دانشگاه خصوصی ترکیه، شرایط ثبت نام

کیفیت روز افزون تحصیل در ترکیه، پایین بودن هزینه تحصیل در ترکیه و ارتقاء سطح زندگی در ترکیه از جمله عناصری هستند که باعث شده اند تا دانشجویان ایرانی و خارجی برای ادامه تحصیل ترکیه را به عنوان کشور مورد تایید خود انتخاب کنند. در سال‌های اخیر تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه جذابیت بسیاری بین دانشجویان بین‌المللی داشته است.

گرچه امکان دارد شرایط تحصیل در ترکیه، برای دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه به طور تقریبی یکسان باشد، اما در برخی از موارد ممکن است شرایط متفاوتی از نظر مدارک و شرایط ورود برای دانشجویان در بین دانشگاه ها وجود داشته باشد. دانشگاه های ترکیه اغلب دارای اعتبار جهانی هستند. این دانشگاه ها هر ساله در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از بین متقاضیان، دانشجو می پذیرند. از بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از نظر کیفیت خدمات آموزشی و همچنین رتبه‌ بندی بین‌المللی شامل دانشگاه بیلکنت، دانشگاه کوچ، دانشگاه یدی‌تپه، دانشگاه باشکنت، دانشگاه اوکان و دانشگاه سابانجی می‌شوند. بیشتر دانشگاه‌های خصوصی کشور ترکیه در شهرهای آنکارا و استانبول قرار دارند.

مزیت های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه علاوه بر اینکه ارائه دهنده خدمات آموزشی با کیفیتی در سطح بالای بین‌المللی هستند، دارنده مجموعه‌ای از مزایا نسبت به دانشگاه‌های دولتی این کشور نیز هستند. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه ‌ها شامل این موارد می‌شود:

o در شهریه دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی تخفیف و کمک‌ هزینه‌ هایی ارائه داده می‌شود.

o تحصیل در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول، ازمیر و آنکارا که بیشتر دانشگاه های خصوصی در آن ها قرار دارند.

o بر خلاف دانشگاه‌ های دولتی ترکیه که دانشجویان برای ورود به آن ها نیاز است تا در امتحانات ورودی مانند آزمون سات شرکت کنند، دانشگاه‌های خصوصی هیچ آزمونی ندارند و دانشجویان می‌توانند بلافاصله ثبت نام کنند.

o عدم نیاز به تسلط داشتن زبان ترکی و یا زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ترکیه زبان انگلیسی را بدون نیاز به ارائه مدارک زبان برای ثبت نام به عنوان زبان اصلی آموزشی قرار داده اند.

o از مزیت های تحصیل در کشور ترکیه حمل و نقل سریع و آسان و هزینه سکونت پایین است.

ویژگی‌های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

در ترکیه، این واقعیت که یک دانشگاه غیر-دولتی باشد به این معنی نیست که خدمات ضعیفی ارائه می‌دهد یا رتبه دانشگاهی پایینی دارد. درست بر عکس، بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه توانسته‌اند پا به پای دانشگاه‌های دولتی جایگاه خود را در بین دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی تقویت کنند. شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به نسبت دانشگاه‌های دولتی گران، و به نسبت دانشگاه‌های خصوصی کشورهای دیگر اروپایی، بسیار ارزان محسوب می‌شود.

از آنجا که رقابت شدیدی بین دانشجویان ترک برای ورود به دانشگاه‌های عمومی به خصوص در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد، مشارکت در این رقابت چندان برای دانشجویان خارجی نتیجه نداشته و کمتر شاهد آن هستیم. همچنین با نگاه کردن به رتبه بین‌المللی دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه می‌توان دید که این دانشگاه‌ها از اعتبار بین‌المللی مناسبی برخوردار هستند. بسیاری از دانشگاه‌های خصوصی توانسته‌اند در طول سال‌های متوالی جایگاه خود را به عنوان دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی تثبیت کنند.

