19

سوالات متداول کنکور ترکیه

 • کد خبر : 2655
 • ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳
سوالات متداول کنکور ترکیه

آزمون YOS ترکیه برای سنجش و ارزیابی آن دسته از داوطلبان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند برگزار می‌شود. همانطور که می‌دانید برای ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مراحل مختلفی وجود دارد. یکی از این مراحل برای دانشجویان بین‌المللی شرکت در آزمون YOS و کسب نمره قبولی در این […]

آزمون YOS ترکیه برای سنجش و ارزیابی آن دسته از داوطلبان خارجی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند برگزار می‌شود. همانطور که می‌دانید برای ورود و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مراحل مختلفی وجود دارد. یکی از این مراحل برای دانشجویان بین‌المللی شرکت در آزمون YOS و کسب نمره قبولی در این امتحان است.

برای مشاوره ویا ثبت نام فرم انتهای سایت را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم

آزمون یوس چیست؟

آزمون یوس (Yabancı uyruklu öğrenci sınavı)  که به‌طور مخفف یوس  (YöS) نامیده می‌شود، در حقیقت معیاری برای سنجش دانشجویان خارجی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه جهت تحصیل می‌باشد. سازمان برگزاری این آزمون ÖSYM نام دارد و از سال ۱۹۸۱ اقدام به برگزاری این آزمون کرده است. این آزمون ویژه داوطلبان متقاضی مقطع کارشناسی است.

برای شرکت در این آزمون داشتن مدرک دیپلم یا ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع سوم دبیرستان الزامی است. سؤالات آزمون دارای دو قسمت اصلی است و تعداد سؤالات آن ۸۰ عدد می‌باشد. در ۴۵ سؤال اول، ۳۰ تست مربوط به هوش، ۱۰ تست مربوط به ریاضیات و ۵ سؤال هم مربوط به هندسه است. بخش دوم سؤالات که شامل ۳۵ عدد است، مربوط به سؤالات ترکی استانبولی می‌باشد.

آزمون یوس YOS سخت است؟

حتما از شنیدن اسم ریاضی، هوش و هندسه احساس ترس کردید و این سوال در ذهنتان شکل گرفت که آیا آزمون یوس Yös  سخت است؟ سطح سؤالات آزمون یوس در چه سطحی است؟ چقدر به مطالعه نیاز داریم که در این آزمون موفق شویم؟

پاسخ به این سؤالات بستگی به شما دارد! اما بگذارید جنبه‌های مثبت آزمون یوس را نسبت به کنکور خودمان بیان کنیم:

 1. نسبت به کنکور که مباحث زیادی را باید مطالعه کنید در ازمون یوس فقط به مطالعه سه مبحث نیاز دارید: ریاضی، هوش و هندسه ( جنبه مثبت اش را در نظر بگیرید)
 2. تعداد سوالات آزمون یوس هم نسبت به کنکور کمتر است و در عین حال زمان بیشتری هم در اختیار شما قرار می‌گیرد.
 3. بسیاری از دانشگاه‌ها در آزمون یوس، نمره منفی ندارند برخلاف کنکور
 4. کنکور فقط یکبار در سال برگزار می‌شود اما اگر شما آزمون یوس یک دانشگاه در ترکیه را موفق نشدید می‌توانید ۵۰ دانشگاه دیگر را امتحان کنید!
 5. سطح سوالات آزمون یوس به صورتی است که دانشجویان از کشورهای مختلف بتوانند به آن‌ها پاسخ دهند بنابراین اگر سطح ریاضی شما متوسط باشد با کمی تکرار و تمرین ‌می‌توانید از پس آن برآیید.
 6. نتیجه آزمون یوس YOS تا دو سال اعتبار دارد بنابراین اگر امسال نتوانستید سال بعد می‌توانید انتخاب رشته و اپلای کنید برخلاف کنکور

شهریه ها و هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل در دانشگاه های پزشکی در ترکیه بسیار متفاوت و متنوع می باشد. زیرا هزینه های دانشگاههای خصوصی با دانشگاه‌های دولتی تفاوت بسیار زیادی دارند. مثلاً در دانشگاه‌های دولتی شما اگر بخواهید تحصیل کنید باید سالیانه هزینه ای بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار پرداخت کنید، اما در دانشگاه های خصوصی هزینه های تحصیل شما بین ۸ تا ۱۵ هزار دلار متفاوت خواهد بود. 

آیا ورود به دانشگاه های دولتی ساده است؟

ورود به دانشگاه های دولتی در رشته فیزیوتراپی و مهندسی ساده تر است ولی در رشته های پزشکی نسبتا سخت تر بوده و به خاطر هزینه های کم ورود به این دانشگاه ها تا حدودی رقابتی می باشد. فقط کسانی که دوره های YOS را گذرانده باشند، می توانند در آزمون های ورودی دانشگاه های دولتی شرکت کنند و کسانی که دوره های SAT را گذرانده باشند می‌توانند در آزمون ورودی دانشگاه های خصوصی شرکت کنند.

