Image

نحوه اخذ پذیرش رشته پزشکی از دانشگاه های ترکیه

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی : راهکاری عالی برای فکر کردن برای بسیاری از دانشجویان است که قبولی در رشته ی پزشکی، برای آنان به صورت یک رویا باقی مانده است. برای بسیاری از دانش آموزان، دانشجوی رشته پزشکی شدن در کشور خود بسیار سخت و غیرممکن است. بنابراین بسیاری از دانشجویان آرزوی خود را برای دانشجوی پزشکی شدن  از دست می دهند. تسلیم نشو ! - تحصیل در تخصص پزشکی دیگر رویا نیست اگر هدفت واقعی باشد.

 

شرایط ورود به دانشگاه هاو ساختار برنامه پزشکی در کشور ترکیه:
 
 
شرایط ورود برای دانشگاه ها:

 

  • برای دانشگاه های دولتی – داوطلب باید در آزمون  YÖS حد نصاب لازم را کسب کند.
  • برای دانشگاه های مالی: با پرداخت مبلغ تعیین شده می توانند در رشته های دندانپزشکی و سایر رشته های مورد نیاز در دانشگاه های معتبر ترکیه اقدام به تحصیل نمایند.

 

دانشگاه های دولتی

برای شرکت در این آزمون باید الزامات مورد نیاز را برآورده کنید و سپس در این آزمون ورودی شرکت نمائید. نمره حد نصاب باید برای پذیرش شما در دانشگاه های دولتی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کسب شود.

 

دانشگاه های آزاد یا مالی ترکیه برای دانشجویان خارجی

دانشگاه های آزاد  برای دانشجویان خارجی بدون امتحان یک گزینه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی و سایر رشته های دیگر مثل پزشکی، مهندسی و حقوق و... در ترکیه است. هر سال، دانشگاه های مالی یا آزاد، فرآیند پذیرش تعدادی دانشجو از دانشجویان خارجی را دارند. اگر  می خواهید از بورس های تحصیلی و تخفیف ویژه برای ادامه تحصیل در دانشگاه های جهانی بهره مند شوید، باید اطلاعات خود را آپدیت کرده و به روز باشید.

 


 
 
اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در ترکیه و  شرایط ورود به دانشگاه های معتبر در کشور ترکیه: اگر تصمیم دارید که به تحصیل در رشته پزشکی در کشور ترکیه ادامه دهید، باید در یک مدرسه پزشکی در ترکیه ثبت نام کنید که این مدرسه بخشی از یک دانشگاه است.

 

  • برای شهروند های ترکیه ثبت نام در این مدارس بسیار سخت است زیرا دانش آموزان به نمره ها یا امتیازات AAA   نیاز دارند.
  • برای دانشجویان خارجی علاقمند به تحصیل پزشکی در کشور ترکیه، متقاضیان باید در آزمون ورودی  YÖS نمره حد نصاب را کسب کنند. 

 

آزمون ورودی YÖS برای انتخاب داوطلبان برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در هر دانشگاه  به انجام می رسد. آزمون ورودی YÖS برگزار شده در دانشگاه های دولتی در ایالت ترکیه نیز در دانشگاه های دیگر به رسمیت شناخته شده است. و بعد از فارغ التحصیل شدن مدرک دانشگاهی کسب شده  از دانشگاه های معتبر در کشور ترکیه دارای اعتبار و هم ترازی با مدرک مربوطه در کشور  فرد داوطلب است.

آزمون ورودی  YÖSآزمون برای دانش آموزان خارجی در ترکیه: آزمون ورودی YÖS آزمون ورودی دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه است. این آزمون ورودی به دانشجویان امکان می دهد تا در زمینه های مختلف مانند پزشکی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره در ترکیه به ادامه تحصیل بپردازند.
 
 
در اغلب موارد، آزمون ورودی YOS شامل 80 سوال است. 45 سؤال در آزمون ورودی  عبارتند از سوالات IQ  (سوالات توانایی عمومی، سوالات هوش) 35 سوال باقیمانده از ریاضیات است. می توان موضوعات ریاضی را که در آزمون ورودی YÖS  سوال داده می شود را با سوالات ریاضیات دوره دبیرستان تقریبا مشابه دانست.

