هاي تركيه برگزار مي‌شود كه مخصوص دانشجوياني است كه قصد تحصيل رشته‌هاي پزشكي به زبان انگليسي را در اين كشور دارند. به دست آوردن حداقل نمره‌اي كه مورد نظر اين دانشگاه‌هاست، شرط ورود به دوره‌هاي آموزشي رشته پزشكي است. همانند ايران،‌ در تركيه نيز دو نوع دانشگاه دولتي و خصوصي وجود دارد؛ با توجه به تأمين اعتبار مالي دانشگاه‌هاي دولتي توسط دولت‌ها،‌ طبيعتا سرانه دانشجو بيشتر از دانشگاه‌هاي خصوصي است و هزينه تحصيل در دانشگاه‌هاي دولتي براي دانشجو به مراتب كمتر از تحصيل در دانشگاه‌هاي خصوصي خواهد بود. اين امر موجب شكل‌گيري رقابت شديد در جهت تحصيل در دانشگاه‌هاي دولتي شده است. از آن طرف، دانشگاه‌هاي خصوصي با دريافت پول، امكان تحصيل افراد صاحب پول را فراهم مي‌كند. تقريبا 80 دانشگاه در تركيه، دروس رشته‌هاي مختلف پزشكي را ارائه مي‌دهند. رشته دندانپزشكي از جمله رشته‌هاي شاخه پزشكي است كه به دليل آينده درخشان مالي اين حرفه، به عنوان يكي از رشته‌هاي بسيار پرطرفدار شناخته مي‌شود.

دانشگاه‌هاي معتبر پزشكي و پيراپزشكي تركيه

Hacettepe نام دانشكده معتبر دندانپزشكي با قدمت بيش از 50 سال در آنكارا است. دانشگاه Istanbul Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi نام دانشگاه پزشكي شهر استانبول با قدمت بيش از نيم قرن است. در شهر مارمارا دانشگاه Marmara Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi  و در آنكارا Ankara Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi در حوزه دندانپزشكي فعاليت مي‌كنند.

Ege Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi در منطقه اژه تنها دانشكده مربوط به دندانپزشكي است. ظرفيت پذيرش دانشجوي خارجي اين دانشگاه در هر سال،‌ تعداد 6 نفر است. Kocaeli Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi دانشگاهي نسبتا جديدالتأسيس و مجهز به آزمايشگاه‌هاي دندانپزشكي پروتز و فانتوم است. Erciyes Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi نيز با قدمتي 18 ساله از جمله دانشگاه‌هاي نسبتا جوان در حوزه دندانپزشكي است. اين دانشگاه،‌ به نوعي مركز درماني-آموزشي به شمار مي‌رود و خدمات باليني نيز ارائه مي‌دهد. Selsuk Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi در 1968 در حوزه دندانپزشكي آغاز به كار نموده است.

قبولي در آزمون YOS شرط اوليه پذيرش در رشته‌هاي پزشكي و دندانپزشكي در دانشگاه‌هاي تركيه است. لازم است علاقمندان بدانند كه تنها 6 دانشگاه پزشكي در اين كشور مورد تأييد وزارت بهداشت جمهوري اسلامي ايران است؛ لذا سهميه پذيرش دانشجوي خارجي اين دانشگاه‌ها بسيار محدود است و قابل درك است كه تعداد بسيار كمي از دانشجويان ايراني شايد به اندازه تعداد انگشتان دست، قادر به اخذ پذيرش در اين دانشگاه‌ها باشند.

 

لازم است متقاضيان تحصيل در رشته‌هاي پزشكي در دانشگاه‌هاي تركيه بدانند؛ تحصيل به هر قيمتي در دانشگاه‌هاي اين كشور، الزاما به معناي ورود آسان به بازار كار در ايران نخواهد بود. از سوي ديگر محدوديت دانشگاه‌هاي مورد تأييد وزارت بهداشت ايران در تركيه، تعداد بورسيه‌هاي تحصيلي در اين رشته‌ها را بسيار كم مي‌كند؛ لذا شايسته است دانشجويان پيش از هرگونه اقدام عملي جهت ثبت‌نام، هزينه‌هاي هنگفت تحصيل در رشته‌هاي پزشكي و دندانپزشكي در تركيه را در نظر بگيرند.

