17

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

 • کد خبر : 742
 • ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویان ایرانی می توانند با مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل اقامت بلند مدت این کشور را بدست آورده و با هزینه های بسیار پایین تحصیل نمایند. یکی از موضوعاتی که این روزها با توجه شرایط افزایش نرخ ارز بسیار طرفدار پیدا کرده است تحصیل در کشورهایی است که هزینه پایین داشته یا رایگان هستند. شما برای […]

دانشجویان ایرانی می توانند با مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل اقامت بلند مدت این کشور را بدست آورده و با هزینه های بسیار پایین تحصیل نمایند. یکی از موضوعاتی که این روزها با توجه شرایط افزایش نرخ ارز بسیار طرفدار پیدا کرده است تحصیل در کشورهایی است که هزینه پایین داشته یا رایگان هستند. شما برای انتخاب یک کشور کم هزینه می بایست در میان کشورهای اروپایی جستجو نمائید. یکی از کشورهایی که پاسخگوی نیاز امروزه دانشجویان ایرانی است کشور ترکیه می باشد. تحصیل در دانشگاه های ترکیه ارزان بوده و همچنین شرایط اخذ ویزا به مراتب در مقایسه با کشورهای اروپایی برای ایرانیان آسان تر می باشد.

 • شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه چیست و میزان هزینه های تحصیل در این کشور چقدر است؟
 • آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های ترکیه برای ایرانیان وجود دارد؟
 • کدامیک از دانشگاه های پزشکی در نرکیه مورد تائید وزارت بهداشت ایران هستند؟
 • شرایط و نحوه درخواست ویزای تحصیلی ترکیه ۲۰۲۰ چگونه است؟

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

شما به عنوان یک دانش آموز خارجی می توانید از مقاطع ابتدایی برای تحصیل در این کشور اقدام نمائید، معیار پذیرش در مدارس این کشور این است که کارنامه آخرین سال تحصیلی خود را برای پذیرش در مقطع بعدی ارائه نمائید، اکثر مدارس این کشور به زبان استانبولی آموزش می دهند و دارای هزینه های کمتری نیز هستند. دانش آموزان ایرانی جهت تحصیل در مدارس ترکیه گزینه های متفاوتی پیش روی خود دارند:

 1. مدارس دولتی ترکیه
 2. مدارس خصوصی ترکیه
 3. مدارس بین المللی ترکیه
 4. مدارس ایرانی ترکیه

آنها می توانند در مدارس بین المللی انگلیسی زبان تحصیل نمایند که البته هزینه تحصیل در این نوع مدارس بین المللی به نسبت مدارس ترکیه ای دولتی یا خصوصی و یا مدارس ایرانی خیلی بیشتر می باشد، اما دیپلم ارائه شده از این مدارس معتبرترین دیپلم یعنی IB بوده که برای پذیرش در اکثر دانشگاه های دنیا شناخته می شود. تحصیل در مدارس ترکیه ای چه دولتی یا خصوصی عموما به زبان ترکیه ای تدریس می شود که تحصیل در مدارس دولتی هم برای ترک ها و اتباع خارجی رایگان است، شما برای ثبت نام فرزندان در مدارس دولتی باید دارای کارت اقامت بلند مدت ترکیه باشید. مدارس خصوصی به مراتب با کیفیت های متفاوت و تعداد بیشتر در این کشور وجود داشته و هزینه ای بین ۴۰۰۰$ تا ۶۰۰۰$ (دلار آمریکا) سالیانه در مقاطع مختلف دریافت می کنند.

در حال حاضر در مدارس ترکیه زبان دوم نیز به صورت اجباری آموزش داده می شود و دانش آموزان می توانند خودشان بین زبان انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی یا آلمانی یک کدام را برای یادگیری آن زبان به عنوان زبان دوم انتخاب نمایند.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مدارس ایرانی

یکی از نوع مدارسی که دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در ترکیه می توانند انتخاب نمایند، مخصوصا آنهایی که به فکر بازگشت به ایران هستند تحصیل در مدارس ایرانی است که خوشبختانه دیپلم یا مدرک این مدارس مورد تائید وزارت علوم نیز می باشد و تمام سیستم آموزشی در این نوع مدارس دقیقا همان کتب درسی است که در مدارس ایران در مقاطع متفاوت تدریس می شود، معمولا هزینه تحصیل در این مدارس از مقطع پیش دبستانی با شهریه ای سالیانه حدود ۵۰۰$ (دلار آمریکا) شروع می شود تا در مقاطع دبیرستان میزان شهریه حدود ۱۰۰۰$ (دلار آمریکا) نیز می رسد. البته تعداد این نوع مدارس بسیار محدود می باشد. در جدول زیر میزان هزینه های تحصیل در انواع مدارس ترکیه را مشاهده می فرمائید:

نوع مدرسهمیزان هزینه سالیانه تحصیل از پیش دبستانی تا دبیرستان به دلار آمریکا
مدارس دولتی ترکیهرایگان
مدارس خصوصی$۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰$ سالیانه
مدارس بین المللی$۸۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰$ سالیانه
مدارس ایرانی (تعداد بسیار محدود)$۵۰۰ تا ۱۰۰۰$ سالیانه

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل با مدرک دیپلم

برای مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در مقاطع دانشگاهی درخواست از سوی اتباع ایرانی به مراتب بیشتر است و شاید بیشترین رشته تحصیلی که از سوی اتباع ایرانی درخواست می شود تحصیل در رشته های گروه پزشکی می باشد، آن هم به جهت هزینه های پایین تحصیل در این کشور، تقاضا در این سال ها برای تحصیل در ترکیه افزایش یافته است.

شما با داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله می توانید جهت تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام نمائید، البته معیار پذیرش در دانشگاه های ترکیه و در مقطع لیسانس ابتدا با ارائه مدرک دیپلم و سپس شرکت در آزمون YÖS صورت می گیرد. همچنین در برخی برنامه های محدود به زبان انگلیسی دانش آموزان می توانند با کسب نمره مورد نیاز SAT می توانند در دانشگاه های ترکیه پذیرش شوند. دانش آموزانی که علاقه مند به تحصیل پزشکی در ترکیه می باشند می بایست در آزمون YÖS نمره بالایی کسب نمایند.

تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

دانشجویان ایرانی برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه و یا مقطع دکترا به مدارک خاص تری جهت تحصیل نیاز خواهند داشت. می توان به مدارکی از این قبیل اشاره داشت:

 • تکمیل فرم پذیرش
 • ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد همسان با مدارک دانشگاهی ترکیه
 • رزومه به روز شده
 • ارائه مدرک زبان با توجه به نیازمندی دانشگاه تافل یا آیلتس یا سایر مدارک زبان مورد تائید دانشگاه
 • ارائه پروپوزال یا انگیزه نامه
 • نمرات مورد نیاز در آزمون GRE یا GMAT
 • توصیه نامه از اساتید و سایر مدارک

زبان تحصیل در این مقاطع هم به زبان استانبولی و هم انگلیسی که میزان هزینه ها با توجه به نوع برنامه های متفاوت خواهد بود. اگر شما به زبان استانبولی تحصیل نمائید هزینه ها پایین تر خواهد بود، تحصیل در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد می تواند همراه با دریافت بورس باشد که تحصیل را برای دانشجویانی که شرایط دریافت بورس را دارند رایگان می نماید.

هزینه تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۲۰

شما عزیزان هزینه های تحصیل در انواع مدارس ترکیه را در ابتدای مقاله مطالعه فرمودید. ما در این بخش به هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه در مقاطع مختلف دانشگاهی طی سال ۲۰۲۰ با زبان تحصیل متفاوت اشاره داشته ایم:

نوع دانشگاههزینه تحصیل سالیانه از مقطع کارشناسی تا دکترا به دلار آمریکا
دانشگاه های دولتی$۲۰۰ تا ۹۰۰$ سالیانه
دانشگاه های خصوصی$۲۰۰۰۰ به بالا سالیانه

زبان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی به زبان ترکی استانبولی و در دانشگاه های خصوصی انگلیسی است، شما در مقاطع بالاتر با توجه به زبان تحصیل مخصوصا در مقطع کارشناسی ارشد هزینه متفاوتی پرداخت می نمائید.

نوعتحصیل به زبان استانبولی به دلار آمریکاتحصیل به زبان انگلیسی به دلار آمریکا
تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی ترکیه$۲۴۰ تا ۷۵۰$ سالیانه$۶۰۰ تا ۱۵۰۰$ سالیانه

شما به عنوان یک دانشجوی خارجی جهت هزینه های زندگی در این کشور مبلغی حدود ۴۰۰$ الی ۵۰۰$ (دلار آمریکا) ماهیانه اعم از هزینه های مسکن صرف می نمائید، در این میان مبلغی را حدود ۱۰۰$ تا ۱۵۰$ (دلار آمریکا) برای خرید کتب و جزوات درسی در هر ترم نیز محاسبه بفرمائید.