بیشتر شرکت کنندگان در آزمون یوس از کدام کشورها هستند؟

بیشتر داوطلبانی که در این آزمون شرکت میکنند از کشورهای افغانستان، ایران، آلمان، بلغارستان، قرقیزستان، افریقا، تانزانیا، کنیا، مالاوی، مصر ، سوریه و تونس هستند.

بهترین منابع برای آمادگی در آزمون یوس ترکیه چه کتاب هایی هستند؟

بهترین منبع برای آمادگی در آزمون یوس کتاب های LYS و YGS می باشد. بعد از LYS کتاب های کوراک و متروپل و پوزا و جزوات دکتر طلعتی نیز برای آمادگی بیشتر بسیار توصیه می شود. همچنین شما می توانید از منبع تصویری نیز استفاده کنید. همچنین حل سوالات سال های گذشته آزمون یوس دانشگاه های مختلف می تواند کمک زیادی در تست زنی به شما کند.

برای آمادگی در آزمون yos در چه دوره ها و یا کلاس هایی شرکت کنیم؟

کلاس های این آزمون در سرتاسر ایران برگزار می شود و بیشتر کلاس ها به صورت حضوری هستند. برای شرکت در کلاس ها توصیه می کنیم از طریق موسسه دکتر طلعتی که بر اساس آخرین سرفصل های کنکور یوس تدریس می کنند ثبت نام نمایید. همچنین مدرسان موسسه دکتر طلعتی اقدام به برگزاری کلاس های آنلاین کرده اند که مزایای بسیار زیادی دارد و بسیار مناسب کسانی است که وقت کمی دارند و به کلاس های حضوری دسترسی ندارند.

شرایط شرکت کنندگان در آزمون یوس

۱- متقاضیان باید دانش آموز سال آخر دبیرستان یا فارغ التحصیل دبیرستان باشند.
۲- متقاضیان باید ساکن ترکیه نباشند.
۳- در صورتی که یک متقاضی در بدو تولد تبعه ترکیه بوده و با گواهی وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشند باید برگه های مورد نظر را از وزارت کشور اخذ و ارائه نماید.

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

 کشور ترکیه برای تحصیل از کشورهای ارزان محسوب می‌شود و هزینه‌های زندگی زیادی برای شخص ندارد در واقع به طور متوسط ماهیانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای یک شخص دانشجو در کشور ترکیه هزینه لازم است. البته با توجه به سبک زندگی افراد ممکن است هزینه ها بیشتر شود.

مدارک لازم جهت ثبت نام چیست

 • عکس سه در چهار
 • عکس از گذرنامه یا کارت ملی
 • اسکن دیپلم و پیش دانشگاهی
 • پر کردن فرم ثبت نام آزمون
 • واریز هزینه آزمون

نمره قبولی در این آزمون و اعتبار آن

رشته‌های مختلف نمره قبولی متفاوتی در این آزمون دارند. درآزمون یوس YOS با اخذ نمره بالاتر از ۴۰ مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه موردنظر می‌شوید اما اگر قصد ادامه تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندان‌پزشکی و ..  را دارید باید نمره بالاتر از ۹۰ کسب کنید وگرنه شانس قبولی شما در رشته دلخواهتان به شدت کاهش می‌یابد.

تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در ترکیه

مان برگزاری آزمون ورودی پزشکی در ترکیه افراد می توانند با آوردن نمره مناسب در رشته های پزشکی موردعلاقه خود تحصیل نمایند.

 • دندانپزشکی: برای ورود به رشته دندانپزشکی نیز باید آزمون های YOS و آزمون را دانشجویان بدهند تا بتواند وارد این رشته شود تفاوت آن با رشته پزشکی این است که این دوره ۵ ساله می باشد .
 • داروسازی: دوره داروسازی همانند دارای دندانپزشکی ۵ ساله می‌باشد و برای ورود به این رشته افراد باید آزمون YOS و آزمون SAT را داده باشند.
 • پرستاری: برای ورود رشته پرستاری به کشور ترکیه افراد نیازی به دادن آزمون ندارند و این دوره برای دانشجویان علاقه مند چهار ساله است.

زبان آزمون 

عموما سوالات آزمون یوس به انتخاب داوطلب به غیر از ترکی استانبولی به زبان انگلیسی یا زبان های دیگر نیز طرح می شود.