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارند از این که بیشتر این دانشگاه‌ها بورس‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی بسیار جذابی ارائه می‌دهند، و دانشجویان را هم در داخل و هم خارج از آن حمایت می‌کنند، شگفت‌زده می‌شوند. برای مثال، در بیشتر دانشگاه‌های خصوصی دانشجویان ممتاز یا شاگرد اول در یک ترم از پرداخت شهریه برای ترم بعد معاف هستند. همچنین محل سکونت برای این دانشجویان یا کاملا رایگان است یا با تخفیف‌های فراوان ارائه می‌شود. همچنین در مقطع دکتری، دانشجویان می‌توانند با مشارکت در پروژه‌های تحقیقاتی درآمد مناسب و محل سکونت دریافت کنند.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که ذهن علاقمندان به تحصیل در کشور ترکیه را مشغول می‌کند شهریه و هزینه‌ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور است. همان طور که پیشتر اشاره شد، این هزینه اگرچه به نسبت دانشگاه‌های دولتی ترکیه بیشتر است، اما اولا مجموعه‌ای از مزایا دارد، و همچنین به نسبت تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در کشورهای دیگر اروپایی بسیار ارزان محسوب می‌شود.

علاوه بر این موارد، با در نظر گرفتن هزینه‌ ارزان اقامت، تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه در مجموع به نسبت کشورهای دیگر ارزان تمام می‌شود. هزینه زندگی در ترکیه نه فقط از کشورهای اروپایی و امریکایی، بلکه همچنین از اوکراین، روسیه، مالزی، و بیشتر کشورهای عرب نیز ارزان‌تر است.

شهریه‌ دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بر اساس مجموعه‌‌ای از عوامل تعیین می‌شود. این موضوع باعث می‌شود شهریه دانشگاه‌های مختلف با هم تفاوت چشمگیری داشته باشد. برای همین، در ادامه عوامل تعیین کننده در شهریه این دانشگاه‌ها معرفی می‌شود.

خط مشی دانشگاه خصوصی

شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بر اساس خط مشی و سیاست مالی آنها برای سال تحصیلی جاری، و همچنین برنامه‌ آنها برای آینده و اهداف تعیین شده‌ای که دارند مشخص می‌شود. برای مثال، بعضی از این دانشگاه‌های خصوصی می‌توانند از دولت حمایت مالی دریافت کنند و برای همین شهریه آنها به نسبت ارزان‌تر تمام می‌شود.

همچنین بعضی از دانشگاه‌های خصوصی دیگر سودآوری را در بین اهداف خود قرار نداده‌اند چرا که یا از طریق شرکت‌های دیگر خود بازده مالی مناسبی دارند، یا قصد جذب تعداد زیادی دانشجوی بین‌المللی و به این ترتیب پیشرفت در رده‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها را دارند. برای همین جای تعجب ندارد که در موارد زیادی شهریه تحصیلی دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه ارزان‌تر از شهریه دانشجویان محلی محاسبه شود.

این موضوع به ویژه در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری مشاهده می‌شود. در نتیجه در موارد بسیاری هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه در این مقاطع برای دانشجویان بین‌المللی ارزان‌تر از مقطع کارشناسی است. دلیل آن هم به خط مشی دانشگاه بر می‌گردد. چرا که جذب دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ارشد و دکتری بیشتر و حجم بیشتر تحقیقاتی که در این دانشگاه‌ها انجام می‌شود باعث ارتقای رتبه آنها در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها می‌شود.

کیفیت خدمات

نکته دیگری که باعث می‌شود شهریه دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با هم فرق داشته باشد کیفیت خدماتی است که توسط آنها ارائه می‌شود. درست مثل هر بازار دیگری، بعضی از آنها که خدمات بسیار با کیفیت آموزشی ارائه می‌دهند شهریه بالاتری دارند، و آنهایی که خدمات معمولی ارائه می‌دهند از شهریه‌ کمتری برخوردار هستند. برای همین به افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه را دارند پیشنهاد می‌شود که مستقیما سراغ ارزان‌ترین دانشگاه‌ها نروند. بهترین راه برای انتخاب یک دانشگاه خصوصی مناسب، مشاوره با افرادی است که تجربه بالایی در این زمینه دارند.

