17

دانشگاه آتاتورک

  • کد خبر : 653
  • ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
دانشگاه آتاتورک

دانشگاه آتاتورک: معرفی دانشگاه، شرایط اخذ پذیرش و هزینه‌ها

دانشگاه آتاتورک یک موسسه‌ی آموزش عالی است که در محوطه‌ی شهر ارزروم ترکیه واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۵۷ تاسیس شده و دارای چندین دانشکده و کالج است. این دانشگاه رشته‌های مختلفی را در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌دهد. از لحاظ کیفیت علمی و آموزشی دانشگاه آتاتورک یکی از دانشگاه‌های خوب در ترکیه به شمار می‌آید و مدرک تحصیلی اعطاء شده به دانشجویان توسط این دانشگاه دارای اعتبار بسیار بالایی است. هر سال دانشجویان بومی و بین‌المللی بسیاری برای ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام می‌کنند. این دانشگاه به منظور جذب دانشجو امتحان ورودی برگزار می‌کند. همچنین سوابق تحصیلی و نمرات دانشجویان در مقاطع تحصیلی قبلی به عنوان امتیاز مد نظر قرار داده می‌شوند و در قیولی درخواست پذیرش تحصیلی آنها نقش مهمی دارند.

تعداد دانشکده‌ها، کالج و موسسه‌های آموزشی دانشگاه آتاتورک

این دانشگاه شامل ۲۲ دانشکده، ۱۸ کالج، ۸ موسسه‌ی آموزشی و ۳۰ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی است. پردیس اصلی دانشگاه در شهر ارزروم قرار دارد. باید بدانید که شهر ارزروم بزرگ‌ترین شهر آناتولی شرقی به شمار می‌آید. امروزه این دانشگاه به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز علمی و تحقیقاتی شهر ارزروم محسوب می‌شود. در طول سال‌های بعد از تاسیس، این دانشگاه توانسته است موفقیت‌های بسیاری را در زمینه‌های مختلف آموزشی و علمی و همچنین زمینه‌های فرهنگی در منطقه‌ی شرقی ترکیه به ارمغان بیاورد. در این متن به معرفی دانشکده‌ها و رشته‌های موجود در این دانشگاه خواهیم پرداخت. همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه‌ی اخذ پذیرش تحصیلی، تحصیل در ارزروم و به طور کلی شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

آشنایی با دانشکده‌های دانشگاه آتاتورک

همانطور که در بالا اشاره شد، دانشگاه آتاتورک به طور کلی دارای ۲۲ دانشکده است. این دانشکده‌ها عبارت هستند است: دانشکده‌ی آموزش از راه دور، دانشکده‌ی طراحی و معماری، دانشکده‌ی کشاورزی، دانشکده‌ی علوم، دانشکده‌ی ادبیات، دانشکده‌ی اقتصاد و تجارت، دانشکده‌ی پزشکی، دانشکده‌ی دندانپزشکی، دانشکده‌ی آموزش کاظم کارابکیر، دانشکده‌ی علوم زمین، دانشکده‌ی مهندسی، دانشکده‌ی الهیات، دانشگاه شیلات،  دانشکده‌ی هنرهای زیبا، دانشکده‌ی ارتباطات، دانشکده‌ی داروسازی،  دانشکده‌ی حقوق، دانشکده‌ی زمین شناسی التو، دانشکده‌ی علوم بهداشت، دانشکده‌ی تربیت بدنی و دانشکده‌ی گردشگری.