همچنین بعضی دانشگاه ها برای داوطلبین امکان انتخاب زبان فارسی برای آزمون را نیز محیا کرده‌اند . ذکر این نکته ضروری است که سوالات آزمون یوس به دلیل ماهیت ریاضی که دارند نیازی به دانستن حرفه‌ای زبان ترکی یا انگلیسی ندارند و متقاضی با دانستن دایره محدودی از لغات و جملات ساده از پس سوالات بر می آید.

نمره منفی جواب های آزمون یوس

سوالات آزمون یوس به صورت تستی است و هر سوال دارای ۵ گزینه است. و عموما دانشگاه‌ها نمره منفی برای پاسخ اشتباه منظور می‌کنند ، اما بعضی دانشگاه ها نیز برای پاسخ اشتباه نمره منفی منظور نمیکنند. نسبت نمره منفی در آزمون یوس ۴ به ۱ است. هر ۴ جواب غلط یک جواب صحیح را از بین خواهد برد.

هزینه آزمون یوس چقدر است؟

هزینه ممکن است نسبت به هر دانشگاه تغییر کند اما به طور میانگین هزینه شرکت در آزمون یوس در حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ لیر است.

چند دانشگاه ترکیه آزمون یوس برگزار می کنند؟

تعداد دانشگاه ها ممکن است هر سال تغییر کند اما در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۷ دانشگاه معتبر ترکیه این آزمون را برگزار کردند.

ثبت نام در آزمون یوس بدون داشتن پاسپورت ممکن است؟

خیر، به دلیل معتبر نبودن سایر مدارک مانند شناسنامه یا کارت ملی فقط پاسپورت هر شخص برای ثبت نام آزمون معتبر است.

ایا آزمون یوس فقط در ترکیه برگزار می شود؟

خیر، ممکن است تعدادی از دانشگاه های ترکیه حوزه های امتحانی مختلفی را در کشورهای مختلف داشته باشند که این مسئله شامل ایران نیز می شود.

آیا مدرک آزمون یوس بین المللی است؟

با توجه به این که هر دانشگاه آزمون خود را برگزار می کند، این مدرک فقط در دانشگاه مربوطه و تعدادی دانشگاه های دیگر ترکیه می تواند معتبر باشد.

آیا محدودیت سنی برای شرکت در آزمون YOS وجود دارد؟

نخیر؛ برای درخواست، شرکت در آزمون یا پذیرش در دانشگاه ها، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد.

آیا محدودیت به لحاظ تعداد دفعات شرکت، در آزمون وجود دارد؟

نخیر؛ درخواست یا شرکت در آزمون برای بیش از یک بار، هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد و تعداد دفعات شرکت نیز هیچ تاثیر و تغییری در نمرات داوطلب ایجاد نخواهد کرد

زمان برگزاری کنکور یوس

دانشگاه‌های ترکیه به دلیل برگزای مستقل آزمون یوس دارای زمان ثبت نام و برگزاری در تاریخ‌های مختص به خود هستند. اما بیشتر مراکز برگزاری آزمون یوس در اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه آزمون یوس را برگزار می‌کنند.

حوزه برگزاری آزمون ها در کدام شهر است؟

ر دانشگاه دولتی که آزمون یوس مختص به خود را برگزار می‌کند عموما غیر از شهر خودِ دانشگاه در کلانشهرهای دیگر کشور ترکیه یعنی آنکارار و استانبول یا شهرهای بزرگ دیگر کشورها که دسترسی آسانتری برای داوطلب ها دارند حوزه برگزاری آزمون در نظر می‌گیرد. اخیرا حوزه برگزاری بعضی از دانشگاها در شهرهایی مثل تبریز و ارومیه اقدام به برگزاری آزمون در ایران داشته اند.

زمان اعلام نتیجه آزمون YÖS بعد از امتحان؟

ارائه جواب آزمون YÖS هر دانشگاه بین ۱ الی ۱۰ روز طول می کشد . داوطلب در صورت قبولی در آزمون ، سه روز مهلت ثبت نام دارد. در صورت عدم قبولی ، در مراحل تکمیل ظرفیت (۴ بار) می تواند نمره اخذ شده را به دانشگاههای مورد نظر ارسال کند.

یا می توانم محل شرکت در آزمون را تغییر دهم؟

نخیر؛ امکان تغییر محل آزمون و و ارائه هرگون درخواست در این رابطه، مقدور نمی باشد

هنگام آزمون چه مدارکی باید همراه داشت؟‌

کارت ورود به جلسه

گذرنامه و شناسنامه

شرایط اخذ ویزای تحصیل پزشکی ترکیه

پس از دوره کالج زمان برگزاری آزمون ورودی پزشکی در ترکیه خواهد رسید. هنگامی که شما در یک دانشگاه پذیرفته شدید، باید مدارکی را برای اخذ ویزای دانشجویی کشور ترکیه تهیه نمایید و با آن مدارک به سفارت کشور ترکیه مراجعه نمایید. مدارکی که باید به سفارت کشور ترکیه تحویل دهید از این قبیل می باشد:

