دانشجویان بین المللی قبل از ورود و شروع به تحصیل در ترکیه  ، گزینه های مختلفی در رابطه با مسکن و محل اقامت در این کشور دارند . اکثر دانشگاه های این کشور امکانات خوابگاه ارائه می دهند ، البته به غیر از خوابگاه های دانشگاه ها ، دانشجویان می توانند از خوابگاه های دولتی استفاده کنند . دانش آموزان باید با دانشگاه های خود تماس گرفته و اطلاعات بیشتری در مورد امکانات خوابگاه کسب کنند . خوابگاه ها مکان های عالی برای دیدار دانشجویان با دیگر جوانان ، ترکی و بین المللی هستند و قطعا دانشجویان خارجی با زندگی در خوابگاه فرصت های بهتری برای دوستی دارند .

آشنایی با خوابگاه های دانشجویی ترکیه

دانشجویان خارجی که در دانشگاه های ترکیه تحصیل می کنند ، اغلب به دنبال خانه های اجاره ای مانند هر خارجی هستند .

البته دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان بین المللی این فرصت را فراهم می کنند تا بتوانند در خوابگاه های دانشجویی ترکیه زندگی کنند . مزایای بسیاری برای دانشجویانی که در خوابگاه ها زندگی می کنند وجود دارد .

اتاق های خوابگاه ها هم تک نفره و هم مشترک هستند و اکثر خوابگاه ها دارای آشپزخانه هایی هستند که دانش آموزان می توانند غذا های خود را از آن جا تهیه کنند . از معایب زندگی در خوابگاه می توان به شرایط زندگی و امکانات مشترک در این کشور اشاره کرد . برخی از دانشگاه ها ممکن است علاوه بر خوابگاه محل های دیگری مانند آپارتمان ها را ارائه دهند و دانشجویان می توانند در صورت عدم تمایل به زندگی در خوابگاه های ترکیه اقدام به اجاره مسکن کنند .

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

شرایط خوابگاه های دانشجویی ترکیه

پذیرش و اسکان دانشجویان در خوابگاه های دانشجویی ترکیه در ابتدای هر سال تحصیلی مطابق با ظرفیت و تقاضای موجود بررسی می شود . تاریخ شروع و تعطیلی که در تقویم آکادمیک برای هر ترم مشخص شده است نیز به عنوان تاریخ افتتاح و تعطیل شدن خوابگاه موسسه مطرح می شود .

خوابگاه ها هم برای دانشجویان کارشناسی و هم دانشجویان تحصیلات تکمیلی موجود است . خوابگاه ها بر اساس جنسيت تفکیک شده و دارای اتاق های یک نفره ، دو نفره و چهار نفره می باشند . معمولا خوابگاه ها به تمام امکانات مسکونی مبله و مجهز به وسایل اساسی مانند یخچال کوچک ، تخت ، کمد ، میز ، صندلی ، تخت خواب ، بالش ، پتو و لامپ است . اکثر خوابگاه ها دارای آشپزخانه برای پخت و پز غذا و یا سلف سرویس برای تامین غذای دانشجویان هستند . همچنین اتاق های تلویزیون یا کافی نت های کوچک دارند که تا نیمه شب فعالیت می کنند .

زندگی در خوابگاه یک فرصت عالی برای شرکت در محوطه دانشگاه و فعالیت های اضافی است . علاوه بر این ، راهی مناسب برای دانشجویان بین المللی برای دیدار با دیگر دانشجویان و برقراری ارتباط با دوستان جدید است . خدمات رایگان ، سرعت بالای اینترنت و خدمات تلفن در تمام اتاق ها به طور مرتب توسط بسیاری از دانشگاه های این کشور ارائه می شود .

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

انواع خوابگاه های دانشجویی ترکیه

خوابگاه های دولتی:

مهمترین ویژگی خوابگاه های دولتی هزینه ارزان آن هاست . دانش آموزانی که مایل به اقامت در خوابگاه هستند ، باید از طریق وبسایت Kredi ve Yurtlar Kurumu (سازمانهای خوابگاه ترکیه KYK) درخواست خود را ارائه دهند . روند درخواست توسط KYK اعلام شده است و شما باید به وب سایت KYK برای تاریخ های درخواست مراجعه نمایید . عموما ظرفیت اتاق خوابگاه دولتی برای ۴ یا ۶ نفر است . به ندرت ، در برخی از خوابگاه ها اتاق هایی برای ۱۲ دانشجو فراهم شده است . همچنین خوابگاه های دولتی وجود دارد که دارای وضعیت نیمه خصوصی هستند . ظرفیت اتاق این خوابگاه ها برای ۲ یا ۴ دانشجو است . پرداخت ماهانه خوابگاه های نیمه خصوصی بالاتر از پرداخت ماهانه خوابگاه های دولتی است .

خوابگاه های خصوصی:

از آنجا که خوابگاه های دولتی ظرفیت محدودی دارند ، دانشجویان بین المللی خوابگاه خصوصی را ترجیح می دهند . قیمت ها و کیفیت خوابگاه های خصوصی بالاتر از قیمت ها و کیفیت خوابگاه های دولتی است . ظرفیت اتاق خوابگاه های خصوصی برای ۱ تا ۴ دانشجو است . قیمت اتاق با توجه به معیارهای محل خوابگاه ، راحتی ، نوع ظرفیت اتاق و کیفیت خدمات تنظیم شده است . قیمت ماهانه یک اتاق یک خوابگاه خصوصی در مرکز شهر حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است .