دانشکده‌ی دندانپزشکی

همچنین این دانشگاه دارای چندین کالج است که در زمینه‌های مختلف علمی و فنی فعالیت‌های بسیاری دارند. مهم‌ترین کالج‌های دانشگاه آتاتورک ارزروم عبارت هستند از : مدرسه‌ی فنی و حرفه‌ای عدالت، کالج فنی و حرفه‌ای ارزروم، کالج فنی و حرفه‌ای خدمات بهداشتی و درمانی ارزروم، دبیرستان تربیت بدنی و ورزش، کالج فنی و حرفه‌ای آشکال، کالج فنی و حرفه‌ای هینیس، کالج فنی و حرفه‌ای اسپیر حمزه پولات، کالج فنی و حرفه‌ای نارمان، کالج فنی و حرفه‌ای التو، کالج فنی و حرفه‌ای هوراسان، کالج فنی و حرفه‌ای شنکایا و کالج فنی و حرفه‌ای پاسینلر. همچنین باید اضافه کرد که دانشگاه اتاتورک دارای چندین موسسه و مرکز علمی و تحقیقاتی است و خدمات ارزنده‌ی بسیاری را در زمینه‌ی آموزش و تعلیم و تربیت ارائه می‌دهد.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آتاتورک

آن دسته از داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آتاتورک ارزروم را دارند، باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. دانشجویان بومی و دانشجویان خارجی در آزمون معین شرکت می‌نمایند. داوطلبان برای اخذ پذیرش تحصیلی باید حداقل نمره‌ی قبولی تعیین شده را در این آزمون کسب کنند. با این حال کسب حداقل نمره قبولی، موافقت با درخواست اخذ پذیرش تحصیلی داوطلبان را تضمین نمی‌کند. چرا که دانشگاه با بررسی سوابق تحصیلی و توانایی‌های علمی داوطلبان به صورت رقابتی آنها را به عنوان دانشجویان آینده انتخاب می‌نماید. همانطور که می‌دانید بیشتر دانشگاه‌های ترکیه  مدرک آزمون یوس  را قبول می‌کنند. برای ادامه تحصیل در این دانشگاه نیز داوطلبان باید نمره‌ی قبولی در آزمون YOS، GMAT، GRE یا SAT را کسب نمایند. به منظور ارسال درخواست پذیرش تحصیلی خود می‌توانید به وب سایت رسمی این دانشگاه به آدرس  https://atauni.edu.tr  مراجعه نمایید. شرایط تحصیل در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند. بنابراین لازم است قبل از اقدام به ارسال درخواست پذیرش خود از شرایط رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر خود اطلاع کسب کرده و مدارک لازم را به صورت کامل و دقیق آماده کنید.

همچنین دانشگاه مدارکی را به عنوان مدارک اولیه از داوطلبان درخواست خواهد کرد. مدارک اولیه‌ی لازم برای ارسال درخواست پذیرش تحصیلی عبارت هستند از

– ارائه‌ی مدرک تحصیلی مقطع قبلی به همراه ترجمه‌ی رسمی آن به زبان ترکی

– ارائه‌ی ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی به همراه ترجمه‌ی رسمی به زبان ترکی

– ارائه‌ی مدرک معتبر زبان ترکی یا مدرک معتبر زبان انگلیسی

– دریافت فرم مربوط به ثبت نام و تکمیل صحیح و کامل آن

– پرداخت هزینه‌های تعیین شده برای ثبت نام

– ارائه‌ی گواهی تمکن مالی به منظور اثبات پشتیبانی مالی برای ادامه تحصیل و زندگی در کشور ترکیه

– ارائه‌ی تصویر صفحات گذرنامه

– ارائه‌ی عکسی که در سال جاری گرفته شده و با ظاهر کنونی داوطلب و عکس گذرنامه همخوانی داشته باشد