 1. نسخه کامل نامه پذیرش دانشگاه شما
 2. فرم درخواست ویزا که از سفارت کشور ترکیه دریافت کرده اید
 3. گذرنامه معتبر دارای تاریخ بیش از مدت اقامت شما
 4. هزینه ویزا (بسته به ملیت شما تفاوت دارد)
 5. عکس اندازه پاسپورت

پروسه اخذ ویزای شما در کنسولگری کشور ترکیه هشت هفته طول خواهد کشید. پس از اینکه شما وارد کشور ترکیه شدید ظرف یک ماه باید درخواست اقامت را داده باشید. درخواست اقامت به اداره پلیس داده می شود. برای اطلاع بیشتر در مورد مهاجرت به ترکیه از لینک زیر دیدن فرمایید.

مزایای تحصیل در ترکیه

ترکیه با داشتن تاریخی غنی و کهن و موقعیت استراتژیک عالی، به کشورهای محبوب برای ادامه تحصیل و زندگی برای ایرانیان تبدیل شده است. ترکیه دارای گذرگاه‌های مهمی است که باعث شده این کشور موقعیت عالی داشته باشد و همچنین از سه طرف با دریا احاطه شده است. این موارد به همراه نظام جمهوری و سیستم اقتصادی لیبرالی سبب شده ترکیه به کشوری پیشرفته و رو به رشد تبدیل شود.

ترکیه عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه را نیز با خود یدک می‌کشد و دارای فرهنگی گرانبها است و گروه‌های قومی متفاوتی در کنار هم در این کشور زیبا زندگی می‌کنند. سیستم آموزشی در ترکیه دارای سبکی مدرن می باشد که سبب ایجاد اعتبار دانشگاه‌های آن شده است. از دیگر مزایای تحصیل در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترکیه دارای استانداردهای آموزشی بالایی است

اعتبار جهانی دانشگاه‌های ترکیه در کنار آموزش با کیفیت بالا، اساتید باتجربه و موفق و سیستم آموزشی یکپارچه با سطح آموزش بالاتر از استانداردها باعث شده دانشجویان بتوانند به راحتی برای زندگی آینده و حرفه شغلی خود آماده شوند.

ترکیه دارای مدارک معتبر بین المللی است

دانشگاه‌های ترکیه دارای ارزش و اعتبار زیادی در کشورهای اروپایی، آمریکایی و .. هستند. در واقع مدرک تحصیلی اخذ شده در دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار بین المللی است.

دانشگاه های ترکیه دارای پردیس‌های مجهز و مدرن هستند

دانشگاه‌های ترکیه دارای محیط آموزشی گسترده، مجهز و راحتی هستند و فرایند دسترسی دانشجویان به اطلاعات را آسان می‌سازند. دانشجویان با بهره‌گیری از آزمایشگاه‌، کتابخانه‌، انجمن‌های دانشجویی، فعالیت‌های هنری و فعالیت‌های دانشجویی دیگر، می‌توانند تحصیلات عالی خود را به پایان برسانند.

ترکیه فرصت تحصیل مقرون به صرفه و با امنیت بالا را فراهم می‌سازد

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم ترکیه در حین پیشرفته بودن، دارای امنیت بالایی نیز است و دانشجویان می‌توانند در یک محیط امن و بسیار مقرون به صرفه‌تر در مقایسه با کشورهای اروپایی با آمریکایی تحصیل کنند.

مردم ترکیه مهمان نوازند و روابط دوستانه‌ای با خارجی‌ها دارند

مسلما یکی از فاکتورهای مهم در ذهن ما ایرانی‌ها که در فرهنگی بسیار مهمان نواز بزرگ شده‌ایم همین موضوع است! روابط سرد و غیر دوستانه سبب رنجش خاطر ما خواهد شد و به سلامت روح و روانمان صدمه خواهد زد. اما خوشبختانه ترکیه یکی از کشورهای مهمان نواز است و صداقت و صمیمیت ترک‌ها همیشه زبانزد بوده است. بنابراین با خیال راحت می‌توانید در این کشور به ادامه تحصیل بپردازید.

امکانات اقامت، خورد و خوراک و حمل و نقل عمومی در ترکیه کیفیت خوب و دسترسی راحتی دارند

از ضروری‌ترین نیازهای دانشجویان در کشورهای خارجی وجود امکانات اقامت و اسکان، تغذیه و حمل و نقل است. خوشبختانه این مورد نیز در ترکیه برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است و قیمت مناسبی نیز دارد.

برای مشاوره ویا ثبت نام این فرم را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم

لینک کوتاه : https://azaryos.com/?p=2655

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.