درخواست اخذ ویزا جهت مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

آخرین قسمت از مهاجرت تحصیلی به ترکیه اخذ ویزای دانشجویی ترکیه است، دانشجویان خارجی متناسب با نوع برنامه آموزشی خود می توانند برای یکی از ۸ مدل ویزای تحصیلی ترکیه درخواست نمایند، جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه کافی است شما مدارک مورد نیاز را با همیاری وکیل خود آماده سازید.

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • عکس های پاسپورتی
 • پاسپورت یا ID کارت معتبر
 • بیمه سفر در طی مدت اقامت در ترکیه
 • رزرو بلیط های پرواز رفت و برگشت
 • تاییدیه پذیرش از دانشگاه ترکیه
 • فبض پرداخت هزینه ویزای تحصیلی ترکیه
 • آخرین مدارک تحصیلی قبلی
 • گواهی تمکن مالی کافی
 • مدرک سکونت در کشور ترکیه

شما بایستی جهت دریافت ویزای تحصیلی ترکیه با در دست داشتن مدارک که از مهم ترین آنها می توان به تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی و ارائه نامه پذیرش دانشگاه اشاره داشت به سفارت ترکیه در محل اقامت خود مراجعه نمائید. پروسه دریافت ویزای تحصیلی از زمان درخواست نهایتا به مدت ۱۵ روز کاری طول میکشد، البته این زمان برای دانشجویانی ایرانی کمتر است. اما کل پروسه درخواست ویزای تحصیلی کشور ترکیه ۲۰۲۰ از قرار ذیل می باشد:

کار پس از تحصیل در ترکیه

نرخ بیکاری در ترکیه در اوایل سال ۲۰۲۰ حدودا ۱۲٫۸% بود هرچند پس از شیوع ویروس کرونا و بیکاری برخی مشاغل از جمله تورهای مسافرتی، این میزان افزایش داشته است. البته کسانی که در دانشگاه های برتر ترکیه تحصیل کنند با توجه به اهمیتی که کارفرمایان برای این مقوله قائل هستند شانس خوبی برای پیدا کردن کار خواهند داشت. علی الخصوص آن دسته از دانشجویانی که به زبان ترکی استانبولی مسلط باشند. در واقع تسلط به زبان ترکی علاوه بر این که منجر به کاهش هزینه ها می شود، ‌چرا که شهریه دوره های ترکی کم تر از انگلیسی است، در نهایت پیدا کردن کار را نیز تضمین می کند. در جدول ذیل نرخ بیکاری در ترکیه طی چند سال بررسی شده است:

سالنرخ بیکاری
۲۰۱۶%۱۰٫۸۴
۲۰۱۷%۱۰٫۸۲
۲۰۱۸%۱۰٫۸۹
۲۰۱۹%۱۳٫۴۹
۲۰۲۰%۲۴٫۶۰

متوسط درآمد ماهانه در ترکیه

علاوه بر کشوری که فرد در آن زندگی می کند عوامل دیگری از جمله جنسیت، سن، سابقه کار، مدرک تحصیلی، مهارت های شغلی و غیره نیز در میزان درآمد دریافتی افراد تاثیرگذار است. از دیگر عوامل تاثیرگذار می توان به شهر محل اقامت اشاره نمود؛ به عنوان مثال اگرچه هزینه زندگی در شهرهای بزرگ ترکیه مثل استانبول، آنکارا، ازمیر و غیره بیشتر است اما در عین حال متوسط درآمد نیز در این کشورها بالاتر می باشد. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهانه در برخی از مهم ترین شهرهای ترکیه در سال ۲۰۲۰ ارائه گردیده است:

نام شهرمتوسط درآمد ماهانه در ترکیه به لیر
آنکاراTRY8510
آنتالیاTRY7630
استانبولTRY9160
ازمیرTRY8180

پیدا کردن کار پس از تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی اهمیت زیادی دارد چرا که موجب می شود قادر باشند ویزای خود را تمدید کنند. توجه به نگاه ویژه دولت ترکیه در جذب دانشجوی خارجی، آنها هدفی را مشخص کرده اند که جذب حدود ۳۵۰۰۰۰ دانشجوی خارجی در آینده است. با توجه به شرایط مطلوب تحصیل در این کشور برای دانشجویان ایرانی، نزدیکی این کشور به ایران چه از بعد مسافت و موارد دیگر میل تحصیل در این کشور نزد دانشجویان ایرانی افزایش داشته است، .

لینک کوتاه : https://azaryos.com/?p=742

برچسب ها

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.