پزشکی

اهمیت و ضرورت رشته پزشکی در دنیای امروز ما به اندازه ای رسیده است که دیگر نیازی به شرح این موضوع برای شما عزیزان نیست. دانش آموزانی که قصد دارند در این رشته به ادامه تحصیل بپردازند باید دانش بیشتری نسبت به ارزش و اهمیت این شغل و همچنین وظایف و مسئولیت های شغلی آینده شان داشته باشند تا بتوانند هم انتخاب درست تری داشته باشند و هم در راستای صحیح تری خدمت رسانی کنند.

رشته پزشکی از نگاه برخی از دانش آموزان، شبیه قیف برعکسی است که ورود به آن دشوار و خرج از آن ساده است؛ درحالی که یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه و تحقیق را در حد بسیار گسترده داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو علاقمند و کوشا ، به احتمال زیاد حتی در اخذ مدرک پزشکی عمومی هم دچار دشواری خواهد شد چون دوره تحصیل طولانی و مباحث درسی بسیار حجیم و گسترده هشتند.

ویژگی ها و علاقه مندی های لازم برای موفقیت در رشته پزشکی

برای موفقیت در رشته پزشکی ویژگی های گسترده ای را می توان برشمرد. به طور مثال می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • در این رشته هر چقدر روحیه قدرتمند تری داشته باشید و حساسیت کمتری داشته باشید عملکرد بهتری خواهید داشت و می توانید بهتر مسائل را حل کنید.
 • علاقه مند به یادگیری و تحقیق باشید.
 • توانایی برخورد و گفت و گو با بیمار را داشته باشید.
 • توجه و دقت بالایی داشته باشید و از کنار مسائل به راحتی عبور نکنید.
 • قدرت تصمیم گیری بالایی داشته باشید.
 • روابط اجتماعی خوبی داشته باشید.
 • راز دار باشید.
 • پر تلاش باشید.
پزشکی
پزشکی

دوره های نظام آموزشی پزشکی عمومی

در حال حاضر نظام آموزشی پزشکی عمومی شامل ۴ دوره است:

 • علوم پایه
 • فیزیوپاتولوژی
 • کارآموزی بالینی
 • کارورزی بالینی

دوره علوم پایه

دوره علوم پایه اولین دوره آموزش پزشکی است. در این دوره سعی بر این است دانشجو با علوم پایه ای مورد نیاز برای مرحله ی بالینی آشنا شود. دوره علوم پایه تقریبا ۲٫۵ سال و معادل ۵ ترم تحصیلی است. در این دوره دانشجو باید ۹۱ واحد دروس اختصاصی و عمومی را بگذراند. پس از گذراندن این دوره دانشجو باید درآزمون   جامع علوم پایه شرکت کند.

آزمون جامع علوم پایه شامل ۲۰۰ سوال از مباحث تدریس شده در ۵ ترم اول است و دانشجو برای ورود به دوره فیزیوپاتولوژی ملزم به شرکت در این آزمون و کسب حداقل ۹۰ نمره است.

دوره فیزیوپاتولوژی

این دوره شامل ترم ۶ و ۷ پزشکی است که بیشتر کلاس ها در دانشکده ها و گاها در بیمارستان برگزار می شود. پس از پایان این دوره دانشجو باید حداقل معدل ۱۲ از ۲۰ را در دروس مذکور اخذ کرده باشد تا بتواند وارد دوره بعدی شود.در غیر این صورت دانشجو باید مجددا در دروسی که نمره زیر ۱۲ دارد امتحان بدهد. این دوره شامل ۳۱ واحد درسی است و عمده مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می شود.

در این دوره دانشجو شیوه شرح حال گیری از بیمار و معاینه کردن را می آموزد و تغییرات ایجاد شده در سزح بافتی ناشی از بیماری های هر ارگان را نیز مورد بررسی قرار می دهد. کاربرد دارو ها را در بیماری های مختلف می شناسند و مکانیسم عملکرد دارو ها را نیز می آموزد.

در انتهای این دوره، جشن روپوش سفید برگزار می شود و دانشجویان لباس پزشکی به تن می کنند.

دوره کارآموزی بالینی یا استیجری

در این دوره قرار است دانشجویان آموخته های خود در دوره قبلی را با یافته های بالینی از بیماران در بیمارستان تطبیق دهند و با بهره گیری از روش های مناسب بیماری را تشخیص دهند و اقدامات درمانی لازم را انجام دهند.

این دوره که بعد از فیزیوپاتولوژی قرار دارد، شامل ۹۵ واحد درسی است که در طی ۲۱ ماه ارائه می شود. نمره قبولی در دوره کارآموزی بالینی ۱۲ از ۱۰ است و معدل کل این دوره نیز باید حداقل ۱۴ باشد؛ درغیراین صورت دانشجو باید دروسی را که در آن ها نمره کمتر از ۱۴ کسب کرده دوباره بگذراند تا معدل به بالای ۱۴ برسد.

در پایان این دوره امتحان پیش کارورزی (پره انترنی) برگزار می شود و شرط ورود به دوره بعد است. درصورت عدم کسب نمره قبولی در این امتحان، حداکثر ۴ مرتبه به فاصله هر ۶ ماه یکبار، دانشجو می تواند دوباره در این امتحان شرکت کند.

دوره کارورزی بالینی یا اینترنی

دوره کارورزی بالینی یا همان اینترنی آخرین دوره آموزش پزشکی است. در این دوره دانشجویان به مدت ۱۸ ماه ۶۴ واحد درسی را می گذرانند.

این ۱۸ ماه به صورت زیر تقسیم می شود:

داخلی ۴ ماه

جراحی ۳ ماه

کودکان ۳ ماه

زنان ۲ ماه

چشم- گوش- روانی- بهداشت- پوست- عفونی- قلب و اعصاب هر کدام ۱ ماه

در این دوره دانشجویان مسئولیت معاینه بیماران، تشخیص بیماری و اقدامات درمانی را در بیمارستان زیر نظر استادان بر عهده خواهند داشت تا بتوانند بطور مستقل به درمان بیماران بپردازند و آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند.

در پایان این دوره دانشجویان باید کار بر روی ۶ واحد پایان نامه خود را آغاز کنند. در انتها هم دانشجویان پس از قبولی در آزمون صلاحیت بالینی که به تازگی وضع شده است فارغ التحصیل می شوند.

لازم به ذکر است که در این مقطع دانشجو دارای مهر پزشکی است و باید بعضی شب ها در شیفت شب بیمارستان فعالیت کند.

سختی‌ها و مشکلات رشته پزشکی

برخی از  سختی های این رشته به شرح زیرند:

 • از دید دانشجویانبیشتر سختی رشته‌ی پزشکی از زمانی است که به عنوان کارورز به مدت یک سال و نیم در بیمارستان مشغول به فعالیت می شوند. زیرا دوره‌ی کارورزی شیفت‌های شب زیادی دارد و مسئولیت‌های زیادی بر دوش یک اینترن است.
 • استرس کاری پزشک زیاد است و تمام مسئولیت بیمار بر عهده پزشک می‌باشد و در صورت بروز هر مشکلی پزشک باید پاسخگو باشد.
 • همچنین طرح در مناطق محروم نیز از مشکلات دیگر این رشته است زیرا مدیریت تمام بیماران بر عهده پزشک است و استادی برای راهنمایی وجود ندارد
 • .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.