– ارائه‌ی مدارک مربوط به بیمه‌ی دانشجویی

امکانات رفاهی دانشگاه آتاتورک

بیمارستان آموزشی

دانشگاه آتاتورک به منظور تأمین رفاه و آسایش دانشجویان خود امکانات بسیاری را در اختیار آنها قرار می‌دهد. برای مثال این دانشگاه دارای یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین بیمارستان‌های آموزشی و تحقیقاتی در کشور ترکیه است. بیمارستان دانشگاه نقش مهمی در سلامت و بهداشت آناتولی شرقی و منطقه‌ی شرقی دریای سیاه دارد. دانشجویانی که زیر ۲۵ سن دارند، می‌توانند از خدمات بهداشتی و پزشکی دانشگاه که در طول ۲۴  ساعت روز ارائه می‌شوند، به صورت رایگان بهره مند شوند. همچنین مراکز اجتماعی و فرهنگی بسیاری در پردیس دانشگاه آتاتورک وجود دارد. برای مثال سالن‌های تئاتر، سالن‌های بدنسازی و باشگاه‌های ورزشی، استخرهای شنا و …  برای بهره مندی و استفاده‌ی دانشجویان ساخته شده‌اند. علاوه بر اینها دانشگاه فعالیت‌های فرهنگی و هنری بسیاری را در طول سال برگزار می‌کند که دانشجویان می‌توانند در آنها شرکت کنند. به عنوان نمونه می‌توان به برگزاری دوره‌های رقص‌های سنتی، موسیقی فولکلور ترکی، موسیقی و نمایش غرب و …  برای افرادی که علاقه مند به یادگیری و شرکت در آنها هستند اشاره کرد.

باید گفت که در طول سال پردیس دانشگاه آتاتورک فستیوال‌ها و جشنواره‌های فرهنگی بسیاری نیز برگزار می‌کند. فعالیت‌های فرهنگی مانند کنسرت‌ها، برگزاری جشن‌های فرهنگی، رونمایی از آثار هنری و بر پا کردن نمایشگاه‌ها و دیگر فعالیت‌های فرهنگی در طول سال از جمله برنامه‌های این دانشگاه هستند. باید اضافه کرد که پردیس دانشگاه دارای چندین رستوران و کافی شاپ است. رستوران‌ها و کافی شاپ‌های دانشگاه انواع غذاها را با تنوع بالا و قیمت ارزان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. بنابراین دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ی کمتر غذای مورد علاقه‌ی خود را تهیه کنند.

کتابخانه‌ی دانشگاه آتاتورک

یکی دیگر از امکانات مهم و برتر این دانشگاه، کتابخانه‌ی بسیار مجهز آن است. کتابخانه‌ی پردیس آتاتورک عضو شبکه‌ی اطلاعاتی آکادمی ملی آنلاین است. این کتابخانه دارای نسخه‌های چاپی، نسخه‌های الکترونیکی، کتاب‌های خطی و کتاب‌های تاریخی است. همچنین کتابخانه‌ی دانشگاه دارای اتاق‌های مطالعه‌ی عمومی و اتاق‌های مطالعه‌ی خصوصی است تا دانشجویان بتوانند در آنها به مطالعه پرداخته و اهداف آموزشی خود را راحت‌تر دنبال کنند.

یکی دیگر از امکانات خدماتی و رفاهی مهم که پردیس آتاتورک برای دانشجویان فراهم کرده است، مشارکت در برنامه‌ی اراسموس پیلوت است. این دانشگاه به همراه دانشگاه‌های اروپایی این پروژه را برگزار می‌کند. دانشجویان می‌توانند به صورت مهمان یا دانشجوی انتقالی یک یا چند ترم تحصیلی را در دانشگاه‌های دیگر تحصیل کنند. حدود ۲۳۲۳ دانشجوی بین المللی در دپارتمان‌های مختلف تحت این برنامه تحصیل می‌کنند. از این تعداد ۱۳۶۶ دانشجو در مقطع کارشناسی، ۴۲۳ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد  و ۴۵۱ دانشجو در مقطع دکترا هستند.

به طور کلی می‌توان گفت که تحصیل در دانشگاه اتاتورک ارزروم می‌تواند یک تجربه‌ی بسیار عالی از دوران دانشجویی باشد. دانشجویان علاوه بر تحصیل در یک دانشگاه عالی و پیشبرد اهداف تحصیلی‌شان می‌توانند یک زندگی شاد و مفرح را در این شهر تجربه کنند. برخورداری از مدرک دانشگاهی آتاتورک می‌تواند مسیر کاری دانشجویان را در آینده تعیین کند. شما می‌توانید پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه وارد بازار کار شده و آموخته‌های خود را به صورت عملی و حرفه‌ای به کار بگیرید و در عین حال درآمد خوبی نیز داشته باشید.

لینک کوتاه : https://azaryos.com/?p=653

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.