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

هزینه خوابگاه های دانشجویی ترکیه

هزینه های خوابگاه های دانشجویی ترکیه بر اساس دانشگاه های ارائه کننده خوابگاه و امکانات خوابگاه ها متغیر است . خوابگاه ها در اول هر سال مقداری سپرده گرفته و ماهانه مبلغی به عنوان اجاره دریافت می کنند . سپرده ها برای رزرو اتاق در ابتدای هر سال تحصیلی پرداخت می شوند و در پایان سال تحصیلی قابل باز پرداخت می باشند . به طور متوسط هزینه اجاره خوابگاه ها در ترکیه بین ۳۰ تا ۳۰۰ دلار برای هر ماه می باشد . جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید با مشاورین موسسه ما تماس بگیرید .

اجاره آپارتمان دانشجویی در ترکیه

دانشجویان محصل در ترکیه نیز فرصت اجاره آپارتمان را دارند ، اما هزینه اجاره آپارتمان ممکن است بسته به منطقه ، کیفیت و اندازه آپارتمان متفاوت باشد . اجاره آپارتمان در اغلب شهرهای بزرگ ترکیه بسیار زیاد است . بسیاری از دانشجویان به صورت مشترک خانه اجاره می کنند تا هزینه کمتری برای اجاره مسکن پرداخت کنند میانگین هزینه یک آپارتمان در شهرهای مختلف این کشور بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر ماه می باشد .

تقریبا تمام بهترین دانشگاه های ترکیه  امکانات گوناگونی برای خوابگاه ارائه می کنند . صرف نظر از خوابگاه های دانشگاه ، خوابگاه های دولتی برای همه دانشجویان موجود هستند . گزینه دیگری که برای دانشجویان بین المللی در ترکیه ، به ویژه در شهرهای اصلی ، وجود دارد مسکن اجاره ای است که اغلب با دانشجویان دیگر به صورت مشترک اجاره می شود .

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

ویزا بگیریم یا نه؟

برای کسانی که برای اولین بار به کشوری خارج سفر می کند، شاید بهتر است در مورد ویزا توضیح دهیم. ویزا تاکیدی درگذرنامه است که به دارندگان آن اجازه ورود، ماندن برای یک دوره مشخص زمانی و ترک کشور را می دهد.

کشور ترکیه از سال ۲۰۱۳، ویزای الکترونیکی صادر می کند، به طوری که حتی اگر نتوانسته باشید ویزا بگیرید، به محض ورود به ترکیه می توانید از کیوسک های آنلاینی که در فرودگاه وجود دارد، کارهای صدور ویزای خود را پیگیری کنید . اما خوشبختانه ایران، جزو ۷۸ کشوری است که برای ورود و ماندن در ترکیه به مدت ۹۰ روز، نیاز به ویزا ندارد.

البته باید بدانید که عدم نیاز به ویزا در صورت سفر یا تجارت به ترکیه است، اما اگر به قصد کار و یا ادامه تحصیل به این کشور می روید، شرایط فرق خواهد کرد. در این صورت، علاوه بر داشتن ویزای رسمی و معتبر، باید از اداره پلیس محلی آنجا، اجازه لازم را نیز بگیرید . افراد خارجی که به قصد تهیه فیلم، پژوهش و یا حفاری های باستانی به این کشور وارد می شوند، باید اجازه مخصوص مقامات ترکیه را به دست بیاورند.

اطلاعات مربوط به ویزای کار: برای کار در ترکیه، باید از سفارت یا کنسولگری ترکیه درخواست ویزای کار کنید. داشتن گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه ای از کارفرما برای دستیابی به ویزای کار ضروری است. مدراک دیگر باید در وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه (MLSS)  و توسط کارفرما و در طول ۱۰ روز کاری بعد از درخواست شما ارائه شود.

به قصد سفر و یا تجارت، باید گذرنامه به همراه داشته باشید و گذرنامه شما حداقل باید دارای شش ماه اعتبار باشد.

بیمه داشته باشید

شاید تصور کنید که برای یک سفر کوتاه به ترکیه نیازی به داشتن بیمه نیست. اما باید بدانید، شما وارد یک کشور خارجی می شوید و شرایط آنجا تا حد زیادی با کشور ما از جهت آب و هوایی متفاوت است. از طرفی برخی افراد با تغییر آب و هوا، به راحتی می توانند دچار بیماری های پنهان در کشور همسایه شوند. هزینه های بیمارستانی در کشور ترکیه بسیار زیاد است و توصیه می شود برای سفر خود، حتما بیمه  ای تهیه کنید و البته بهتر است بیمه ای که برای این سفر تهیه می کنید، بتواند سرقت، هزینه های پزشکی و خسارت ها را پوشش دهد.

یک بیمه مسافرت جهانی  وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. شما می توانید هر زمان که قصد مسافرت داشتید این بیمه را به صورت آنلاین خریداری کنید. حتی اگر در جاده باشید. البته این نوع بیمه هنوز کشور ایران را حمایت نمی کند.

بعضی از بیمه ها، انجام کارهای خطرناک مانند غواصی و یا حتی موتور سیکلت سواری را پوشش نمی دهند.

برخی از بیمه ها نواحی از ترکیه را که هم مرز با سوریه هستند را، پوشش دهی نمی کند.

آسان ترین راه حمل و نقل در ترکیه را بیابید

استانبول سیستم حمل و نقل خیلی خوبی دارد که به کمک آن می توانید به آسانی به هر جا بروید. می توانید از اتوبوس، مترو، تراموا، و کشتی استفاده کنید و همه این ها را با استفاده از یک کارت به نام استانبول کارت(Istanbulkarts)  طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.