جایگاه پزشکی در ترکیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ترکیه بطور سنتی یک کشور دانشگاهی بشمار می‌رود که دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین المللی است. کشور ترکیه در حوزه پزشکی دارای اعتبار جهانی است بطوریکه ترکیه یک کشور سلامت محسوب می‌گردد. مراجعه تعداد زیادی بیمار از کشورهای مختلف دنیا به کشور ترکیه جهت معالجه و یا انجام جراحی‌های زیبایی حاکی از اعتبار و جایگاه پزشکی در ترکیه است. کشور ترکیه به علم پزشکی اهمیت زیادی می‌دهد بطوریکه بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و پزشکان ترکیه ای دارای شهرت جهانی هستند. دانشجویان پزشکی در ترکیه زیر نظر اساتید متبحر و برجسته ترک و سایر ملیت‌ها به فراگیری مهارت‌های پزشکی می‌پردازند. طبق اعلام شورای توسعه گردشگری پزشکی ترکیه در سال ۲۰۱۸ تعداد گردشگران پزشکی به ترکیه نسبت به سال قبل حدود ۳۱ درصد افزایش یافته است. سرمایه گذاری و برنامه ریزی ترکیه در توسعه زیرساخت‌های سلامت و پزشکی موجب افزایش بازدید کنندگان نیازمند به دریافت خدمات پزشکی شده است بطوریکه این رقم در سال ۲۰۱۷ به یک میلیون نفر رسید. این میزان در سال ۲۰۱۸ به بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر بالغ گشته بطوریکه بیماران و افراد زیادی جهت مراجعه به مراکز درمانی پیشرفته و تخصصی ترکیه به آن کشور مراجعه می نمایند. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه مانند دانشگاه علوم پزشکی استانبول و دانشگاه علوم پزشکی آنکارا دارای شهرت جهانی بوده و جزو رتبه های برتر در سطح بین المللی محسوب می‌گردند. تمام موارد فوق گویای جایگاه برتر علوم پزشکی در ترکیه است لذا تحصیل در رشته پزشکی انتخاب هوشمندانه ای بشمار می رود که افراد زیادی آنرا در برنامه های خود لحاظ می کنند. 

پزشکی در ترکیه در سطح بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار است. تعداد زیادی از دانشگاه‌های ترکیه دارای رتبه جهانی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ در سطح بین المللی بوده و اعتبار جهانی دارند. اکثر دانشگاه‌های ترکیه به دو زبان خارجی غیر از زبان ترکی مانند زبان انگلیسی، فرانسه، آلمانی و یا ایتالیایی تدریس نموده و روش تدریس آن‌ها همانند دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی است لذا دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در ترکیه مشکلی نداشته و می‌توانند دوره‌های انگلیسی را انتخاب نمایند. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی می‌توانند وارد بازار کار کشورهای انگلیسی زبان شده و یا جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان اقدام نمایند. کشور ترکیه همانند پلی میان شرق و غرب بوده و دانشجویان خارجی زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند از اینرو تعداد دانشجویان خارجی که هر ساله جهت پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه اقدام می نمایند بیش از ۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ میلادی به عضویت سیستم آموزشی اتحادیه اروپا یا فرآیند بولونیا در آمده است، به این ترتیب تمام مدارک سیستم های آموزشی کشور ترکیه مورد تائید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی بوده که از سطح کیفی بالایی برخوردار است. دانشگاه‌های ترکیه همکاری نزدیک علمی با دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته و اساتید بین المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی در آن تدریس می‌کنند. از اینرو دانشجویان این فرصت را دارند که ضمن برخورداری از سطح کیفی بالای آموزشی در اجرای پروژه های مشترک با دانشگاه‌های تراز اول بین المللی شرکت نمایند.

دکتر داریوش طلعتی

;