میانگین نمرات  متوسطه در آزمون YÖS تأثیری ندارد نمره نهایی و معدل در آزمون ورودی یک عامل برای موفقیت یا شکست در آزمون نیست. در نتیجه فقط نتایج آزمون امتحان YÖS برای درخواست دانشگاه های ترکیه مورد نیاز است.


 حتی دبیرستانی که شما در آنجا مشغول به تحصیل بوده اید نیز مهم نیست و هیچ نقشی در پذیرش یا رد شما در آزمون ورودی YÖS ایفا نمی کنند.


 
 
تنها الزامات برای ورود به آزمون YÖS در واقع این است که متقاضیان باید دیپلم دبیرستان داشته باشند، که در ترکیه مدرک دیپلم با مدرک " Lise Diplomasi " معادل است.

 

ساختار برنامه پزشکی در کشور ترکیه:

 

مدت زمان تحصیل در دوره پزشکی عمومی: دوره استاندارد تحصیل در رشته پزشکی عمومی  6 سال است .(به غیر از سال آماده سازی برای پذیرش در کالج یا دانشگاه های ترکیه)
  در سال اول و دوم: همانند سایر کشورها، دو سال اول با  دروس علوم پایه و دروس نظری مانند  پر شده است.
 
 
سال سوم: از سال سوم دانشجوی پزشکی، مقدمه ای نظری و عملی در مورد بیماری ها را فرا می گیرد.
 
 
سال چهارم و پنجم : شامل کارآموزی بالینی می شود.
 
 
سال ششم: آخرین سال تحصیلات پزشکی است و در سال آخر دانشجوی پزشکی به عنوان پزشک آینده در بیمارستان های تحت نظارت دانشگاه مشغول به کار عملی و همچنین آموزشی است در این سال دانشجو به عنوان انترن شناخته می شود. دانشجو وظایف یک دکتر را بر عهده دارد. دانشجویان در سال آخر به عنوان کارآموز نیر نامیده می شوند. این دوره مقدماتی آموزش پزشکی دستیار(فلورشیپ) در ترکیه است.

 

امکان اخذ پاسپورت و تابعیت کشور ترکیه با تحصیل پزشکی در ترکیه امکان پذیر است. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه چنانچه پس از فراغت از تحصیل درخواست همکاری از یک شرکت ترکیه ای داشته باشند بشرط تمایل به زندگی و کار در ترکیه می توانند تابعیت این کشور را بدست آورند. با توجه به آینده کشور ترکیه و تلاش این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا، اخذ تابعیت کشور ترکیه یک آینده نگری و سرمایه گذاری جهت اخذ ویزای شینگن اتحادیه اروپا در آینده نزدیک محسوب می‌شود.

نکته قابل ذکر دیگر در مورد اخذ پذیرش پزشکی در ترکیه این است که در صورت داشتن دانش زبان و نمرات و معدل دیپلم خوب امکان اخذ پذیرش در دانشگاه‌های دولتی بالاست. متقاضیان در صورت کسب موفقیت در آزمون YOS می توانند در یکی از دانشگاه‌های دولتی ترکیه پذیرش شوند. پذیرش در دانشگاه های دولتی امکان بهره برداری از فضای علمی باکیفیت به همراه هزینه کمتر نسبت به دانشگاه‌های خصوصی را فراهم می نماید. در این صورت به میزان قابل توجهی در هزینه های تحصیل دانشجویان صرفه جویی می گردد. در خصوص پذیرش تخصص پزشکی در ترکیه نیز در صورت قبولی در آزمون زبان و TUS امکان پذیرش در دانشگاه‌های دولتی با هزینه کم موجود است. در کنار تمام این موارد به اطلاع می رساند که برخی دانشگاه‌های دولتی و خصوصی به دانشجویان کمک هزینه و بورسیه تحصیلی اعطا می نمایند. استفاده از انواع تسهیلات دانشگاه‌ها اگرچه کمی مشکل است ولیکن غیر ممکن نیست. متقاضیان با داشتن نمرات و مدارک معتبر و یا گذراندن دروس با نمره خوب و ارائه مقالات علمی در طی دوره تحصیل امکان بهره مند شدن از این امکانات را خواهند داشت.

;