با توجه به مزایای مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد که کشور ترکیه ارائه می دهد ، نظیر امکان تحصیل در دانشگاه های با امکانات خوب و آموزش در یک محیط علمی زیر نظر اساتید حرفه ای و با سابقه ، موجب شده است تا دانشگاه های کشور ترکیه در سال های اخیر مورد استقبال متقاضیان ایرانی قرار گیرد.

به طور کلی ، تقویم تحصیلی در کشور ترکیه به ۲ ترم تقسیم بندی می شود : از اکتبر تا ژانویه و از فوریه تا جولای. دو هفته تعطیلات دانشگاهی نیز در این میان وجود دارد.

هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه
دانشگاه های دولتی
تحصیل در رشته ها با زبان انگلیسی پر هزینه تر از زبان ترکی می باشد. تحصیل به زبان ترکی معمولا بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار است و تحصیل به زبان انگلیسی بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار می باشد. شهریه دانشگاه های خصوصی نیز بیشتر از دانشگاه های دولتی است.

دولت ترکیه نیز بورسیه های مختلفی را ارائه می دهد که متناسب با کشور مبدا و همچنین شرایط شما می باشد. با دریافت این بورسیه ها می توانید هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

شرایط اقدام برای کارشناسی ارشد

در اغلب دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجویان توسط خود دانشگاه به صورت مستقل صورت می گیرد. بنابراین برای اطلاع از شرایط و مدارک هر دانشگاه می بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه و با دانشگاه مکاتبه کرد. در ادامه قصد داریم مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه را معرفی کنیم.

مدارک عمومی

مدارک مورد نیاز دانشگاه های ترکیه شباهت زیادی به یکدیگر دارند. مدارک ذیل را می توان از جمله مدارک مشترک مورد نیاز همه دانشگاه های این کشور دانست.

 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات با ترجمه رسمی
 • رزومه تحصیلی cv
 • انگیزه نامه تحصیلی برای ادامه تحصیل
 • کارنامه آزمون استعداد ریاضی ALES
 • مدرک زبان انگلیسی YDS
 • 2 عدد توصیه نامه از اساتید

مدارک اختصاصی

علاوه بر مدارک ذکر شده، ممکن است برخی از دانشگاه ها، دانشجویان را ملزم به سپری کردن پیش نیاز های تخصصی نمایند. به عنوان مثال این پیش نیاز ها می تواند سپری کردن تعداد مشخصی واحد درسی و یا معدلی بالاتر از حد مشخص شده باشد. اگر دانشجو در دانشگاه های که به زبان ترکی آموزش می دهند قصد پذیرش داشته باشد، سپری کردن و اخذ مدرک تومر ضرورت دارد.

امتحانات ورودی

در اغلب دانشگاه های ترکیه علاوه بر مدارک تحصیلی مناسب، دانشجویان بین المللی موظف به شرکت در آزمون های ورودی هستند. پس از آماده سازی مدارک، متقاضیان می توانند از طریق سامانه های دانشگاه مربوطه مدارک خود را بارگذاری کرده و در صورت پذیرفته شدن از سوی دانشگاه پذیرش خود را اخذ نمایند. یکی از معمول ترین آزمون های دوره های کارشناسی ارشد در ترکیه آزمون ALES می باشد.

آزمون آلس Ales ترکیه چیست

آزمون ALES به عنوان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه شناخته می شود و دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه درمقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند باید این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند. دانشگاه های ترکیه در سیستم نمره دهی به متقاضیان کارشناسی ارشد، مواردی از قبیل: نتایج آزمون آلس، نمرات دیپلم، نتایج مصاحبه را لحاظ می کنند و بیشترین سهم مربوط به نتیجه آزمون آلس می باشد که ۵۰ درصد است. کسب امتیاز بالا در آزمون ALES به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، امتیاز بزرگی محسوب می شود.

ساختار آزمون ALES

آزمون ALES ترکیه از دو بخش محاسباتی sayısal و sozel کلامی تشکیل شده است در بخش محاسباتی به مسائل هندسه، ریاضیات و هوش پرداخته شده است و در بخش کلامی نیز، توانایی متقاضی در معنی کلمات، معانی در جمله ها، تکمیل جملات و متن ها، سنجیده می شود. هدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تأثیرگذار باشد.