مزایای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه علاوه بر ارائه خدمات آموزشی با کیفیت در سطح بالای بین‌المللی، واجد مجموعه‌ای از مزایا نسبت به دانشگاه‌های دولتی این کشور هستند. بعضی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دانشگاه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

  • عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی یا تسلط به زبان ترکی. دانشگاه‌های خصوصی در ترکیه زبان انگلیسی را به عنوان زبان اصلی آموزشی مورد استفاده قرار می‌دهد بدون این که نیازی به ارائه مدارک زبان برای ثبت نام داشته باشند.
  • بر خلاف دانشگاه‌های دولتی ترکیه، که دانشجویان برای ورود به آنها لازم است در امتحانات ورودی مانند آزمون سات (SAT) شرکت کنند، دانشگاه‌های خصوصی هیچ آزمونی ندارند و دانشجویان می‌توانند بلافاصله در آنها ثبت نام کنند.
  • کمک‌هزینه‌ها و تخفیف‌هایی که در شهریه دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی داده می‌شود.
  • تحصیل در شهرهای بزرگ ترکیه مثل آنکارا، استانبول، و ازمیر، که بیشتر دانشگاه‌های خصوصی در آنها قرار گرفته‌اند.
  • زیرساخت آموزشی جدید و پیشرفته. هیچ یک از دانشگاه‌های خصوصی ترکیه بدون کتابخانه و لابراتورهای پیشرفته‌ای که به دانشجویان امکان می‌دهد تحقیقات مناسب انجام دهند فعالیت نمی‌کنند.

بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه

در ادامه بهترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه از نظر رتبه‌بندی بین‌المللی و همچنین کیفیت خدمات آموزشی معرفی می‌شود. همان طور که پیشتر اشاره شد، بیشتر دانشگاه‌های خصوصی این کشور در شهرهای آنکارا و استانبول قرار گرفته‌اند.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا تاسیس شد. این دانشگاه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه محسوب می‌شود که همچنین جایگاه اول را در بین این دانشگاه‌ها به خود اختصاص داده است. دانشگاه بیلکنت در رده‌بندی دانشگاه‌های QS EECA در سال ۲۰۲۰، در بخش آسیای غربی و اروپای مرکزی در رتبه ۱۶ قرار گرفته است. دانشگاه بیلکنت در بسیاری از رشته‌ها بهترین گزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه به شمار می‌آید.

موضوعی که باعث تمایز این دانشگاه می‌شود تیم آموزش بین‌المللی آن است که شامل اساتیدی از ۴۰ کشور مختلف می‌شود. دانشگاه بیلکنت همچنین در بسیاری از پروژه‌های همکاری با دانشگاه‌های کشورهای دیگر مانند بریتانیا، استرالیا، و ایالات متحده مشارکت دارد. این دانشگاه در حال حاضر با ظرفیت ۱۵۰۰۰ دانشجو فعالیت می‌کند.

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ (Koc University) یکی از جدی‌ترین رقبای دانشگاه بیلکنت است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ در شهر استانبول تاسیس شده و شامل سه دانشکده و یک دانشگاه اختصاصی است. دانشگاه کوچ بهترین دانشگاه ترکیه در رشته‌های پزشکی محسوب شده و در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان در این رشته‌ها رده‌بندی شده است.

طبق رده‌بندی وبسایت کیواس (QS) این دانشگاه بهترین دانشگاه ترکیه است. همچنین بر اساس رده‌بندی دانشگاه‌های QS EECA دانشگاه کوچ در رتبه ۱۱ در این منطقه از جهان قرار گرفته است. از آنجا که این دانشگاه از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار است، دریافت پذیرش از آن به نسبت دانشگاه‌های خصوصی دیگر سخت‌تر است. در حال حاضر تعداد تقریبی دانشجویان این دانشگاه ده هزار نفر است.

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی یکی دیگر از بهترین گزینه‌های تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه محسوب می‌شود که در شهر استانبول قرار گرفته است. این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده است. این دانشگاه در رده‌بندی دانشگاه‌های با سابقه کمتر از ۵۰ سال دنیا که از سوی بنیاد آموزش عالی تایمز ارائه شده در رتبه ۴۳ قرار گرفته است. رتبه کلی این دانشگاه نیز در همین رده‌بندی بین ۳۵۱ تا ۴۰۰ معرفی شده است.

دانشگاه سابانجی بیش از ۲۰۰ توافق‌نامه مشارکت با دانشگاه‌های مختلف در سراسر جهان امضا کرده است. این دانشگاه همچنین اولین دانشگاه ترکیه است که به دانشجو امکان می‌دهد رشته تخصصی مورد علاقه خود را بعد از یک یا دو سال تحصیل انتخاب کند. همچنین دانشجویان این دانشگاه می‌توانند همزمان در رشته‌های تخصصی دیگر آن نیز شرکت کنند.

دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت (Başkent University) در سال ۱۹۹۴ به عنوان اولین دانشگاه خصوصی پزشکی ترکیه در شهر آنکارا تاسیس شد. این دانشگاه مراکز تحقیقاتی مختلفی در شهرهای مختلف ترکیه مثل آدانا، ازمیر، آلانیا، قونیه، و همچنین استانبول دارد. این دانشگاه یکی از محبوب‌ترین دانشگاه بین دانشجویان ترک، به ویژه در رشته‌های پزشکی به شمار می‌رود. برای همین گرفتن پذیرش از آن بسیار سخت است.

دانشجویان با تحصیل در دانشگاه باشکنت از تجربه عملی بسیار مناسبی برخوردار می‌شوند. دانشجویان این دانشگاه از موقعیت آموزش دیدن در مراکز تحقیقاتی مختلف آن در سراسر ترکیه، و همچنین بیمارستان اختصاصی آن در آنکارا برخوردار هستند.

دانشگاه یدی‌تپه

دانشگاه یدی‌تپه (Yeditepe University) یکی دیگر از گزینه‌های برتر تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه است که در سال ۱۹۹۶ در شهر استانبول تاسیس شده است. این دانشگاه اولین دانشگاه ترکیه است که زبان انگلیسی را برای تمام برنامه‌های خود مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این، دانشجویان بین‌المللی در بعضی از رشته‌ها می‌توانند به چهار زبان دیگر نیز تحصیل کنند.

دانشگاه ید‌ی‌تپه بیش از ۷۰۰ توافق‌نامه همکاری با دانشگاه‌های مختلف بین‌المللی دارد. این دانشگاه خدمات آموزشی در سطح استانداردهای بین‌المللی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، کلیه نیازهای تفریحی، ورزشی، و همچنین اقامت دانشجویان را تامین می‌کند. برای همین جای تعجب نیست که این دانشگاه از نظر سلامتی رتبه بسیار بالایی بین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه به دست آورده است.

دانشگاه بیلگی استانبول

دانشگاه بیلگی استانبول در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و با داشتن ظرفیت ۲۵۰۰۰ دانشجو، یکی از دانشگاه‌های خصوصی بسیار بزرگ ترکیه محسوب می‌شود. در رتبه‌بندی منطقه‌ای بنیاد بین‌المللی کیواس دانشگاه بیلگی استانبول در رتبه ۱۳۷ قرار گرفته است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در ارائه خدمات خود به زبان انگلیسی است. رشته‌های مهندسی و روانشناسی این دانشگاه از جمله محبوب‌ترین رشته‌های آن محسوب می‌شوند.

سخن پایانی

تحصیل در دانشگاه های خصوصی ترکیه از مزایای بسیاری برای دانشجویان بین‌المللی برخوردار است. دانشجویان برای دریافت پذیرش و ثبت نام در این دانشگاه‌ها به مدرک زبان و شرکت در آزمون‌های ورودی نیاز ندارند. همچنین هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار مناسب است.

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه علااز کیفیت آموزشی بالایی نیز برخوردار هستند و در طول سال‌های گذشته تلاش زیادی برای ارتقای رتبه آکادمیک بین‌المللی خود داشته‌اند. از جمله این موارد می‌توان به ارائه کلیه برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی، مشارکت در برنامه‌های تبادل دانشجوی بین‌المللی، و همچنین انواع امکانات و گزینه‌های ویژه در آنها اشاره کرد.

وقتی این مزایا در کنار هزینه‌ پایین زندگی در ترکیه گذاشته شوند، متوجه می‌شویم چرا هر سال به تعداد متقاضیان تحصیل در این دانشگاه‌ها اضافه می‌شود. با توجه به تمامی این مزایا و امکانات، تحصیل در این دانشگاه‌ها را می‌توان راهی ساده و مطمئن برای تضمین آینده دانشجویان در نظر گرفت که با موسسه آداک علم داریوش به سادگی می‌توانید به این رویای خود دست پیدا کنید. همین حالا با مشاورین برجسته آداک علم تماس بگیرید.