• اگر قصد ادامه تحصیل در رشته های مختلف اعم از پزشکی، دندان پزشکی، حقوق، مهندسی، معماری و غیره در دانشگاه های کشور ترکیه دلرید، شما نیاز دارید در آزمون یوس شرکت کنید.
 • برای این منظور لازم است تا با شرایط این آزمون آشنا شده تا نگاهی دقیق تر به شانس قبولی در این آزمون و افزایش نمره خود داشته باشید
 • .

آزمون یوس چیست و شانس قبولی در آن چقدر است؟

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه موسوم به آزمون yos (یوس) توسط دانشگاه های مختلف این کشور در تاریخ های اعلام شده از سوی آن ها برگزار می گردد.

داوطلبین از داخل و خارج از کشور ترکیه با ثبت نام در این آزمون می توانند شانس خود برای پذیرش در دانشگاه مدنظر خود را امتحان نمایند.

بدین منظور برای قبولی در دانشگاه ها در ادامه به نکاتی پرداخته شده است تا احتمال قبولی در آزمون یوس را برای متقاضیان افزایش داده و از شرایط آن مطلع گردند.

پیش از هر چیز لازم به ذکر است قبولی دردانشگاهای ترکیه   به مانند دانشگاه های کشورمان، مستلزم اخذ حداقل نمراتی متناسب با رشته انتخابی در دانشگاه مدنظر می باشد که باید در آزمون یوس (yos) به آن دست یابید.

هر ساله بیش از ۴۰ هزار نفر از کشورهای مختلف برای شرکت در این آزمون و پذیرفته شدن در دانشگاه های تراز اول کشور ترکیه، با یک دیگر به رقابت می پردازند که این موضوع می تواند تاثیر به سزایی در شانس قبولی در آزمون یوس برای شرکت کنندگان داشته باشد.

آیا آزمون یوس سخت است؟

بسیاری از دانش آموزان به منظور اطلاع از شانس قبولی در آزمون یوس سوالاتی در رابطه با سطح دشواری این آزمون در ذهن دارند که برای این منظور می توان به برخی از نکات زیر اشاره کرد:

 • مسلما پاسخ به این سوال در وهله اول به شرایط متقاضی باز می گردد.
  سطح تحصیلی متقاضی، میزان تلاش و زمانی که برای تقویت خود می تواند اختصاص دهد و مسائلی از این دست می توانند در این راستا موثر باشند.
 • تعداد مباحث درسی کمتر در این آزمون (سه مبحث ریاضیات، هندسه و هوش) سبب گردیده که آزمون یوس برای متقاضیان جذاب تر و نسبت به کنکوری که در ایران برگزار می گردد پراکندگی کمتری داشته باشد که سبب می گردد ذهن داوطلب از آشفتگی به دور باشد.
 • تعداد سوالات این آزمون بسیار کمتر از کنکور سراسری می باشد و به نسبت زمان مناسب تری در اختیار داوطلبین قرار می دهد که سبب می شود استرس در جلسه آزمون yos بسیار کم تر باشد.
 • بسیاری از آزمون های یوس در دانشگاه های مختلف نمره منفی ندارند که می تواند تاثیر مثبتی در افزایش شانس قبولی در آزمون یوس برای داوطلبین داشته باشد.
 • یکی دیگر از ویژگی های خوبی که این آزمون نسبت به کنکور سراسری دارد، آزمون یوس در زمان های مختلف در طول سال برگزار می گردد.
  بدین معنا که اگر به هر دلیلی متقاضی ای در آزمون یک دانشگاه نتواند به خوبی عمل کند، می تواند شانس خود را برای ورود به دیگر دانشگاه های دولتی در آزمون های دیگر مجددا امتحان نمایند

نمرات لازم در آزمون یوس

برخی از نمرات افراد پذیرفته شده  در رشته محل های مختلف به شرح زیر بوده است :

 1.  رشته پزشکی، دانشگاه آتاتورک با نمره ۹۷٫۵
 2.  رشته دندان پزشکی در دانشگاه آتاتورک با نمره ۹۶٫۲۵
 3.  رشته پزشکی در دانشگاه استانبول با نمره ۱۰۰
 4.  رشته دندان پزشکی دانشگاه آنکارا با نمره ۹۷
 5.  رشته پزشکی دانشگاه الوداغ با نمره ۹۷
 6.  رشته فیزیوتراپی دانشگاه آنکارا با نمره ۸۷
 7.  رشته مهندسی برق دانشگاه استانبول با نمره ۸۹
 8.  رشته مهندسی مکانیک دانشگاه استانبول با نمره ۹۱
 9.  رشته روابط بین الملل دانشگاه آنکارا نمره ۷۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.