آزمون آلس در مجموع شامل ۱۰۰ سوال و دارای دو دفترچه است که شامل ۵۰ سوال محاسباتی و ۵۰ سوال عمومی می باشد و زمان پاسخگویی به این سوالات نیز ۱۵۰ دقیقه می باشد. بیشترین نمره آزمون آلس ۱۰۰ است و حداقل نمره قبولی در این آزمون در دانشگاه های مختلف متفاوت است و تقریبا بسیاری از دانشگاه ها نمره بالای ۵۰ یا ۵۵ را مورد قبول می دانند به طور مثال برای رشته های عمران و معماری و دیگر شاخه های مهندسی داشتن نمره ۵۵ به بالا در آزمون  ALES یکی از شروط پذیرش می باشد.

مدت اعتبار مدرک ALES

مدت اعتبار مدرک آلس ۵ سال است و پس از گذشتن این مدت، مدرک منقضی خواهد شد و دیگر اعتباری نخواهد داشت.

نمونه سوالات آزمون آلس ترکیه

زمان آزمون آلس ترکیه

آزمون آلس ۴ بار در سال و در ماه های اردیبهشت، مهر و آبان توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) برگزار می شود.

چه کسی می تواند در آزمون ALES شرکت کنند؟

 • متقاضیان ورود به مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه
 • متقاضیان ورود به مقطع دکتری در ترکیه
 • متقاضیان اعزام به دانشگاه های خارج از ترکیه
 • متقاضیان ارتقاء شغلی در دانشگاه ها

نحوه ثبت نام در آزمون آلس از خارج از کشور

داوطلبان با پاسپورت در آزمون آلس حق ثبت نام دارند. متقاضی زمان ثبت نام باید در خارج از کشور ترکیه باشد و اگر در داخل خود کشور ترکیه باشد.بعد از بررسی تاریخ ورود و خروج پاسپورت و اقامت، ثبت نام فرد لغو می شود و حق شرکت در آزمون را ندارد.

مزایای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه
مهمترین دلیل استقبال دانشجویان به منظور تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس را می توان به شهریه‌های ارزان و کیفیت مناسب آموزش‌ در دانشگاه های ترکیه و پایین بودن هزینه های زندگی اشاره کرد. از دیگر دلایل تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می توان به سیستم آموزشی مدرن این کشور اشاره کرد. سیستم آموزشی ترکیه کاملا منطبق بر استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا می باشد و در تمامی رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورسیه تحصیلی توسط دانشگاه های آمریکایی و اروپایی وجود دارد.

لیست دانشگاه‌های ترکیه تأییدشدۀ وزارت علوم ۲۰۲۲- ۲۰۲۱

گروه الف-ممتاز

 1. Bilkent University / Bilkent Universitesi
 2. Bogazici University / Bogazici Universitesi
 3. Hacettepe University / Hacettepe Universitesi
 4. Istanbul Technical University / Istanbul Teknik Universitesi
 5. Koc University / Koc Universitesi
 6. Middle East Technical University / Orta Dogu Teknik Universitesi
 7. Sabanci University

گروه ب-خوب

 1. Anadolu University
 2. Ankara University / Ankara Universitesi
 3. Bahçeşehir University (BAU)
 4. Dokuz Eylul University
 5. Ege University / Ege Universitesi
 6. Erciyes University / Erciyes Universitesi
 7. Gazi University / Gazi Universitesi
 8. Istanbul University / Istanbul Universitesi
 9. Izmir Institute of Technology
 10. Cukurova University
 11. Marmara University / Marmara Universitesi
 12. Ondokuz Mayis University
 13. Selcuk University / Selcuk Universitesi
 14. University of Gaziantep / Gaziantep Universitesi
 15. Yildiz Technical University / Yildiz Teknik Universitesi
 16. Cankaya University
 17. Atılım University

گروه ج-متوسط

 1. Istanbul Aydin University
 2. Izmir University of Economics
 3. KTO Karatay Universitesi
 4. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 5. Uludag University / Uludag Universitesi
 6. Yeditepe University

لیست دانشگاه‌های ترکیه تأییدشدۀ وزارت بهداشت ۲۰۲۱- ۲۰۲۰
۱. Ankara University
۲. Ataturk university
۳. Ege university
۴. Hacettepe university
۵. Istanbul University
۶. Koc University
۷. Suleyman Demirel University فقط دندانپزشکی
۸. Gazi University فقط دندانپزشکی
۹. Izmir Katip Celebi University فقط دندانپزشکی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی

شانس دریافت پذیرش تحصیلی شما بستگی به عوامل مختلفی دارد و تنها یک عامل تعیین کننده نخواهد بود. عوامل مختلفی همچون نمره مدرک زبان انگلیسی ، معدل آخرین مدرک تحصیلی ، ریز نمرات و تعداد واحدهای گذرانده شده موردنیاز در دوره لیسانس، ارتباط رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد ، ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ، داشتن سابقه کار مرتبط و غیره است. مدارک مختلفی از قبیل رزومه کاری ، سوابق کاری ، مقالات چاپ شده و دوره های آموزشی گذرانده شده و غیره معمولا جزو مدارک موردنیاز اصلی برای دریافت پذیرش تحصیلی محسوب نمی شوند . با این وجود ، ارائه این مدارک تکمیلی می تواند شانس دریافت پذیرش را ارتقا دهد.

مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

بسیاری از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است. از این رو دانشجویان به راحتی می توانند به ایران بازگشته و مشغول به کار شوند. شایان ذکر است نظام آموزشی ترکیه از سیستم آموزش آمریکایی پیروی می کند و دارای مدارک معتبر بین المللی است از این رو دانشجویان در صورت تمایل می توانند از سیستم تبادل دانشجو استفاده کرده و در یک دانشگاه معتبر در کشور دیگری تحصیل نمایند. در ادامه چند مزیت تحصیل در ترکیه را بر می شماریم:

 • چشم انداز جهانی

ترکیه همواره قطب مهمی برای تبادل فکری و بورس های بین المللی است. این کشور از نظر کیفیت آموزشی پیرو نظام و قوانین که در اتحادیه اروپا مورد تایید است، می باشد. از این رو با برآوردهای حاصله، سالانه حدود ۷۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی در این کشور شروع به تحصیل می کنند.

 • رفت و آمد آسان

آب و هوای مدیترانه ای ترکیه و جغرافیای متنوع این کشور را تبدیل به مقصد جذابی برای دانشجویان بین المللی کرده است. البته گفتنی است یکی از مهمترین دلایلی که دانشجویان ایرانی ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود برمی گزینند نزدیکی این کشور به ایران و سهولت رفت و آمد آنها است.

 • راحتی صدور ویزا

راحتی صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی یکی از مهمترین مزایای کارشناسی ارشد در ترکیه است. این موضوع نکته قابل تاملی است زیرا در بسیاری از موارد اتفاق می افتد که شخص موفق به اخذ پذیرش از یک دانشگاه خارجی می شود اما به دلیل سخت گیری های صدور ویزا موفق به دستیابی هدفش نمی شود. از این رو کشور ترکیه این قبیل مشکلات را برای دانشجویان ایرانی ندارد و متقاضی به محض اخذ پذیرش براحتی می تواند وارد ترکیه شود و پس از ثبت نام، ویزای تحصیلی خود را دریافت کند.

مشکلات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

علاوه بر مزایای فوق الذکر تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه معایبی نیز به همراه دارد که متقاضیان می بایست از آنها آگاهی یافته و با اطلاعات صحیح و کامل نسبت به انتخاب خود اقدام نمایند. در ادامه قصد داریم به چند مورد از معایب تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه اشاره کنیم:

 • زبان ترکی

یکی از بزرگترین مشکلات تحصیل در ترکیه یادگیری زبان ترکی است. دانشجویانی که قصد کار پس از اتمام تحصیل در این کشور را دارند می بایست نسبت به یادگیری این زبان اقدام نمایند. از مشکلات دیگر تحصیل در ترکیه این است که دانشگاه های انگلیسی زبان در این کشور بسیارند اما عمدتاً هزینه های بسیاری برای دانشجویان به همراه دارند. به صورت کلی می توان گفت تنها راه اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی و معتبر با هزینه کم، شرکت در آزمون های زبان ترکی و ارائه آن به دانشگاه است.

 • اقامت

در بسیاری از کشورهای دنیا، دانشجویان پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد می توانند مدت زمانی را به جستجوی کار بپردازند. اما شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه به این صورت نمی باشد و بازه زمانی مشخصی را برای کار در این کشور برای دانشجویان بین المللی در نظر نمی گیرند.

موسسه آداک علم داریوش به عنوان مرکز مشاوره ایران که به دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.